+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çarşafla ilgili ayet veya hadis var mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. şehadetaşığı
  Üye
  Reklam

  Çarşafla ilgili ayet veya hadis var mı

  Reklam

  Çarşafla ilgili ayet veya hadis var mı Mumsema selamun aleykum mumsema... benım bı sorum daha dogrusu bı fıkır danısmak ıstıyorum. facebook a carsaf la ılgılı bı foto yayınlamıstım bugun arkadas gelıp bana carsaf cag dısı kalmıs bu zaman da çarsaf dıye bı sey kalmamıs tarzı seyler soyledı. bende gereklı ızahı yaptım ama aklımda soyle bı soru var çarsafla ılgılı ayet yada rıvayetler var mı ? ınsanların bu akıllarındakı fıkırlerı kırmak ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım. ALLAH razı olsun...

 2. Sabri
  Devamlı Üye

  Cevap: Çarşafla ilgili ayet veya hadis var mı


  Reklam


  Çarşaf hakkında ayet ya da hadis var mıdır

  Kadınların çarşaf giyerek örtünmeleri, Kur’an’ın bu konudaki açık bir emrinin gereğidir.

  “Ey peygamber, zevcelerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle. Bu, onların tanınıp eza edilmemelerine daha uygundur. Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.” (Ahzab, 59)

  Ayet doğrudan peygamberin zevcelerine, kızlarına ve arkasından bütün mümin kadınlara cilbab giymelerini emretmiştir. Cilbab ise, kadını tepeden tırnağa örten ve elbisenin üzerine giyilen dış örtü olarak tarif edilmiştir. Bunun anlamı çarşaf ya da çarşaf benzeri bir dış örtüyü elbiselerinin üzerine giymeleri bütün mümin hanımlara için bir farzdır.

  Ayetin bu açık emri gereği, başta peygamber hanımları olmak üzere, bütün hanım sahabeler siyah örtülere bürünmüşlerdir.

  Peygamberimizin pâk zevcelerinden, müminlerin annesi, Hz. Aişe validemiz (r.a) bunu şöyle anlatmıştır:

  Ensar kadınlarına Allah rahmet etsin. Cilbab ayeti indiği zaman mırtılarını (mırtı bir çeşit kumaştır) yardılar, onunla başlarını sardılar da Resulullah (sav) arkasında öyle namaz kıldılar ki, sanki başlarında kargalar varmış gibi idi. (Elmalı : c.6-s.338)

  Aynı mana da yine Peygamber (asm)’ın zevcelerinden Ümmü Seleme (ra) şöyle demiştir:

  “Bu âyetin nüzulünden sonra ensarî kadınları siyah çarşaflara büründüler. Sanki hepsinin başına birer karga konmuştu.” (Cessas, C. 3. S. 372.)

 3. S.G
  Üye
  bn bi yerde okumuştum doğrumu değil mi bilmiyorum ama çarşaf hıristiyanların kıyafetine benzetildiği için çarşafın değil baştan aşağı vücudumuzu gizleyen kıyafet ve göğüs hizasına kadarda örtü örtmemiz gerektiği yazıyordu

+ Yorum Gönder
çarşafla ilgili hadisler,  çarşaf hakkında hadisler,  çarşaf ile ilgili hadisler,  çarşafla ilgili ayet ve hadisler,  çarşaf ile ilgili ayetler,  carsafi serifle ilgili hadisler,  çarşaf ayeti