+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rimelliyken abdest alınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Dunyam11
  Üye
  Reklam

  Rimelliyken abdest alınır mı?

  Reklam

  Rimelliyken abdest alınır mı? Mumsema Selamün aleyküm
  Rimelliyken abdest alınır mı. emin olmadığım için rimel sürmüyorum ama sürmeden de malesef rahat edemiyorum.

 2. bezmiezel
  Üye

  Cevap: Rimelliyken abdest alınır mı?


  Reklam


  Rimelliyken abdest olur bir şartla.

  waterproff yani su geçirmeyen bir rimel kullanıyorsanız kesinlikle abdest olmaz, su geçiren bir rimel türü ise abdest olur.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı hususunda iki noktaya dikkat etmek gerekiyor.
  Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.
  İkinci nokta ise, kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.
  Oje ise, namazdan önce abdestle alakalıdır. Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu gidermeden nasıl abdest olmazsa, ojeyi gidermeden de abdest olmuyor.
  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalar


+ Yorum Gönder
rimelle abdest alınır mı,  rimel varken abdest alınır mı,  rimel ile abdest alınır mı,  gözde rimel varken abdest alınır mı,  rimelle abdest olur mu,  rimelden abdest gecer mi,  rimelle abdest alinirmi