+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden BU ayete göre kalbiyle iman etmeyen sözde iman edeni nasıl anlayacağız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  BU ayete göre kalbiyle iman etmeyen sözde iman edeni nasıl anlayacağız?

  Reklam

  BU ayete göre kalbiyle iman etmeyen sözde iman edeni nasıl anlayacağız? Mumsema Kur’an’da samimi olarak iman etmeyip sırf korku veya başka menfaatler sebebiyle mümin olduğunu söyleyenler hakkında şu uyarı yapılmıştır: “Bedeviler “iman ettik!” dediler. De ki: “Siz iman etmediniz, lâkin “İslâm olduk/ size teslim olduk/emrinize boyun eğdik!” deyiniz. Zira iman henüz kalplerinize girmiş değildir.”(Hucurat, 49/14).


  yani kalbinde iman yok diyelim ama yukarda ki gibi teslim olduk islama girdik ne demek?
  Münafık mı?
  gösteriş için inanıyormuş gibi görünen kişi?
  Peki kişi kendisinin münafık olup olmadığını nasıl anlar?Şeytan vesveseyi burdan veriyorsa...

  Tüm farzları eda etmeyen edemeyen münafık değildir değil mi?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: BU ayete göre kalbiyle iman etmeyen sözde iman edeni nasıl anlayacağız?


  Reklam


  14. “Ey Muhammed! Bedeviler: “İnandık” dediler, de ki: “İnanmadınız ama İslâm olduk deyin; inanç henüz gönüllerinize yerleşmedi; eğer Allah’a ve peygamberine itaat ederseniz, işlediklerinizden bir şey eksilmez; doğrusu Allah bağışlar, merhamet eder.”

  Bedeviler yeni Müslüman oldular ve gelip Rasûlullah efendimize: “Ey Allah’ın Resûlü! Biz iman ettik,” dediler. Allah da elçisine dedirtti ki: “Peygamberim, söyle onlara ki daha siz iman etmediniz. Daha sizin kalplerinize iman yerleşmedi. Artık biz teslim olduk. Biz peygambere geldik, ona arz-ı teslimiyetimizi bildirdik, Müslüman bir devlete Müslüman bir tebaa olmak için geldik, Müslüman bir tebaa olduk deyiniz. Daha kalplerinize iman yerleşmedi.”

  Demek ki insan ilk önce teslim oluyor. Geliyor İslâm toplumuna teslimiyetini bildiriyor. Ben Müslüman oldum diyerek İslâm devletine arz-ı teslimiyette bulunuyor. Artık ona Müslümanca bir muamele yapılacaktır, o da Müslümanların kardeşidir. Ondan sonra yavaş yavaş İslâm’ı tanıyacak, yavaş yavaş kalbine iman yerleşecek. Allah’ın âyetlerini tanıyacak, kalbine âyetler yerleşecek. Rasûlullah’ın örnek hayatını tanıyacak, kalbine Rasûlullah’ın sevgisi, ona teslimiyet yerleşecek ve bu iman yücelecek, yücelecek, olgunlaşacak.

  İşte anlayabildiğimiz kadarıyla bu âyette anlatılan budur. Medine’de Rasulullah ve beraberindeki Müslümanlar devletlerini kurup güçlerini ortaya koyunca, çevredeki bedevi kabileler gelip İslâm devletine teslim oluyorlar. “Biz teslim olduk, biz sizin gücünüzü kabul ettik,” diyorlar. Allah da buyuruyor ki, “siz teslim olduk,” deyin. Sizin kalplerinize henüz iman girmemiştir.” Bu âyeti iman-İslâm ayırımı şeklinde anlayanlar da olmuştur. Siz müslüman oldunuz, ama henüz mü’-min olmadınız şeklinde anlayanlar olmuştur. Bunun üzerine mü’minle müslim ayrı mıdır, Müslüman mü’min midir, değil midir, tartışmaları başlamıştır.

  Artık ey teslim olanlar, ey iman edenler, eğer Allah ve Resûlüne itaat ederseniz bundan sonraki hayatınızda kesinlikle bilesiniz ki Allah sizin amellerinizden hiçbir şeyi eksiltmeyecektir. Amellerinizden hiçbir şey zayi olmayacaktır. Bilesiniz ki Allah Gafûr’dur, Rahîm’dir.


  NİFAK/MÜNAFIK ALAMETLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLA: Sünnete Göre Münafıkların Alametleri

  ünafık kime nedir? Münafıklığın alametleri nelerdir?

  Sual: Münafık kime nedir? Münafıklığın alametleri nelerdir? Münafıklık alameti bulunan münafık mıdır?
  CEVAP
  Müslüman olmadığı halde, müslümanları aldatmak için müslüman görünen kimselere münafık denir. Münafıklığın bazı alametleri vardır. Bu alametlerin biri bir kimsede bulunsa, o kimseye münafık denmez, onda münafıklık alametleri var denir. Mesela yalan söylemek münafıklık alametidir. Bir kimse, yalan söylese münafık olmaz. Münafıkların işlediği bir işi işlemişolur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Münafığın üç alameti vardır: Yalan söyler, sözünde durmaz ve emanete hıyanet eder.) [Buhari]

  Birine mal, söz veya sır emanet edilse, o kimse de bu söz veya sırrı başkalarına söylese, yahut emanet edilen mala zarar verse, çalsa, yani hıyanet etse, bu işler münafıklık olur. (Berika)


+ Yorum Gönder