+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İlk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kibrit
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: ilk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar?

  Reklam  Cevap: ilk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar? isimli konu Mumsema.com Cevap: ilk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar?
  Şimdi oldu. Ama dikkat edilirse kalem ile diyor... Belki ondan önce çivi yazısı ile yazan olmuştur. Her şeyi geçelim kalem ile ilk yazıyı yazan İdris a.s mış. Bu ise m.ö 3500-4000 yıllarına tekabül ediyor ortalama olarak.

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: ilk insan zamanında DİNAZORLAR neden yaratıldı? İnsanlar önce yazarakmı yoksa konuşarak mı anlaştılar?


  Reklam


  (Resullerin ilki Âdem, sonuncusu Muhammed’dir. Kalemle yazan ilk nebi İdris’tir.) [Hakîm]

  kardeş böyle bir hadisi şerifte var. Kalem konusu belki çivi yazısınada girer. onu günümüze göre yorumlama. bu hadisi şerif söyleneli bile 1400 yıl olmuş. bizim bildiğimiz normal kalemlerden ne kadar farklı kalemler vardı kim bilir o zamanlar. kalem olarak tahta , çivi , demir vs kullananlarda vardı. bizler tebeşiri bile kalem niyetine kullandık yıllarca okullarda. neyse idris aleyhisselam da ortalama M.Ö 4000 yıllarına tekamül ettiği düşüncesi sağlam düşünce benim için. yani o zamanın teknolojisi ile çivi ile yazıda olur. çiviyi kalem yerine koyarlar. Sümerler M.Ö 3200 yılında ilk yazıyı icat etmişti galiba. Biraz daha geriye gidilse idris Aleyhisselam dan geldiği anlaşılır.


 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  yazılanları okudum. BERKEHAN kardeşim yanılgıdasın.ALLAH inşallah işin ehli kitaplarla seni aydınlatır
  ENVARÜL AŞIKIN yazıcıoğlu ahmet bican
  Bu kitabı alıp oku
  Tüm sorulara cevap bulacaksın.Ve bize de hak vereceksin.
  O kadar detaylı yazıyor ki
  ESERİN MÜELLİFİ 15. miladi asırda yaşamış bir müslüman türk mutasavvıftır.
  Hacıbayram veli hz mürididr.

 4. berkehan
  Emekli
  Tavsiyeniz için teşekkür ederim Envarül aşıkın gibi bir eseri okuyor olduğunuza göre bu soruyu neden sordunuz merak ettim.Benim de size tavsiyem Envarül aşıkın daki özellikle kadınlarla alakalı olan bölümleri iyi okumanızdır.

 5. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Sorular sormam aklıma takılıp beni vesveseye kaptırmasından korktuğum yardım almak istediğimden ve içimde yaşadığım şeyleri dışıraya yansıtmamdan ileri geliyor.Zira içi dışı bir insanım ve paylaşmaktan hoşlanırım.
  ...Çünkü orda bu sorunun cevabı yoktu.
  Neyse ayrıca neden bayanlarla alakalı kısmı iyi okumamı taviye etmektesiniz?
  Çok merak ettim?????

 6. berkehan
  Emekli
  Envar ül aşıkın okuduğunuz halde bu soruyu neden sordunuz dememin sebebi şuydu.

  Siz Envar ül Aşıkın okuyor ve sorunuza cevap bulamıyorsunuz.Cevap bulamadığınız sorunuza cevap vermeye çalıştığım halde,bana kendi sorunuzun cevabını bulamadığınız bir kitabı tavsiye ediyor "Envar ül Aşıkın oku,tüm sorulara cevap bulacaksın" diyorsunuz.Siz kendi sorunuza bu kitapta cevap bulamamışsınız.

  Üstelik ben konu ile alakalı ne şüphem ne de sorum var.

  Hanımlarla alakalı olan kısımları okumanızı istememin sebebi şudur.Envar ül Aşıkın sağlam hiç bir delile dayanılmadan yazılmış bir kitaptır.Hiçbir şeye delil değildir.Bunu en iyi kadınlarla alakalı yerlerde görebilirsiniz.Mesela Nuh a.s ın bir kızını evlendirmek için üç kişiye söz vermesi hikayesi.Hem bir Peygambere hemde hanımlara hakaret içerir.

 7. Misafir
  Berkehan kardeşim ilk önce yazdıklarına kızsam da araştırınca gördüm ki haklısın hak geçmesin kolay gelsin...

 8. Misafir
  kafanız çok güzelmiş kardeşler güle güle kullanın. uçmuşsunuz ... hepiniz.

 9. Misafir
  İlk insanlar konuşarak anlaşmışlardır. Ve ilk insan Atamız Hz. Adem (as) dır.

 10. Misafir
  Allah cc tüm yaratılan lar(en azından dünyadaki) insanların hizmetine sunmuştur. zamanın dinazorları bir hanitatın ve ekosistemin parçalarıdır. o devrin ağaçları kömür canlılarıda petrol olmuştur. ayrıca belki o devir için cinlerin besin kaynağıda olabilirler yada bu gün için o gün yaratılmışlardır.

 11. Misafir
  Herşey onun icin yaratıldı
  Hz . Muhammed salallahu aleyhi vessellem hürmetine
  Ümmetii Muhammed !

  İşid Cehennem Köpeğidir

 12. Misafir

  Reklam


  Aynada kendine bak hiç düşündüklerin yaratılışına uyuyor mu ?

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
dinazorlar neden yaratıldı,  dinazorlar varken insanlar var mıydı,  dinozorlar zamanında insan varmıydı,  dinazorlar zamaninda insan varmiydi,  dinozorlar varken insan varmıydı,  dinazor çağında insan varmıydı,  hz adem zamanında dinazor varmıydı