+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kızlarla arkadaş olmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. _ahmet
  Üye
  Reklam

  Kızlarla arkadaş olmak

  Reklam

  Kızlarla arkadaş olmak Mumsema selamun aleyküm ...
  bir erkeğin bir kızla konuşması günah mıdır ?
  şehir dışında bir kız arkadaşım var eskiden internette tanışmıştım tabi şimdi pişmanım üzülmemesi için bırakamıyorum gerçek hayatta hiç görüşmedik sadece yazıyla konuştuk benim onu telefonla arayıp normal bir arkadaş gibi konuşmam veya yazıyla konuşmam günahmıdır ?

 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: kızlarla arkadaş olmak


  Reklam


  Müslümanların karşı cisten yabancı bir insanla chatleşmesi, normal konularda internette konuşması caiz midir?  Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.


  Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa, bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

  Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

  Evlenmeyi düşünenlerin, yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi, zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

  Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. Şayet ona İslamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız, o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticelere götüreceğinden caiz görülmemektedir.

  Ayrıca sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

  Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu şekilde bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.


 3. _ahmet
  Üye
  tabiki çok dikkat ediyorum flört gibi bişey olmaz zaten öyle bişey yapmam cevap için teşekkürler.

 4. Gulsahh
  Üye
  Kanim dondu serefsizim. İrandanmisin?

 5. İnanc
  Devamlı Üye
  Kanim dondu serefsizim
  Lütfen biraz ağızımızdan çıkan lafa dikkat edelim

 6. Gulsahh
  Üye
  Neler dediginize baksaniza bi az bile..

 7. Çevrim Dışı
  Üye
  Şehadet getirip müslüman olan herkes bu yazıda yazılandan sorumludur; sadece İran da bulunan müslümanlara hitap etmiyor.

  Kanim dondu serefsizim
  Lütfen sözlerimize dikkat edelim...


 8. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Neler dediginize baksaniza bi az bile..
  ne o dinin hükümleri işine mi gelmedi

  Kanim dondu serefsizim. İrandanmisin?

  bencede kanın donuk gibi
  (dinin hükümlerine karşı)


 9. İnanc
  Devamlı Üye
  3 Kişiden korkun.!!!!

  Dağdan İnme
  Sonradan görme
  Dinden Dönme

 10. ikindi
  Devamlı Üye
  iranmis. türkiye cok modernde hali ortada. Allah düzelmeyi nasip etsin

+ Yorum Gönder