+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamberimize kainatın efendisi denilmektedir. Bu şirk midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @mir
  âb ü kil
  Reklam

  Cevap: peygamberimize kainatın efendisi denilmektedir. Bu şirk midir?

  Reklam  Cevap: peygamberimize kainatın efendisi denilmektedir. Bu şirk midir? ile ilgili yazı Yudumla.com
  kardeş her türlü övgü eşit midir sanıyorsun?
  ashab ona "anam babam sana feda olsun" dedi diye
  istediğimiz her türlü övgüyü yapabilir miyiz?

  ben salli barikle salavatla ve ashabın hitabıyla ilgili nass getirebilirim
  sen Alemlerin Rabbi anlamına da gelen
  Kainatın efendisi hitabı hakkında ne nass getireceksin?

  hem salavat neden Kainatın Efendisi demekten daha ağır bir övgü olsun?
  üstelik salavatta övgüden ziyade Resulullah için Allah'tan yardım dileme var

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: peygamberimize kainatın efendisi denilmektedir. Bu şirk midir?


  Reklam


  Resulullah'a Kainatın efendisi demek
  kainata hakim kainatın hakimi demektir
  işte ben buna karşı çıkıyorum
  o anlama gelirse tabiki bizlerde karşı çıkarız. ama hiç bir müslüman o şekil anlamaz. o anlamada getirmez. getirecegi anlam Yaratılmışların en üstünü olduğu için. İnsanlara ve cinlere peygamber olarak geldigi için. ben Ademoğlunun efendisiyim dediği için. alemlere rahmet olarak geldiği için , En üstün ahlak üzere geldigi için Kainatın efendisi diyoruz.

  çelebiler Kur'an ve hadise inanıyorsan yazdıklarımada inanırsın. Hıristiyanlar isa Aleyhisselam ı ilahlaştırmış. onlar gibi olmaktan Allah'a sığınırım. Bizler biliyoruzki Peygamberde bir insan beşer , Allahın kulu , Peygamberi , Rasulü . yaşadığı süre içinde Alnı secdeden kalkmamış tek olan Allaha Tapmış ibadet etmiştir.

  hangi hıristiyan İsa Aleyhisselam için bunları düşünüyor.

  mesela Ademin çamuru yoğuruluyorken ben Peygamberdim diyor tirmizi de geçen hadisi şerifte. nerede Ruhlar Aleminde tabiki. İsa Aleyhisselam için ilk yaradılan demişlerse biz Hadisi şerifi inkar mı edecegiz.
  Kainatın rabbi , Yöneticisi , yaratıcısı ,Allah tır tabiki.

 3. çelebiler
  Emekli
  Kuran ve sahih hadislere inanıyorum elbetteki ama senin yazdıklarını anlamak mümkün değil.Sen Kuran ve hadislere inanıyor musun?İnanıyorsan neden Kuran'ı,hadisleri ve kelimelerin manalarını olduğu gibi kabul edemiyorsun.Hem aynı hırıstiyanların Peygamberlerini yücelttiği gibi aşırı yüceltmeci sözler ediyorsun ondan sonrada hayır ben öyle değil böyle inanıyorum diyorsun.Nasıl inanıyorsan ona göre konuşsan insanlarla daha iyi anlaşmış olmaz mısın?

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Hiçbir yerde Allahu teala için "Efendi" diye geçmez. Peygamber Efendimiz S.A.V alemlere Rahmettir. O halde kainatın Efendisi demek neden şirk olsun ?

 5. çelebiler
  Emekli
  Amener resulu'yu hiç duymadınız mı,okumadınız mı?Bakara 286

  Yukarıda delil olarak sunduğumuz hadis de görmediniz mi?

 6. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Amener Rasulu' da nerde geçiyormuş "Efendi" kelimesi ?

  İşte meali göster bakalım nerede Kainatın Efendisi diye bir tabir geçiyor ?

  Elçi, kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü'minler de. Tümü, Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve elçilerine inandı. "O'nun elçileri arasında hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz. İşittik ve itaat ettik. Rabbimiz bağışlamanı (dileriz). Varış ancak Sanadır" dediler. (Bakara Suresi, 285)

  Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez. (Kişinin nefsinin) Kazandığı lehine, kazandırdıkları aleyhinedir. "Rabbimiz, unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma. Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bizi esirge, Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et." (Bakara Suresi, 286)

 7. çelebiler
  Emekli
  Mevla,Efendi demektir kardeşim

 8. @mir
  âb ü kil
  kardeş Efendi kelimesi Türkçedir
  tabii ki hiçbir ayet ya da hadiste geçmez geçemez
  ama onun Arapçası Seyyid kelimesidir
  Resulullah kendisine insanların seyyid denilmesini bile yasaklamışken
  siz kainatın seyyidi diyorsunuz

 9. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  @mir

  Ben daima Peygamber Efendimiz S.A.V derim. Kainatın Efendisi tabirini kullanmam ama bilmek istedim neden şirk olsun diye. "siz kâinatın seyyidi diyorsunuz" benim içinde geçerli ise yine tökezledin.

  Seyyid (Türkçe anlamı)
  seyyid; (arapça) erkek ismi 1. bir topluluğun ileri gelen kişisi, lider. 2. hz. peygamber'in soyundan olan kimse. -türk dil kuralına göre d/t olarak kullanılır.

  Seyyid (Arapça:سيد), İslam Peygamberi Muhammed'in kızı Fatıma'dan olan torunları Hasan, Hüseyin, Zeynep ve Ümmü Gülsüm'ün soyundan olduğu inanılanlar genel olarak bu adla anılır. Hanımlar için "Seyyide" sıfatı kullanılır.

  Sünniler arasında Hüseyin'in soyundan gelen Hüseyniler'e "Seyyid", Hasan'ın soyu'ndan gelen Hasaniler'e "Şerif" denir. İran'da Seyyid kökenli aileler Mir, Mirza olarak da anılır.

  Osmanlılar zamanında Seyyid aileler'in birliğini Nakibu'l-Eşraflık Kurumu sağlardı. PeygamberEhli Beyt'ten sayılmazlar. Seyyidler Fatıma'nın kocasına nisbetle Aleviler olarak da adlandırılırsa da bu başlık çeşitli karışıklıklara sebeb olduğu için bu alanda pek kullanılmaz.

  Ali'nin, Fatıma'nın vefatından sonra yaptığı evlilikten doğan çocukları genetik olarak Alevi olmakla beraber Fatimi olmadıkları için Seyyid değildirler. Ayrıca Alevi kelimesi genetik anlamı dışında Ali taraftarı olanlar içinde kullanılmakta olduğundan her zaman Seyyidlik'le örtüşmez.

 10. @mir
  âb ü kil
  Kainatın Efendisi tabirini kullanmam
  öyle devam et İnşaallah

  "siz kâinatın seyyidi diyorsunuz" benim içinde geçerli ise yine tökezledin.
  o lafım yerini buldu merak etme sen o ifadeyi kullanmıyorsan üzerine alınmana gerek yok
  seyyi efendi demektir ve Resulullah kendisine insanların seyyidi denilmesini bile yasaklamıştır


  ـ5391 ـ1ـ عن مُطرِفِ بن عبداللَّه عن أبيه رَضِيَ اللَّهُ عَنْه قال: ]اِنْطَلَقْتُ في وَفْدِ بَنِي عَامِرٍ الى رَسُولِ اللَّهِ #، فَقُلْنَا: أنْتَ سَيِّدُنَا. فَقَالَ: الْسَّيِّدُ اللَّهُ. قُلْنَا: وَأفْضَلُنَا فَضًْ، وَأعْظَمُنَا طَوًْ. فَقَالَ: قُولُوا بِقَوْلِكُمْ، أوْ بَعْضِ قَوْلِكُمْ، وََ يَسْتَجْرِيَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ[.أخرجه أبو داود.ومعنى الحديث تكلموا بما يحضركم من القول وتسجعوا كأنما تنطقون على لسان شيطان.وفي قوله: »أو بَعْضِ قَوْلِكُمْ« حذف واختصر، ومعناه دعوا بعض قولكم واتركوه وأراد بذلك اقتصاد في المقال
  .1. (5391)- Mutarrif İbnu Abdillah, babası (radıyallahu anh)'tan naklediyor: "Benî Amir heyetiyle Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanına gitmiştik.
  "Sen bizim efendimizsin!" diye hitap ettik.
  "Efendi, Allah'tır!" buyurdular. Biz:
  "Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!" dedik. Bize: "Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medihlerde) koşturmasın!" buyurdular." [Ebu Davud, Edeb 10, (4806).]

 11. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  @mir Kardeş,

  Hadislerin uydurma olanları da var bu verdiğini kasdetmiyorum. Ben Riyazüs Salihini okudum onda bir çelişki yok,
  fakat uydurma hadisleri nasıl tanıyacağız bunu sen biliyormusun ?

 12. @mir
  âb ü kil

  Reklam


  uydurma hadisleri ancak alimler tanır
  onlar da bununla ilgili eserler yazmışlardır
  o eserleden bazıları Türkçeye çevrilmiş
  alınıp okunabilir
  hatta istersen link de veririm netten de okuyabilirsin

  ibnü'l-Kayyım'ın Uydurma hadisleri tanıma yolları diye güzel bir kitabı var
  bu da kaba taslak bir fikir sahibi olmanı sağlar
  anlaşılması çok kolay bir kitaptır 500 sayfadan daha az idi

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 ... SonuncuSonuncu
kainatın efendisi,  kainatın efendisi demek günah mı,  efendi ne demek,  seyyidi kainat,  kainatın efendisi demek şirk midir,  peygamberimize efendimiz demek,  kainatın efendisi demek şirk tir