+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ameliyat yaram var ve 1 ay boyunca banyo yapamayacağım !!! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 06kajmer
  Üye
  Reklam

  Ameliyat yaram var ve 1 ay boyunca banyo yapamayacağım !!!

  Reklam

  Ameliyat yaram var ve 1 ay boyunca banyo yapamayacağım !!! Mumsema S.a arkadaşlar ben 2 hafta önce kalpten ameliyat oldum ve şu an evdeyim fakat gece rüyamda rüyalandım. Ama boy abdesti alamıyorum. Çünkü ameliyat yaram daha kapanmadı ve 1 ay daha böyle duracak benim ne yapmam gerekiyor ne olur yardım edin kardeşlerim

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Ameliyat yaram var ve 1 ay boyunca banyo yapamayacağım !!!


  Reklam


  ve aleykmusselam verahmetullah..
  Kardeşim;
  Öncelikle Rabbim Şifa versin..!
  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm yaparak ibadetlerini yerine getirebilirsin..!
  Teyemmümün Yapılışı


  O'na emanet ol..
  celle celeluh..


 3. 06kajmer
  Üye
  Rabbim senden razı olsun kardeşim çok teşekkür ederim.

 4. 06kajmer
  Üye
  yani şimdi teyemmümden sonra cünupluktan kurtuluyormuyum onu tam anlayamadım ?

 5. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  evet, kirli elbiseler değişildikten sonra,suyla abdest almış gibi abdstin bozuluncaya kadar, dilediğin gibi ibadetlerini yapabilirsin.

 6. 06kajmer
  Üye
  Sağol Kardeşim Allah razı olsun aydınlattın beni

 7. islamyolu
  Emekli
  kardeşim. kalp bölümünde sargı vardır. sen ufak ufak vücüdunu yıkasan sargı üzerinede mesh esten olur kardeş.

  yok oda olmaz hayat riskim vardır. o bana baya zor gelir. kendimi risk'e atamam dersen Muvahhidim kardeşimin dedigi gibi Teyemmüm yapabilirsin. Dolayısı ile kalp te önemli noktadadır. Doktorda sana demişse Su deymesin diye. Teyemümle kendini temizlersin. yıkanacagın zamanda ilk işin güzel bir gusül abdesti almak olsun.

  "...Allah, sizin için kolaylık ister, güçlük istemez..." (Bakara Sûresi: 185

  Size bir şeyi emrettiğim zaman, ondan gücünüz yettiği kadarını yerine getirin." (Buhârî)

  Şüphe yok ki dîn (İslâm), kolaylıktır." (Buhârî)

  Bir hasta, kullanmaya gücü yetmezse veya hastalığının artmasından endişe ederse veyahut hastalığın iyileşmesini geciktirecekse, su kullanarak küçük hadesten temizlenmek için abdest alamazsa veya büyük hadesten temizlenmek için boy abdesti alamazsa, bu takdirde teyemmüm alır.

  Teyemmüm şöyle alınır:
  İki eliyle temiz toprağa bir defa vurur.Ardından sol avucunun içiyle sağ elinin sırtını, sağ avucunun içiyle de sol elinin sırtını mesh eder. Sonra da iki eliyle yüzünü mesh eder.

  "... Hasta veya yolculuk halinde bulunursanız veya biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlarınızla cinsel ilişkiye girmişseniz ve su da bulamamışsanız, temiz toprakla teyemmüm edin. Bunun için de (ellerinizle toprağa vurarak) ellerinizi ve yüzlerinizi bu toprakla mesh edin." (Mâide Sûresi: 6)

+ Yorum Gönder
ameliyat oldum gusul abdest alamıyorum,  yaralarım ruyalandim