Konusunu Oylayın.: Ateşle dağlama tedavisi

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Ateşle dağlama tedavisi
 1. 19.Nisan.2012, 22:30
  1
  ŞEHİD
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 11.Aralık.2011
  Üye No: 92527
  Mesaj Sayısı: 99
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Ateşle dağlama tedavisi


  Ateşle dağlama tedavisi Mumsema Abdullah b. Abbas radıyallahu anh diyor ki:Rasulullah sav şöyle buyurdu:"Bütün ümmetler bana arz olunup gösterildi.Bir peygamber yanına bir ümmet alıp geçiyordu.Diğer bir peygamber, beraberinde on kişiyle geçiyordu.Başka bir peygamber, beraberinde beş kişiyle geçiyordu.Bir peygamberde yalnız başına geçiyordu.Ben uzakta büyük bir karaltı gördüm ve 'Ey Cibril! Bunlar benim ümmetim mi?' diye sordum.O,Hayır değildir,lakin bu ufka bak!'dedi.Ben oraya bakınca çok büyük bir karaltı gördüm.Cibril ' işte bunlar senin ümmetindir.Bunların önünde olan şu yetmiş bin kişide kendileri için hesap ve azap olmayanlardır' dedi.Ben, 'niçin bunlara hesap ve azap yoktur?' dedim.Cibril 'Onlar ateşle dağlama tedavisi yapmazlardı.Afsunlama yapmazlardı. (Eşya ve kuşlarla) uğursuzluğa inanmazlardı.Onlar ancak Rablerine tevekkül ederlerdi' dedi.(Buhari,Rikak 50, Tıp 17,42)
  Bu hadisi açıklarmısınız,özellikle ateşle dağlama tedavisini anlayamadım.Yani hastalandığımız da tedavi olmayalım mı demek isteniyor,yardımcı olur musunuz?


 2. 19.Nisan.2012, 22:30
  1
  Devamlı Üye  Abdullah b. Abbas radıyallahu anh diyor ki:Rasulullah sav şöyle buyurdu:"Bütün ümmetler bana arz olunup gösterildi.Bir peygamber yanına bir ümmet alıp geçiyordu.Diğer bir peygamber, beraberinde on kişiyle geçiyordu.Başka bir peygamber, beraberinde beş kişiyle geçiyordu.Bir peygamberde yalnız başına geçiyordu.Ben uzakta büyük bir karaltı gördüm ve 'Ey Cibril! Bunlar benim ümmetim mi?' diye sordum.O,Hayır değildir,lakin bu ufka bak!'dedi.Ben oraya bakınca çok büyük bir karaltı gördüm.Cibril ' işte bunlar senin ümmetindir.Bunların önünde olan şu yetmiş bin kişide kendileri için hesap ve azap olmayanlardır' dedi.Ben, 'niçin bunlara hesap ve azap yoktur?' dedim.Cibril 'Onlar ateşle dağlama tedavisi yapmazlardı.Afsunlama yapmazlardı. (Eşya ve kuşlarla) uğursuzluğa inanmazlardı.Onlar ancak Rablerine tevekkül ederlerdi' dedi.(Buhari,Rikak 50, Tıp 17,42)
  Bu hadisi açıklarmısınız,özellikle ateşle dağlama tedavisini anlayamadım.Yani hastalandığımız da tedavi olmayalım mı demek isteniyor,yardımcı olur musunuz?

 3. 20.Nisan.2012, 10:25
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30,000
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 340
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Ateşle dağlama tedavisi
  Vucudu yakarak tedaviyi nehyeden bir hadis
  Allahu alem


 4. 20.Nisan.2012, 10:25
  2
  Moderatör  Vucudu yakarak tedaviyi nehyeden bir hadis
  Allahu alem
+ Yorum Gönder