+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ve onlar, namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Ve Allah'ı pek az zikrederler ayetini açıklarmınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Ve onlar, namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Ve Allah'ı pek az zikrederler ayetini açıklarmınız?

  Reklam

  Ve onlar, namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Ve Allah'ı pek az zikrederler ayetini açıklarmınız? Mumsema
  Muhakkak ki münafıklar, Allah'a hile yaparlar. Oysa O (Allah), onlara hile yapandır. Ve onlar, namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Ve Allah'ı pek az zikrederler.
  İnnel munâfikîne yuhâdiûnallahe ve huve hâdiuhum, ve izâ kâmû ilâs salâti kâmû kusâlâ yurâunen nâse ve lâ yezkurûnallâhe illâ kalîlâ(kalîlen).
  1. inne : muhakkak
  2. el munâfikîne : münafıklar
  3. yuhâdiûne : aldatırlar, hile yaparlar
  4. allahe : Allah
  5. ve huve : ve o
  6. hâdiu-hum : onlara hile yapan
  7. ve izâ : ve ... olduğu zaman
  8. kâmû : kalktılar
  9. ilâ es salâti : namaza
  10. kâmû : kalktılar
  11. kusâlâ : üşenerek
  12. yurâune : gösteriş yaparlar
  13. en nâse : insanlar
  14. ve : ve
  15. lâ yezkurûne : zikretmezler
  16. allâhe : Allah
  17. illâ : ...'dan başka, hariç
  18. kalîlen : az, pek az

  Üşenerek kalkmak.....eylemi. Bazen insan yorgun oluyor hasta oluyor uyumuyor namaz kılarken çabuk bitirsem dediğim de oluyor ama bu o mu?Bundan korkuyorum lütfen açın bu ayeti.

 2. Kuranıanla
  Emekli

  Cevap: Ve onlar, namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Ve Allah'ı pek az zikrederler ayetini açıklarmınız?


  Reklam


  Gördün mü o, dini yalan sayanı?İşte odur yetimi itip kakan;Yoksulu doyurmayı özendirmez o.Vay haline o namaz kılanların ki,Namazlarından gaflet içindedir onlar!Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.Ve onlar, kamu hakkına/yardıma/zekâta/iyiliğe engel olurlar.

  Yaşar Nuri Öztürk sadece bu sureye özgü kitap yazdı onun meali bana göre en iyisi en çok o üzerinde durdu bu surenin bu güne kadar. Konu üşenmek değil riya yaptıkları için istemeye istemeye namaza kalkmaları yani sırf gösteriş yapmak için. Sen evdeyken üşenerek kalktığında birine gösteriş yapamayacağına göre ? Herkes üşenir önemli olan Allah rızası için devam etmektir. Zaten kılmaya başlayınca üşengeçliğin geçer ama münafıkların ve Kul hakkı yiyenlerin namazları boşa gider


 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  ama ALLAH içinden geçenleri biliyor. Bu kulum üşeniyor kılarken diye gücennmez mi?
  Birde yaşar nuri öztürk için iyi şeyler düşünmüyorum
  ben onun sosyete hocası olduğu nabza göre şerbet verdiği kanındayım. Gene de günahını almayayım

 4. Kuranıanla
  Emekli
  Karakterini değil eserlerini yorumlayalım, Allah senin içini biliyor ve üşenmekte elimizde olmadan oluyorsa şu ayeti akla getirmez mi ?

  Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Zorlanacağımız yükü bize taşıtma! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”BAKARA 286

 5. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Allah razı olun...

 6. Ercan
  Devamlı Üye
  Namaza kalkarken üşenmeden kalkmaya gayret gösterin. Nasıl ki patronumuz, müdürümüz yada amirimiz bizi çağırdığında ne kadar da yorgun olsak koşa koşa gidiyor isek namaza kalkarken de üşenmeye hakkımız yok.

 7. burcealtug
  Kıdemli Üye
  ALLAH RAZI OLSUNÖzellikle sabah namazına

+ Yorum Gönder
namaza üşenmek,  insan