+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sabah namazlarında biz namaz kıldıktan sonra ezan okunuyor bir sorun olur mu ??? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Reklam

  Sabah namazlarında biz namaz kıldıktan sonra ezan okunuyor bir sorun olur mu ???

  Reklam

  Sabah namazlarında biz namaz kıldıktan sonra ezan okunuyor bir sorun olur mu ??? Mumsema Takvimde sabah ezanı vakti 4.01 ama biz namazı kıldıktan sonra hoca yeni ezan okuyor yani tam 4:35' te.Acaba bir sorun olur mu , ezan okunduktan sonra tekrar kılmamıza gerek var mı ??

 2. bafralıemre
  Devamlı Üye

  Cevap: Sabah nama<larında biz namaz kıldıktan sonra ezan okunuyor bir sorun olur mu ???


  Reklam


  İmsak vakti girdikten sonra herhangi bir sorun olmaz Ezanın geç okunmasının sebebi ise cemaatin toplanmasını beklemek içindir

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı bafralıemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İmsak vakti girdikten sonra herhangi bir sorun olmaz Ezanın geç okunmasının sebebi ise cemaatin toplanmasını beklemek içindir
  ve türkiyede hanefi çok olduğu için geç kılınıyor

 4. bonasera
  Üye
  Sabah namazı vakti, sabahleyin güneşten yansıyan ışınların, doğu ufkunda yoğunlaşmasıyla yani bu bölgede gökle yerin çıplak gözle açık olarak görülecek şekilde ağarmasıyla başlayan ve güneşin doğmasına kadar süren vakittir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا

  “Namazı, Güneşin batıya kaymasından gecenin kararmasına kadar; bir de fecirdeki yoğunlaşma sırasında kıl. Fecirdeki yoğunlaşma gözle görülür.” (İsrâ 17/78)
  Fecirdeki yoğunlaşma, diye tercüme ettiğimiz قُرْآنَ الْفَجْرِ ibaresindeki قرآن (kur’ân) kelimesi Arapçada toplama ve toplanma anlamına gelir. İnsanların toplu halde yerleştikleri bölgelere aynı kökten karye = القَرْية denir (Mucemu Mekâyis’l-Luğa.). قَرَأتُ الشيء قرآنا sözü “bir şeyi topladım ve birini diğerine ekledim” demektir. “قرأت الكتاب قراءة وقرآنا = Kitabı okudum” sözü de aynı anlamdadır. Çünkü okuma, kelimeleri bir araya getirip birini diğerine ekleme ile olur. Allah, son kitabına Kur’an adını vermiştir, çünkü indirdiği bütün ayetler onda toplanmıştır.
  Ayette geçen fecr = الْفَجْرِ , güneşten gelen ışınların, doğu ufkunda gök ile yeri ayırmaya başladığı zaman yani tan yerinin ağarma zamanı demektir.
  Meşhûd (مشهود) kelimesi de şehâdet kökünden ism-i mef’ûldur. Şehadet, bir şeyi gözle görmek ve kavramak demektir. Tan yerini ağartan aydınlık, çıplak gözle net olarak görüldüğü için bu şekilde nitelendirilmiştir.
  İşte sabah namazı bu vakitte kılınır. Bir başka ayette bu vakit, “Güneş doğmadan önceki vakit = قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ” (Taha 20/130) diye nitelendirilmiştir. Uzunluğunun kaç saat veya dakika olduğu önemli değildir.

 5. Kuranıanla
  Emekli
  Bravo bonasera teşekkürler bilgin için şimdi aynı şeyleri yazacaktım insanlar imsak vakti namaz kılarak gece namazı kılmış oluyolar farkında değiller malesef

 6. bonasera
  Üye
  Estağfurullah ben de geçen sene öğrenmiştim bilgi Abdülaziz Bayındır hocanın sitesinden alıntı. Kuran-ı Kerim'e bakarsak diğer fetvaların bir hükmü yoktur diye düşünüyorum.

 7. Kuranıanla
  Emekli
  Aynen katılıyorum kardeşim Kuranı anlamaya çalışmalıyız başkalarının fetvalarına körü körüne inanmamalıyız

 8. Gudermes
  Üye
  Başıma geçen gün geldi namaz saatine bakıp kıldım dua ederken ezan okununca tekrar kılma gereği duymuştum güzel bir anı oldu benim için

 9. bafralıemre
  Devamlı Üye
  Ne dediğinizin farkındamısınız arkadaşlar
  Bu fetvaları bizim gibi zayıf insanlar mı vermiş?
  İmamı AZam vermiş İmamı Şafi vermiş Ve daha niceleri..
  Bunlar bu sorumluluğun farkında olamayacak kadar düşencesizmiydiler?
  Onlar zamanında oturmuş Kur'an-ı Kerimi sünneti ashabın hayatlarını inceleyerek her olayı didik didik kim bilir kaç tane elekten eleyerek önümüze sunmuşlar

  size sadece küçük bir mantık sorusu sormak istiyorum cevabınıda verirsiniz tabi Madem imsak ile sabah namazı vakti girmiyo biz neden ramazanı şerif ayında imsak ile oruca başlıyoruz ve ezan imsak ile aynı zamanda okunuyor?

  SABAH NAMAZI VAKTİ İMSAK İLE GİRER

  Aşağıdaki linkte de mumsema hocamızın vermiş olduğu cevap vaar buyrun bakın

  http://www.mumsema.com/misafir-sorul...-okunuyor.html

 10. Kuranıanla
  Emekli
  Bafralı emre sen bilirsin kardeşim ayetlere hadislere bakmadan emevilere karşı savaş vermiş imamı azamın eserlerinin tahrif edilebileceğini gözden kaçırıyor olabilirsin buda senin hayatın devam etmekte özgürsün biz sadece uyarırız..

 11. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Benim şimdi kafam karıştı madem tan ağarınca oluyor hocanın ezan okuduğu vakitte karanlık.Ayrıca diyanet hazırlamış namaz vakitlerini öyle olsa bu kadar okumuş tefsir yapmış adamlar anlayamamışlar mı sabah namazının vaktini.

 12. bonasera
  Üye

  Reklam


  sabah namazını camide cemaatle kılan vatandaşlar bilirler ki ezan okunduktan sonra namaza durulmaz. vaktin gelmesi beklenir. vaktin ezanın okunduğu vakit olmadığını fecr vaktinin namaz vakti olduğunu biliyorlar kendileri uyguluyorlar vatandaşa ezandan önce bile kılınabilir diyorlar. Şimdi bir ders düşünün ki sömestr bitiminde sınav var. Sınavı yapan öğretmen konuyu anlatmış bütün ders notlarını öğrencilere vermiş bunlardan sorumlu kılmış. Sınavda sorumlu olduğunuz direk soruların çıkacağı nota çalışmak daha doğru değil mi? Zaten sabah namazının doğru vaktini yukarıda açıklayan hoca da diyanet fetva dairesi eski başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
sabah ezanı neden geç okunuyor,  namaz kıldıktan sonra ezan okunursa,  namazı kıldıktan sonra ezan okunursa,  sabah namazı kıldıktan sonra ezan okunursa,  sabah namazını kıldıktan sonra ezan okundu,  sabah ezanı neden geç okunur,  sabah ezanı neden 2 kere okunur