+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hutbede "amin" demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Hutbede "amin" demek

  Reklam
 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: hutbede amin demek


  Reklam


  "Namazı uzatıp hutbeyi kısa kesiniz. Şüphesiz ki bâzı sözler, sihir gibi kalbleri teshir eder" buyrularak hutbenin az, öz ve beliğ olması istenmiştir. Zaten Hz. Peygamberin okuduğu hutbelere baktığımız zaman bu özellikleri rahatça görebiliriz. Hutbe okurken kimse ile konuşulmaz, hiç dünya kelâmı söylenmez, hattâ yakındaki birine "sus, konuşma" tarzında elle işarette bile bulunulmaz. Namazda imiş gibi susularak Hatib efendi dinlenir. Resûlüllah Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuştur:
  "Hutbe okunurken birisi arkadaşına "sükût dur` veya `sus` dese, lağvetmiş, yani kendisi sükût etmemiş olur. Hutbe okunurken lâğv edenin Cumasının fazileti yoktur." Dinlerken yüzü hatib efendiye çevirerek dinlemeli, başı sağa sola çevirip etrafına bakınıp durmamalıdır.
  Hutbeyi okuyan kimse duaları açık veya gizli okuyabilir. Ancak açıktan dua ettiği zaman cemaat amin diyecekse bunu gizli yapar. Böylece cemaatin amin demesine engel olmuş olur. Çünkü, hutbe okunurken insanların konuşmaları, tesbih çekmeleri, aksırıp "elhamdulillah" diyene "yerhamükallah" demeleri, selam almaları ise mekruhtur. Hutbe okunurken Peygamber efendimize (sav) salavat getirmek ve yapılan duaya amin demek de mekruhtur.
  Eğer salavat getirmek ve amin demek gerekiyorsa bu kalben okunur. Dil ile teleffuz edilmez.
  Ayrıca hutbeyi okuyan kimsenin cemaate ya da müezzine kızması doğru bir davranış değilse de hutbeyi ve namazı bozmaz. 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben emin olamamıştım hutbe okunurken namazda gibi durmamız gerektiğinden teşehhüdde oturur gibi oturuyordum.demek hutbe okuyanın yüzüne bakılabiliyormuş.acaba hangi davranış daha isabetli olur.birde neden her hutbenin sonunda türkçe olarak açıktan dua yapılıyor ve cemaatte bağıra bağıra amin diyor ve neden bunu hiçbir imam uyarmıyor böyle yapmayın diye.neden arkasında namaz kıldığım her imam sünneti hızlı kılıyorda farzı kıldırırken yavaş kıldırıyor,neden artık cuma namazları 2 dakika hutbe 10 dakika.??.

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Rasûlüllah (s.a.s.)’in uygulamasını göz önüne alan İslam bilginlerine göre hatibin, ikinci hutbede müminler için af ve mağfiret dilemesi, onların afiyet ve esenlik içinde olmaları için Allah (c.c.)’a dua etmesi menduptur. Hatibin dikkatle dinlenmesini, hatibin minbere çıkışından namaz bitinceye kadar, geçen süreyi bir bütün olarak değerlendiren Hanefi âlimleri, namazda yasak olan her şeyin hutbede de yasak olduğu kuralını esas alarak; cemaatin konuşmayıp susması, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması gerektiğini, ancak hutbede dua edilirse âmin demenin veya Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ismi zikredilirse salât-ü selam okumanın caiz olduğunu söylemektedirler. Fakat yanındakileri rahatsız edecek şekilde yüksek sesle âmin demek doğru değildir (Alauddin Âbidîn, el-Hediyyetu’l-Alâiyye, 153-156).

 5. mum
  Administrator
  hutbede amin demenin hükmü: Bid'attır.

 6. Millennium
  Devamlı Üye
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hutbede amin demenin hükmü: Bid'attır.
  İçimizden olsa bile mi?

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hutbede amin demenin hükmü: Bid'attır.
  Peki neden hutbede imamlar hususi dua ediyor ve cemaate amin demeyin diye uyarmıyor?

 8. @hmet
  Üye
  2. hutbede hatibin yaptığı duaya cehren amin denilmezmiş bende yeni öğrendim
  Neden hocalar uyarmıyor bilmiyorum

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz

+ Yorum Gönder
hutbede amin demenin hükmü,  hutbede amin demenin hükmü diyanet,  hutbede amin demek,  hutbede amin demek diyanet