+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sosyal Fobi ve Çekingen kişilik bozukluğu. Yardım Lütfen!!! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. o_nur34
  Üye
  Reklam

  Sosyal Fobi ve Çekingen kişilik bozukluğu. Yardım Lütfen!!!

  Reklam

  Sosyal Fobi ve Çekingen kişilik bozukluğu. Yardım Lütfen!!! Mumsema Arkadaşlar doktorumun teşhisiyle Sosyal Fobi, Çekingen kişilk bozukluğu olan bir insanım. Aynı sıkıntıyı yaşayan eminim birçok insan vardır. Ancak bu rahatsızlığı bir türlü yenemiyorum. Lise dönemimde başlayan ve üniversite ortamında devam eden ve mezun olduktan sonrada peşimi bırakmayan bir hastalık. Çevremde gördüğüm insanları daha aktif, daha girişken ve benden daha üstün görüyorum. Bilgi birikimim var ancak bunları kelimeye, hayata dökemiyorum. Karşımdaki bana birşey anlatırken onu dinlemek yerine ona nasıl cevap vereceğimi, ne söyleyeceğimi kafamda tasarlıyorum ve bunu yaptığım için karşımdakini dinlememiş ve anlamamış oluyorum. Ve dolayısıyla saçma sapan cevap veriyorum bağzende susuyorum. Haklı olduğum durumlarda bile kendimi savunmaktan acizim. Biri beni eleştirdiği zaman yada kötü birşey söylediği zaman onun etkisinden günlerce kurtulamıyorum. O beynimdeki, biri beni mi takip ediyor birileri sürekli beni mi izliyor, acaba insanlar benim hakkımda ne düşünüyor gibi sorular kafamdan hiç gitmiyor. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım beynimden bu düşünceler hiç gitmiyor.Kalabalık içinde kendini tek başına kaldığını hissetmek, kimsenin seni sevmediğini, beğenmediğini düşünmeyi, kendimi başkalarıyla karşılaştırmayı, kafandakileri bir türlü hayata geçirememeyi düşünmek beni kahrediyor. İnsanlarla ciddi bir şekilde iletişim problemim var aynı zamanda. Önceden tanımadığım kişiler arasında, yada yeni girdiğim bir ortamda bu duruma düşerdim ama artık herşey ayyuka çıktı abim olsun yakın arkadaşım olsun artık herkesin yanında aynı şeyleri yaşıyorum.
  Denemediğim yol kalmadı.İlaçlar, kitaplar, terapiler, sosyal ortama girmeye çalışmalar... Kendimi tüm samimiyetimle Allah a bırakmaya çalıştım. Çoğu zaman yapamadım bunu. Namazda iken bile kafam başka bir yerde oluyor. inşarah suresini mi okumadım, hacet namazlarımı kılmadım dualar mı etmedim, dua istediğim insan kalmadı neredeyse. Dini açıdan bağzen okadar ileri gittim ki günlerce dua ettiğmi hatırlıyorum. Allah affetsin bağzen durumuma isyan ettiğimde oldu. illaki benim durumumu yaşayan ve yaşamış ve atlatmış olan kişiler de vardır aramızda. Tavsiyelerinizi bekliyorum...

 2. highburn
  Üye

  Cevap: Sosyal Fobi ve Çekingen kişilik bozukluğu. Yardım Lütfen!!!


  Reklam


  sa kardeşim sana benzer durumlardan kısmen bende geçtim öncelikle ALLAH ile irtibatını hiçbirzaman koparma insan ilişkilerine gelincede gözünde büyüttüğün durumları kişileri vs vs tekrar bir gözden geçir bizler hepimiz iinsanız düşünsene ALLAH katında bile herkez eşit iken biz bir başkasını nasıl bizden üstün görebiliriz ...öncelikle kendini sev hayattan zevk almaya bak saniyeleri bile geri döndüremiyoruz biraz daha rahat yaşamaya çalış .İnsanların ne sıkıntıları ne kederleri var onları getir aklına ... Gerçek anlamda yüce ALLAHI anlamaya çalış iradeni kaybetme inan işe yarıo .

 3. @mir
  âb ü kil
  Çevremde gördüğüm insanları daha aktif, daha girişken ve benden daha üstün görüyorum.
  onlar gerçekten öyle mi?
  öyleyseler bile analarından öyle mi doğdular?
  onlar da gençliklerinden ve hatta şimdiki hallerinden birçok pot kırıyorlardır
  onların senden farkı
  sen kırdığın potlar yüzünden kendini helak ederken
  onlar potlarına gülüp geçiyorlardır

  sana tavsiyem burda sürekli yazmandır
  yazdıkça açılırsın
  İnşaallah

 4. berkehan
  Emekli
  Halbuki yukarıdaki yazınızı ne kadar güzel düzgün bir şekilde yazmış,kendinizi ne kadar güzel ifade etmişsiniz.

  Bence @mir haklı burada da sürekli yazın.Buranın dışında da yazın.Denemeler,küçük hikayeler bence çok güzel yazacak ve bu sıkıntılarınızdan kısa sürede kurtulacaksınız.

 5. Misafir
  insanlari sizden ustun gormemek icin onlara bakinca Allahi hatirlamaya calisin cunku baktigimiz herseyin sahibi O. Ve eger onlar mutluysa bende mutlu olabilirim. Bu nasil oluyor kendimi Allaha adayarak yani bu hayata gelis amacim olan kulluk yaparak. Haramlardan vazgecerek.. Ozaman kendinizi bu hayatin bir parcasi olarak goruyorsunuz. Ve tabi kendinize bi ugras secin bu sizi hem Allaha yakinlastirsin hemde dunyada yasatsin. Allah yardimcimiz olsun )

+ Yorum Gönder