+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazdan sonra dua ve tesbih Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. xmonte
  Üye
  Reklam

  Namazdan sonra dua ve tesbih

  Reklam

  Namazdan sonra dua ve tesbih Mumsema S.a Din kardeşlerim;

  Bugün tövbe konusunu araştırırken aşağıdaki bilgiye rasladım. Biz camide cemaat ile namaz kılarken aşağıdaki kaynakta bahsedilen şekilden biraz farklı dualar yapıyoruz. Acaba yanlışmı yapıyoruz. yardımlarınız için Allah c.c razı olsun.


  Sual: Namaz bittikten sonra neler yapılır?
  CEVAP
  Yalnız kılmış olan veya imamla kılan kimse, selamın akabinde, (Allahümme entesselamü ve minkes-selamü tebarekte ya zel-celali vel-ikram) der.

  Bundan sonra, 3 kere (Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüv elhayyelkayyume ve etübü ileyh) der. Buna istiğfar duası denir.

  Sonra Âyet-el-kürsi okunur, 33 kere (Sübhanallah), 33 kere (Elhamdülillah) ve 33 kere (Allahü ekber) denir. Bir kere (La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir) denir. Bunların arasına başka dualar karıştırmak bid’at olur.

  Sonra eller kaldırılıp dua edilir. Duadan sonra âmin denir ve eller yüze sürülür. Hadis-i şerifte, (Beş vakit farz namazdan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu. Ama dua, uyanık kalb ile ve sessiz yapılmalı. Duayı yalnız namazlardan sonra veya belli zamanlarda yapmak ve belli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi şuursuzca dua etmek mekruhtur.
  Kaynak: Dinimizislam

  Bizim cami de önce 3 defa Estağfirullahelazim ellezi okunuyor. Sonra Allahümme entesselamü okunuyor. Sonra ala resulune salavat. Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illabillahülaleyül azim diyoruz ve ayetel kürsiyi okuyup tesbihe geçiyoruz.

 2. bonasera
  Üye

  Cevap: Namazdan sonra dua ve tesbih


  Reklam


  Bu alıntıyı nerden yaptığını bilmiyorum fakat hadisi şeriflere baktığında rüku ve secde esnasında bile peygamber efendimizin değişik duaları ettiğini görürsün. Dua da zikir de kul ile Allah arasındadır. şu kalıpta yaparsın bunun dışına çıkamazsın denilecek bir mevzu değildir. Allahtan bir şeyi isterken o istediğin şeyi illa ki arapçasını öğrenip isteyeceksin gibi bir zorunluluk yok. Aksine kalbi bir mevzuda anlamını bilmediğin bir şekilde ezbere arapça kuru kuru dua edeceğine tevbe edeceğine kalbini vererek tevbe etmen ve dua etmen daha iyidir. Bunun dışındaki olmaz mantığı Allah haşa Arapçadan başka bir dil bilmiyor mu sorusunu akla getirir. Fakat dua ve tevbe olayı farz olan namazla karıştırılmamalıdır. Türkçe namaz kılmaktan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın.

 3. xmonte
  Üye
  Sevgili kardeşim;

  Yanıt için Allah cc razı olsun. Lakin sorumdan biraz uzaklaşarak cevap yazmışsın. Cevabın pek tatmin edici değil. Sağlık olsun ayrıca kaynak yukarıda yazıyor sanırım gözünden kaçtı.

 4. Misafir
  gerçekten teşekkür ederim Allah ım emeğinizi boş çevirmesin

 5. Hoca
  erimeye devam...
  namaz bittikten sonra neler yapılır?
  Namazdan sonra dua ve teşbihler arapça

  أذكار عند الصلاة  الأذكار ‎ ‎ العدد ‎ ‎ الفضل
  أستغفر الله (ثلاث مرات) اللهم أنت السلام ومنك السلام تباركت يا ذا الجلال والإكرام مرة واحدة _______
  لا إله إلا الله وحده لا شريك له, له الملك, وله الحمد, وهو على كل شئ قدير, لا حول ولا قوة إلا بالله , لا إله إلا الله, ولا نعبد إلا لاإياه, له النعمة وله الفضل , وله الثناء الحسن, لا إله إلا الله, مخلصين له الدين, ولو كره الكافرون, اللهم لا مانع لما أعطيت, ولا معطي لما منعت, ولا ينفع ذا الجد منك الجد مرة واحدة _______ ‎
  سبحان الله (33مرة) _ والحمد لله (33مرة) _ والله أكبر (33مرة) ثم يتم المئة بقوله : لاإله إلا الله وحده لا شريك له, له الملك وله الحمد وهو على كل شئ قدير مرة واحدة من قالها بعد كل صلاة غفرت خطاياه و إن كانت مثل زبد البحر ‎
  قراءة آية الكرسي : (الله لا إله إلا هو الحي القيوم...)الآية -255- من سورة البقرة مرة واحدة من قالها بعد كل صلاة لم يمنعه من دخول الجنة إلا أن يموت ‎
  قـراءة سـورة: الإخــلاص - والفـلق - والنـاس مرة واحدة بعد كل صلاة إلا بعد صلاتي الفجر والمغرب فتقرأ ثلاث مرات _______


+ Yorum Gönder
namazdan sonra dua,  tesbih çekmeden önce okunan dua,  tesbih çekmeden önce okunacak dua,  namazdan sonra okunan dualar türkçe,  namaz bittikten sonra neler yapılır,  namazdan sonra salavat