+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tek vesvesem var oda namazda. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. eakar
  Üye
  Reklam

  Tek vesvesem var oda namazda.

  Reklam

  Tek vesvesem var oda namazda. Mumsema Abdest ya da gusül abdesti alırken vardı zamanında, çok şükür atlattım. Fakat namazdakini atlatmak zor gibi geliyor.

  Şimdi benim vesvesem yellenme vesvesesi. Zaten abdest alınca hemen basşlıyor vesvese. Bazen gerçekten doğru oluyor. Namazdayken mesela bu yuzden kendimi çok sıkıyorum. Makat kasları düz kas ya istem dışı hareket edebilir bazen bi hareket oluyor ama emin olmuyorum namaza devam ediyorum. Bazen bağırsaklarımın içide hareketlilik oluyor sonra da makattan hava çıkmış gibi mi desem hava girmiş desem böyle bir his. Özellikle secdede çok ama çok oluyor.

  Bazen düz kastır diyorum, bazen şeytan üfürüyor diyorum devam ediyorum namaza. Sanırım böyle bir hadiste vardı. Tam %100emin olmadan bırakmıyorum, %99 olasılıkta bile bırakmıyorum.

  5vakit kılıyorum. Şimdi diyelim ki abdestim gerçekten bozuldu ben vesvese diyip namaza devam ediyorum ya da kılmaya başlıyorum. Dini açıklaması nedir? Küfr mü sayılır?

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: tek vesvesem var oda namazda.


  Reklam


  Size huşu ile edilen ibadette bu tür haller vaki olduğunda, Sizi sıkıntıya ve yılgınlığa sevk edecek hiç bir hal için namazı terk etmeyiniz. İşin TAKVA'sına yöneleyim derseniz, Öncelikle fetvasını halledip, sonra TAKVA'sına yönelmeniz İnşaAllah sizin için daha hayırlı olacaktır.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 3. bonasera
  Üye
  siz bu düşünceler vesvese içindeyken ister istemez huşudan uzaklaşırsınız. eğer bir rahatsızlığınız varsa sindirim sistemi ile alakalı gidip tedavi olmanız gerekir. rahatsızlığınız yoksa ihtiyacınızı giderip kendinizden emin olun sıkıntıda olmadığınızda namaza durun . ihtiyacı gelmiş bir şekilde namaza durmanız uygun olmaz.

 4. eakar
  Üye
  hemoroid sorunum var ama şuanda krizleri geçti gibi ve öyle birşey yapacağını sanmıyorum. İşin takva kısmını buraya yazabilir misiniz ya da link atabilir misiniz ama sadece dediğim konuyu içeren?

 5. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Bu vesvesedir. Rasulullah (a.s.) bu konuda " Ses ya da koku duymadığınız sürece namaza devam edin" anlamına gelen bir hadis buyurmuştur. Sendeki sorun bende de vardı 5 kez namaz bozup abdest aldığımı bilirim tek bir vakit namaz için

 6. berkehan
  Emekli
  Merak etme namazın bozulmuyordur.Abdestim bozuldu diye namazını bozma.Çok sıkıntı vereceğini hissettiğin durumlarda namazın önce farzını kıl,vakit içerisinde rahatladığında sünnetleri kılma imkanı bulursan sünnetleri de sonra kılarsın.

  Tuvalete girip büyük abdestini yaptıktan sonra namazını kılmaya alıştırırsan kendini daha rahat edebilirsin diye düşünüyorum.

  Allah yardımcın olsun

+ Yorum Gönder