+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Lavabodan taşından su sıçraması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Emre Kaan
  Üye
  Reklam

  Lavabodan taşından su sıçraması

  Reklam

  Lavabodan taşından su sıçraması Mumsema Tuvaletten çıkınca elimi ayağımı yıkıyorum o su yere sıçrıyor.Başka zaman elimi yıkamaya girerken lavaboya eşofmanı sıvamıyorum.Yani lavabodaki su eşofmana geliyor bu namaza engel mi pislik mi oluyor ?
  ______________________________
  Üzerime yine su sıçradı ben bilerek atmıyorum üstüme suyu dikkat ediyorum ama bu kadar anca zaten mekruhmuş belkide ben vesveseye geliyorum.

 2. 2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Lavabodan taşından su sıçraması


  Reklam


  Kullanılmış su, İslâm hukuku açısından temiz olup maddi pislikleri gidermede kullanılırsa da; abdest almada, gusülde ve diğer mânevi kirleri gidermede kullanılamaz. Buna göre, abdest alırken veya guslederken insan bedenine dokunarak akan suları biriktirip de onunla tekrar abdest almak veya gusletmek caiz değildir. Yine, bu tür suları içmek, hamurlu işlerde vs. kullanmak tenzihen mekruhtur. Ancak, bedenden sıçrayan bu sular, dokundukları şeyleri veya abdestten sonra kurulanmak için kullanılan havluyu pisletmezler. Buna rağmen, abdest alırken sıçrayan sulardan sakınmak, kalb huzuru ve gönül rahatlığı açısından daha iyidir.

  Kullanılmış suyun temiz olup temizleyici olmaması İmam Muhammed'e göredir. İmam A'zam ile İmam Ebu Yusuf'a göre bu çeşit sular pis sayılır. İmam Mâlik ile İmam Şafiînin bir görüşüne göre de kullanılmış su, hem temiz hem de temizleyicidir. Fakat tekrar kullanılması mekruhtur (bk. es-Serahsî, Kitâbü'l-Mebsût, 1, 52-53; el-Kâsânî, Bedâyiu's-Sanâyî, I, 83; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, s. 49-50; Mehmed Zihni Efendi, Nimet-i İslâm, s. 12).

  Ahmet GÜÇ
+ Yorum Gönder

lavabodan sıçrayan su