+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'an da Uzatma harfleri ile ilgili yardım. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islamyolu
  Emekli
  Reklam

  Kur'an da Uzatma harfleri ile ilgili yardım.

  Reklam

  Kur'an da Uzatma harfleri ile ilgili yardım. Mumsema Merak ettiğim birşey var bu uzatmalarda Bazı hocalarımız AAmenarrasulü diyor. bazıları eemenarrasulü diyor yani Uzatmalarda AA diye uzatanlar var , kimiside Uzatmaları ee diye uzatıyor.

  şimdi misal olarak İnne demek Muhakkak demek. İnna demek biz demek. Kevser süresinde "Şüphesiz biz, sana Kevser'i verdik.
  İnne diye uzatılarak Kullanılsa anlam değişiyor.

  bu uzatmaları ben normal olarak ince ''A'' harfi olarak kullanıyorum. yani Laaaa İlahe illallah. derim tevhidi. Ama İmamlardan dinleyince Leeee diyorlar. Özellikle Arap Hocalardan da dinleyince böyle diyorlar. La demek hayır yok demek. Leee oluncada anlam değişiyor. Hatta . Cübbeli Ahmet hoca da Laaa diyince Ağzınızı sonuna kadar açın demişti. yoksa tehlikelidir diyordu.

  bu uzatmalarda aklıma şüpheler girmeye başladı.

  ikinci olarak ta diyecegim. Arapcada ''ü'' harfi yok diyenlerde var . var diyen hocalarda var. Ama Arap imamlardan dinleyince Unzile diyorlar. Ünzile demiyorlar. Bizimkilerdende Güvenilir hocalardan ü harfini kullanan çok var. Tamam u-ü karışımı bir harf çıkması lazım oldugunu biliyorum ince harflerde. Ama direk Ü diyenlerde var. Direk U diyenlerde var. yani MU'MİNUN Diyen var MÜ'MİNUN diyen var.
  bu farklılıklar nerden kaynaklanıyor. bunun doğrusu nedir. bilen arkadaşlar söylerlerse çok sevinirim.


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Kur'an da Uzatma harfleri ile ilgili yardım.


  Reklam


  hemze asla "a" diye okunmaz. "e" diye okunmalı. Arap dilinde "ü" harfi yok "u" olması gerekir.
  Allahü ekber yerine, Allahu ekber gibi
  Bütün arap kurraları dinleyin bu göreceksiniz.

 3. islamyolu
  Emekli
  hemze asla "a" diye okunmaz. "e" diye okunmalı. Arap dilinde "ü" harfi yok "u" olması gerekir.
  Allahü ekber yerine, Allahu ekber gibi
  Bütün arap kurraları dinleyin bu göreceksiniz.
  Hocam Kur'an okumayı en güzel araplar bilir demek biraz yanlış olur. tekrar dedigim gibi o zaman İnnee diye söylersek şüphesiz (Muhakkak) anlamı çıkıyor. İnnaa dedigimizde Biz anlamı çıkıyor. tabiki oradaki '' a '' harfi bildigimiz kalın a degil ince şekildeki a dır. hiç bizim dille söyledigimiz Kaafir lafzını Keefir denilmesi uygun mu. uzatmalardada u ile ü sesi arasında bir uzatma yapılacagını biliyorum tabiki ince Harflerde. kalınlarda u harfi ile.

  hemze zaten yalın halde üstün lü bulunursa e diye okunur. onda bir şüphe yok. Ama uzatma olursa eee diye uzatılması Anlamı bozuyor. Tevhiddeki gibi leeee diye uzatsan hiç bir anlam olmuyor. laaaa diye uzatsan yok anlamı çıkıyor. Yani Allahtan başka ilah yoktur. leeee olursa iş değişiyor. anlam bozuluyor.

 4. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Ben Kur'an Kursuna Gittiğimde İmam Hiç Ü diye okumuyordu hep U diye okuyordu.Bize de öyle öğretti ama şimdi ablam açıktan İmam Hatip okuyor ona da hocaları ü-u diye okutuyorlar. bence En iyisi Şeyh Mahir Muaykili'den dinlemek ve öğrenmek.

+ Yorum Gönder