+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 35679 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nakşibendi Tarikatı İle İlgili Bir Kaç Sorum Olacak ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 61
  islamyolu
  Emekli
  Reklam

  Cevap: Nakşibendi Tarikatı İle İlgili Bir Kaç Sorum Olacak ?

  Reklam  Cevap: Nakşibendi Tarikatı İle İlgili Bir Kaç Sorum Olacak ? altıncı sayfa yazısı mumsema.com Cevap: Nakşibendi Tarikatı İle İlgili Bir Kaç Sorum Olacak ?
  Peygamber bilemiyor ama sen biliyorsun tebrik ederim seni, cehaletin daniskası sende artık yazma batıyosun çünkü, tipten anlıcakmış hay senin aklına..
  Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Allahu Teala şöyle buyurmuştur:
  ”Her kim benim veli bir kuluma düşmanlık ederse, muhakkak ben ona harp açarım.
  Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden (başka) benim için daha sevimli bir amel ve ibadetle bana yaklaşmamıştır.
  Kulum bana nafile (ibadet) lerle yaklaşmaya devam eder; nihayet onu severim. Bir kere de onu sevdim mi, artık ben onun işiten kulağı, gören gözü, şiddetle kavradığı eli ve yürüyen ayağı olurum.
  Eğer benden bir şey dilerse ona verir, bana sığınırsa muhakkak onu himaye ederim.” (Buhari Rikak: 38, no:6137,5/2384)


  Fahruddin-i Razi (Rahimehullah) ”Tefsir-i Kebir’de, kerameti ispat ederken demiştir ki:
  ”Allahu Teala’nın Cemal nuru, kul için bir kulak olunca, o kul yakını işittiği gibi uzağı da işitir.
  Bu nur ona bir göz olunca, yakını gördüğü gibi uzağı da görür ve yine bu nur bir kul için el olunca; zora, kolaya, yakındakine, uzaktakine, her şeye gücü yeter.”(Razi, Tefsiri Kebir 21/89-91)


  Ayrıca bu zatlar, Ebu Sa’id el-Hudri (Radıyallahu Anh) den rivayet edilen:
  ”Müminin ferasetinden (üstün anlayışından) sakının. Çünkü o, Allah’ın nuru ile bakar.”(Buhari et-Tarihul Kebir, no:1529 7/354) hadisi şerifinin mazharıdırlar.


  Allahü teâlâ, (Evliyam şunlardır ki; ben anılırsam, onlar hatırlanır, onlar hatırlanınca ben anılırım) buyuruyor. Resulullah efendimize, evliyanın alametleri sorulunca, (Onlar görülünce Allah hatırlanır) buyurdu. Bugün yapılacak iş, eskiden yazılmış, İslam âlimlerinin kitaplarını okumaktır.


  Mürşidin vasıfları
  Eski mürşidlerin vasıflarından birkaçı şöyledir:
  1- Lüzumlu akaid ve fıkıh bilgilerine vâkıf idiler. Fıkıh bilmeyen evliya olamaz.

  2-
  Hep güler yüzlü olup, bir anne şefkati ile talebeyi terbiye ederler idi.

  3-
  Hiç bir talebenin parasında gözü olmazdı. (Allah’ın evliyası, cömertlik ve güzel ahlak üzere yaratılmıştır) hadis-i şerifine uygun vasıfta olup, talebelerine elinden gelen yardımı yaparlar idi.

  4-
  Talebelerinin sırlarını gizli tutarlardı. (Seçilmişlerin kalbleri sırların mezarıdır) denirdi.

  5- (Üstada da, talebeye de saygılı olun)
  hadis-i şerifine göre merhametli ve tevazu sahibi idiler.

  6- (Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bilen vardır)
  mealindeki âyet-i kerime mucibince ilimleri ile büyüklenmezlerdi.

  İlmi ile mağrur olanlar, ilimleri az olanlardır. Az bir şey öğrenince her şeyi öğrendiklerini zannederler. Fazla bilgi sahibi olanlar, ilmin sınırsızlığını ve sonuna ulaşmaktan aciz olduklarını bildiklerinden tevazudan ayrılmazlar. Zaten âlim, bilmediklerinin bildiklerinden çok olduğunu bilen zattır.

  7-
  Bilmedikleri olursa, “Bilmiyoruz” demekten çekinmezlerdi.
  Peygamber efendimiz de, bütün yaratılmışların en üstünü olduğu halde, (Bilmiyorum, Cebrail aleyhisselama sorayım da öyle cevap vereyim) buyurmuştur. Hazret-i İbni Abbas da (Bilmiyorum diyemeyen helak olmuştur) buyuruyor.

  8-
  Malayani, yani boş konuşmazlardı.

  9- Talebeleri de üstün kimselerdi. Her talebe, Allahü teâlânın sevgisi ile ve Onun sevgisine kavuşmak arzusu ile yanardı. Bilmediği, anlayamadığı bir aşk ile şaşkın haldeydi. Uykuları kaçar, gözyaşları dinmezdi. Geçmişteki günahlarından utanarak başını kaldıramaz, her işinde Allah’tan korkar, titrerdi. Allahü teâlânın sevgisine kavuşturacak işleri yapmak için çırpınırdı. Her işinde sabreder ve affeder, her geçimsizlikte, sıkıntıda kusuru kendinde görürdü. Her nefeste Allah’ı düşünür, gaflet ile yaşamaz, kimseyle münakaşa etmezdi. Bir kalbi incitmekten korkar, kalbleri Allahü teâlânın evi bilirdi. Eshab-ı kiramın hepsini, “radıyallahü teâlâ anhüm ecmain” diyerek iyi bilir, hepsinin iyi olduğunu söylerdi.

  10-
  İlmiyle amildiler. Yani bildikleriyle amel ederlerdi. Bildiği ile amel etmeyen, kendi görüşünü din gibi ortaya atan ve bölücülük yapanlar kötü âlimlerdir. Kötü âlimler Kur’an-ı kerimde (Kitap yüklü merkebe) benzetilmiştir. (Cuma 5)

  Bilin ki, evliyada üç alamet bulunur:
  Biri, görenin gönlü, hep ona mail olur.

  İkinci alameti sohbetten anlaşılır,
  Her ne dese, dinleyen sözüne kail olur.

  Üçüncüsü şöyledir, onun cümle azası,
  Dinin edepleriyle, her zaman âmil olur.

  Evliyayı sevenler ona gönül verenler,
  Sayısız nimetlere şüphesiz nail olur.
  Basireti açılır, gafleti zail olur.

 2. 62
  Kuranıanla
  Emekli

  Cevap: Nakşibendi Tarikatı İle İlgili Bir Kaç Sorum Olacak ?


  Reklam


  Masal kopyalama hala ordan burdan diyorum ki sana peygamber bilemiyor sen nasıl tipinden biliyosun gayet basit bir soru cevap versene ?

 3. 63
  islamyolu
  Emekli
  vasıflarını sayıyorum sana. ayet hadis ortada..

 4. 64
  Kuranıanla
  Emekli
  tekrar ediyorum peygamberin bilemediği şeyi ben tipinden anlarım diyosan küfre girmiş olursun ayetde bilemezsiniz diyor kafana sok bunu konu kapandı yalan söylemeyi de bırak hala kibirle ve inatla ayete karşı çıkıyosun şeyhlerini savunmak için

 5. 65
  Parasetenol
  Emekli
  Bu sapıklar dünyada iken''Şeyhim cehennemde yanmasın ben yanayım'' diye türkü çağırırken,ahiret meydanında,cehennemin sesini duyunca,şeyhinin arkasından tekme atıp ateşe yuvarlayacak cinsten sapık bunlar.
  Bu sapıklar,''şeyhim namaz kılmana gerek yok desin namazı bırakırım '' diyen sapıklar bunlar.(Kendi gözümle kulağımla şahit olduğum bir durum.)
  Bu sapıklar,Kur'an'ı okuyup anlamak yerine şeyhlerinin yazdığı ev çoğu anlaşılmayacak bir dille yazılmış yüzlerce cilt kitapları okuyup ezberleme gayretine giren zavallı sapıklar bunlar.
  Bu sapıklara laf anlatmayı denemek yerine,önceden de dediğim metodu uygulayın.Gidin bi deve pazarı bulun,ordan aldığınız bir deveye kazdığınız hendekten atlamasını öğretin,bakın işiniz nasıl da kolay olacak.
  UĞRAŞMAYIN BOŞUNA BU SAPIKLAR ANLAMAZ,ÇÜNKÜ ŞEYHLERİNİ ALLAH SANIYOR BU SAPIKLAR...

 6. 66
  Kuranıanla
  Emekli
  Hala cevap veremedi zaten başka zaman saçma sapan şeyleri yazmakta gecikmezdi )

 7. 67
  parasetemol
  Emekli
  Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir. EN'AM-159

 8. 68
  HAMMADUN
  Emekli
  Başka bir bölüm için cevap olmak üzere yazmışdık... Ancak burada yine aynı ayet ve yine aynı sözler karşılığı olmak üzere tekraren yayınlanmasında bir mahsur olmayacağı kanaatiyle alıntıyla buraya nakletmekte bir kusurun olacağını zan etmiyorum....

  Ancak bu ayet-i kerimeyi çok yalnış bir yerde kullanmışsınız ve bu şekilde manalandırmaya kalkmışsınız....

  Orada kullanılan Ayet-i Kerime, Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'in dini yani İSLAM olan ve Peygamber Efendimize(S.A.V.) sunulanla.... Müşrik ve GAYRİMÜSLÜM'lerle İSLAM'ın arasındaki farkı anlatmak üzere kullanılmıştır.

  Tarik YOL ve Tarikat YOLLAR demektir. Peygamber Efendimiz(S.A.V.)'in Varisleride İLİM ADAMLARI'dır. Peygamber Efendimiz(S.A.V.) ashabı için hangisine uyarsanız hakkı bulursunuz demiş ve onlara uyanlarda onlar gibi mürşid olarak İSLAM'a hizmet edegelmişlerdir. Onlar dini zorlaştırmayıp, bulundukları mahallere göre kolaylaştıra gelmişlerdir.

  Şeytan Aleyyullana'nın bile TARİKAT'ı varken ve ateizmi yayarken, Nasıl oluyorda İSLAM'ın YOL'ları olmasın. Allah-u Taala ile Kulları arasına Şeytan Aleyyullana giriyorda, bir Allah dostunun girmesine kim cevaz vermiyor...????

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin. 9. 69
  @mir
  âb ü kil
  Alıntı islamyolu Nickli Üyeden Alıntı
  Aracı sokmak şimdiye kadar sende mekruhtu şimdi şirk oldu demek yine kim kandır dı seni.
  yuh artık
  ben nerede Allah ile araya aracı sokmaya mekruh demişim?
  her zaman "yetiş ey felan" diye allah'tan başkasına dua etmeye şirk
  "Allahım felan kulunun yüzüsuyu hürmetine ..." diye dua etmesine mekruh dedim
  yukardaki üye ise şeyhlerin tevbede aracı olduğunu iddia ediyor ki
  işte bu şirktir

  sana bir de kötü haberim var
  bunu geçen hafat öğrendim
  selef mekruh kelimesini haram anlamında kullanırmış

 10. 70
  TarikateSon!
  Üye
  selef mekruh kelimesini haram anlamında kullanırmış

  böyle paat! diye de söylenmez ki canım,adamın bunu sindirmesi uzun zaman alacak şimdi,karıştıracak bildiği bilmediği ne varsa birbirine

 11. 71
  mümini78
  Devamlı Üye
  Ben ne tarikatlara ne de cemaatler ne de din adamlarına kaşrı değilim. Sadece bağlayıcı sözlerine karşıyım. Sadece bu forumda değil ve sadece bu konuda değil. Ayrıca benim gibi ilmi zayıf olan insanlar da değil, bu konuda herşeyi hıfz etmiş bu konuda tahsil görmüş müslümanlar ve din adamları bu konuda tartışma yaşıyor. Ben de bu bağlamda bu forumda yazılarımda şunu demiştim. Rabbim Allah, Peygamberim HZ.Muhammed (sas) Kitabım Kuran Kıblem KABEYİ şerif demiştim. Elhamdüllilah müslümanım demiştim ve hiçbir yazımda kuran dan ya da sünnetten altıntı yapmamıştım. (Söylediklerim kendi düşüncem doğru da olabilir yanlış da olabilir demiştim.Tabiki kuran okuyan hadis okuyan peygamberimizin hayatını ve sünnetini okuyan ve bunları ölçüt alan kişiyim. Kafama göre cümle kurmamaktayım. )Çünkü din konularında herkez ayet ve sünnetten alıntı yapmakta ve karşı tarafın göşüşün yalış olduğunu iddia etmekte. Burada yine ben örnek olsun diye bu konuda ayet ya da sünnet paylaşmayacağım. malt1 arkadaşımız "o zaman açıkça yaz burada mezhepsiz olduğunu hiçbir alimden görüş almadığını müctehid olduğunuinsanlarda senin mesajlarını ona göre okuyup/okumasınlar " Beni eleştirmişti belki eleştirmekte haklı çünkü izah etmek istediğim konuyu tam izah edememiştim. Ayrıca Mum adlı üye de "Farklılıklar sadece ayrıntılardadır Ki zaten bu ayrıntılar namaza bir zarar getirmez " şeklinde bana yazısını yönelmişti. Kim haklıdır kim doğrudur benim ilmim bunu kavrayamaya yetmez.

  Ancak ebn büyük başlıklarla şunu söylemek isterim.
  1-Allahı rab bilip islamın 5 şartını yerine getirsem imanın 6 şartına kalben inansam ben müslüman olmazmıyım. Benim imanım da ya da amelimde ne eksik kalır. Elbetteki bir ilmihal okuyorum.
  2-Amellerim hanefi mezhebine göre ancak bunu bilerek ya da isteyerek seçmedim. Küçükken namaz hocası aldım mahalle camisine gittim kuranı ve namazı öğrendim. Şu mezhep bu mezhep nedir bununla ilgilenmedim. Ki zaten mezhep yol demek. Benim yolum kuran yolu sünnet yolu peygamberimizin yolu değil miki ben yolsuz size göre mezhepsiz oldum.
  3- Ben bir çok cemaatte bulundum ayrıca menzile defalarca gittim orda insanlarla dua etmek aynı yerde secde atmek hep beraber Allahu ekber demek benim için çok faydalı ve bereketli idi. Allah nasip ederse yine giderim . Ancak ben kimseye sen cemaate ya da tarikata üye olmak zorundasın yada birini şeyh kabul etmek zorundasın demem. Bu zorunluluğada inanamam.
  4-Ayrıntılar namaza zarar vermez diyorsunuz ancak sadece namazda değil bir çok dini konuda ayrıntı var ve yine diyorum zaten müslümanlar içinde kimse rabbi ya da kuranıya da nebisi ya da kıblesi konusunda tartışma yapmıyor bu ayrıntılar konusunda tartışma yapıyor ve bu ayrıntılar da bizi böldükçe bölüyor.
  5-İnsanlar arasında ayrılık yaşamak istiyorsanız ya siyasetten ya da dinden ya da futboldan bahsetmeniz yeterli.
  6-Bir cuma namazında aynı yerde secde eden müslümanlar bile Abu saydığım dört unsur dışında hep birbirine zıttır.
  7-Ben de diyorum ki kim neci kim şucu kim hangi mezhepten kim hangi cemaatten kim hangi tarikattan bunu sorgulamayın onları gözünüzde değerlendirken bu unsurları göz önüne alıp onları ayrıştırmayım.
  8-Hepimiz Allaha inanmıyormuyuz hepimizn kitabı kuran nebisi Hz. muhammet (sas) kıblesi kabe değil mi? ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMAN DEĞİLMİYİZ. Hepimiz şu mübarek ayda Allah rızası için oruç tutmuyormuyuz. O halde niçin birbirimze o cu şucu diyoruz. Allah bizi doğru yola iletsin ve orda sabit kılsın Rabbiim cümlemizden razı olsun . Hayırlı iftarlar

 12. 72
  ömerhattab
  Devamlı Üye

  Reklam


  Alıntı TarikateSon! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  böyle paat! diye de söylenmez ki canım,adamın bunu sindirmesi uzun zaman alacak şimdi,karıştıracak bildiği bilmediği ne varsa birbirine
  sen galiba uzan zaman almış sindirmen...Normaldir senin sindirme sisteminde arıza var zaten...bak burda gene yanılmış bu yeden bitme ilimden yoksun kendini selefi zannedenler...Çünkü algılama sorunu var bunlarda...Yok mekruh harammış diyorlar arkadaş bunlar gerçekten kendi fikirlerini kabullendirmek için heryolu mübah sayıyorlar...selef alimleri mekruh kelimesini haram anlamında kullanırlarmış sallama arkadaş...

+ Yorum Gönder
6. Sayfa BirinciBirinci ... 35679 ... SonuncuSonuncu

nakşibendi tarikatı nedir

nakşibendi tarikatı

nakşibendi tarikatına nasıl girilir

tarikat şirk midir

nakşibendi tarikatı hangi mezheptendir

menzil tarikatı

nakşibendi tarikatından nasıl çıkılır