+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kolonya sürmek abdesti veya orucu bozar mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Microsoft
  Üye
  Reklam

  Kolonya sürmek abdesti veya orucu bozar mı ?

  Reklam
 2. 2
  Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Kolonya sürmek abdesti veya orucu bozar mı ?


  Reklam


  Kolonya parfüm deodorant vb. şeyler abdesti ve orucu bozmaz.
  İmamı Azam bunlar necis değil bunlarla namaz kılınabilir demiştir. Ancak imam Şafi, içinde etil alkol olduğu için sürülen yerin yıkanması gerekir demiştir.


 3. 3
  Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Öncelikle bir hususa işaret etmekte fayda vardır: Bir kere alkollerin hepsi sarhoş edici değildir. Yani Kur’ân’da “hamr” olarak geçen ve “sarhoş edici” özelliği bulunan alkol türleri necistir ve haramdır. Bunun dışında, meselâ, etil alkol cinsinin sarhoş edici bir yapısı olmadığından haram sınıfına girmemekte ve necis sayılmamaktadır. Ancak etil alkolün ve içerisine katılan içeceklerin içilmesi haramdır.

  Bakara Sûresinin “hamr” ile ilgili âyetlerinin tefsirinde Elmalılı Hamdi Yazır bu konuda şu hususlara temas etmekte ve şöyle demektedir:

  “Üzüm şarabından yapılmayan ispirto, bira vesaire müskirat içilemezse de elbiseye veya bedene sürülmesi de namaza mâni olur diye iddia edilemez.”1

  Bu nakilden de anlaşılacağı gibi, deodorant, parfümleri ve kolonyadaki alkol Hanefi mezhebinin bazı imamlarına göre necis kabul edilen alkol cinsine girmediğinden elbiseye veya bedene sürülmesiyle namaza mâni olmaz. Şâfii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre pis sayıldığı için sürülen yeri yıkadıktan sonra namaza durmak gerekir.

  Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmayacağına gelince, bu meselede iki noktaya dikkat etmek gerekiyor.

  Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.

  İkinci nokta ise, kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.

  Oje ise, namazdan önce abdestle alakalıdır. Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu gidermeden nasıl abdest olmazsa, ojeyi gidermeden de abdest olmuyor.

  1 Hak Dini Kur’ân Dili, 2: 763.
  Mehmed Paksu


 4. 4
  @hmet
  Üye
  kolonya sürmek abdesti bozar mı

  Parfüm ve kolonya orucu bozar mı?
  Oruçluyken parfüm veya kolonya sürünmek, koklamak Hanefî mezhebine göre; orucu bozmaz ve oruca zarar vermez. Gül gibi hoş kokusu olan çiçekleri koklamakla da oruç bozulmaz.

 5. 5
  Misafir
  Parfüm, kolonya abdesti bozmaz evet ancak parfüm sıkıldığı yerde bi sure sonra leke bırakıyor. Bu necis olduğunu dolayısıyla abdesti bozduğunu göstermez mi?

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  İçeriğinde alkol bulunan kokular hakkında ihtilaf olmuştur. Hanefilerde alkol olma özelliğini kaybettiği için kullanmak caizdir.

 7. 7
  Misafir
  şafii mezhebine göre kolanya sürmek namazı bozarmı

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Alkol olma özelliğini yitirmiş hale gelen kolonya kirem deodorant gibi ürünlerin içine karıştırılmış çok düşük alkol oranları az bile olsa şafii mezhebine göre necistir ve bunlarla namazda kılınmaz.

  - Şafii mezhebine göre ise, üzümden imal edilen şarap ile diğer maddelerden elde edilen ve sarhoş edici nitelikte olan alkollü içkilerle kolonya arasında fark yoktur. Bunlar da şarap gibi necistir ve haram kılınmıştır. Azı-çoğu fark etmez, bulaştıkları yerin yıkanması gerekir.

+ Yorum Gönder

kolonya sürmek abdesti bozar mı

kolonya abdesti bozar mı

kolonya abdesti bozarmi

kolonya sürmek abdesti bozarmı

limon kolonyası abdesti bozar mı

kolonya koklamak abdesti bozar mıkolonya surmek abdesti bozarmi