+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kiliseye girmek caizmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mustazaf
  Üye
  Reklam

  Kiliseye girmek caizmi

  Reklam





  Kiliseye girmek caizmi Mumsema geçenlerde bana sorulan bir soru '' kiliseye girmek caizmidir'' denildi.
  bende hayır girmek caiz değildir dedim . çünkü; neden girsinki ,hani okullar vs yerlerde malesef nedendir bilinmez kiliselere gezi düzenlenmektedir,ve görmeye gidiliyor.bunca camimiz varken...


  yada şöyle diyim peygamberimizin bu gibi yerlere girme konusunda herhangi bir tavsiyesi olmuşmudur.
  sizlerinde görüşünü almak istedim teşekkürler.






 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kiliseye girmek caizmi


  Reklam


  geçenlerde bana sorulan bir soru '' kiliseye girmek caizmidir'' denildi.bende hayır girmek caiz değildir dedim . çünkü; neden girsinki ,hani okullar vs yerlerde malesef nedendir bilinmez kiliselere gezi düzenlenmektedir,ve görmeye gidiliyor.bunca camimiz varken...yada şöyle diyim peygamberimizin bu gibi yerlere girme konusunda herhangi bir tavsiyesi olmuşmudur.sizlerinde görüşünü almak istedim teşekkürler.
  Sevgili kardeşimiz. Bir müslümanın kiliseye gidip hristiyanlar gibi ibadet etmesi doğru olmaz. Böyle bir şey haramdır. Müsüman olmayanların geleneklerine benzemek bile yasaklanmışken başka bir dinin mabedine gidip onlar gibi ibadet etmek daha büyük bir günahtır. Böyle bir şey kişinin zamanla dinini unutup diğer dini benimsemesine sebeb olabilir.Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki;“ Kim bir kavme benzemeye çalışırsa oda onlardan birisi olur.” (Ebu Davut-Kitabul libas bölümü 3512 no lu hadis)Kiliseye gitmek iki şekilde olur;1- Hıristiyan olduğu için kiliseye gidenler2- Ziyaret ve turistik amaçlı kiliseye gidenlerBu sınıflamayı yaptıktan sonra kiliseye gitmenin hükmünü açıklayalım.a- birinci sınıf kendini Hıristiyan bildiği ve kabul ettiği için hükmen Hıristiyan’dır. Ve gayr-i Müslim olarak kabul edilir. Yani Müslüman olmayan bir kişidir.b- İkinci sınıf ise sadece kilisenin nasıl tanzim edildiğini nasıl yapıldığını öğrenmek için gider. Nasıl ki, bir Hıristiyan camiye ziyaret amaçlı girmek ile Müslüman olmaz, bir Müslüman da ziyaret için kiliseye girse Hıristiyan olmaz.

+ Yorum Gönder