+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir kişiye ateist demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fb1907
  Üye
  Reklam

  Bir kişiye ateist demek

  Reklam

  Bir kişiye ateist demek Mumsema arkadaşlar bi gün okulda felsefe hocamız vardı ve felsefe ogretmenlerının genellıkle disiz oldugunu dusunuyordum.ve onun için ateist dedim ve dinden çıkmışmıyımdır onun için korkuyorum ve dinden çıkmaayı bile bilmiyordum ozamanlar . dinden çıkmışsam kelime-i şehadet getirsem tövbe etsem dinime geri dönermiyim ?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: bir kişiye ateist demek


  Reklam


  Hadisler

  1736. İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."

  Buhârî, Edeb 73; Müslim, Îmân 111. Ayrıca bk. Tirmizî, Îmân 16

  Aşağıdaki hadis ile birlikte açıklanacaktır.  1737. Ebû Zer radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Kim bir adamı ey kâfir diye çağırır veya ona ey Allah'ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner."

  Buhârî, Edeb 44; Müslim, Îmân 112

  Açıklamalar

  Bir müslümana kâfir demek yasaklanmış olup, böyle bir sözü söylemek câiz olmadığı gibi, bu şekilde inanmak en büyük günahlardan sayılır. Bu sebeple ulema bu hadisi müşkil, anlaşılması ve bazı rivayetlerle uzlaştırılması zor hadislerden sayar.

  Çünkü büyük günah işleyen, insan öldüren, zina yapan kimse bile kâfir sayılmaz. İslâm dinini kabul etmeyen, bâtıl sayan ve dalâlet ehlinden olanlar dışında müslüman olduğunu söyleyen hiç kimse kâfir olarak nitelendirilmez. Bu sebeple hadisin ifade ettiği mâna, din kardeşine kâfir demeyi helâl sayan kimse olarak yorumlanmıştır. Çünkü bir müslümana kâfir demeyi câiz gören kendisi küfre düşmüş olur. Daha insaflı bir yaklaşım ise, din kardeşine isnad ettiği noksanlık ve ona kâfir demenin günahı kendisine döner, şeklindedir.

  Günümüz müslümanlarının bir kısmında da gördüğümüz gibi, tarih boyunca müslüman kişileri tekfire meraklı olan ve bu sorumsuzlukları yüzünden toplumda birlik ve beraberliğin, kardeşlik ve dostluğun yaygınlaşmasını önleyen, bu bilgisizlikleri ve kindarlıkları sebebiyle İslâm düşmanlarına hizmet ettiklerinin farkında olmayan bir kısım müslümanlar varolagelmiştir.

  Çünkü müslüman bir insana kâfir demek, o kişiyi İslâm toplumundan dışlamak anlamına gelir. Kendisine böyle bir söz söylenilen kişi, bu sebeple müslümanlardan uzaklaşıp kâfir sayılan insanlara yaklaşabilir. Bütün bunlara vesile olan insan da büyük vebâle girmiş olur. Müslümanın vazifesi, müslümanım diyen bir insanı dışlamak değil, hata ve günahı varsa onu kardeşçe ve İslâm âdâbına uygun bir tarzda uyarmak, hata ve günahlarından kurtulmasına vesile olmaktır. İşte Peygamber Efendimiz'in bu hadisiyle bizden istediği hassasiyet, müslüman bir kimseye asla kâfir denmemesi, kendine kâfir denilen kimse gerçekten kâfir değilse, o sözün kendisine geri döneceğini bilmesidir.

  1809 numaralı hadis de bu konuyla ilgilidir.

  Hadislerden Öğrendiklerimiz

  1. Müslüman bir kimseye kâfir denilmesi veya küfürle ilgili bir vasıfla nitelendirilmesi câiz değildir.

  2. Bir müslümana kâfir diyen ve bu şekilde inanan kimse kendisi kâfir olur.

  3. Müslümanlar birbirlerini tekfir ederek birlik ve beraberliklerini, kardeşliklerini ortadan kaldırmamalı, bilerek veya bilmeyerek düşmanlara hizmet etmemelidir.

  Riyazüs Salihin


 3. fb1907
  Üye
  mumsema
  dinden çıkmışsam kelime-i şehadet getirsem tövbe etsem dinime geri dönermiyim ?


 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  mumsema
  dinden çıkmışsam kelime-i şehadet getirsem tövbe etsem dinime geri dönermiyim ?
  fb kardeş.
  Bilmeden söylemişim diye yazmışsın. inşallah dinden çıkma sözkonusu değil,
  Tevbe et ve bir daha küfürle kimseyi itham etme.

 5. fb1907
  Üye
  mumsema cevabın için çok sağol her fırsatta tevbe ediyorum zaten

 6. islamyolu
  Emekli
  Kardeşim tehtitler var işte. Müslümana Kafir diyen Kafir olur diye. Ama sen çıkmışmısın , çıkmamışmısın. konusuna gelirsek Orayı Allah bilir. Biz sana Çıkmışsın dersek hadi çıkmamışsan bu sefer biz çıkacagız yok dersek çıkmamışsın dinden , peki ya çıkmışsan yine tehlikeye biz düşecegiz.

  sen yine ihitiyatlı davran. Mumsema hocanın dediği gibi tövbeni et. kelimeyi şahadeti getir. yoluna devam et . bu konularda çok dikkatli ol kardeş.

 7. fb1907
  Üye
  islamyolu cevabın için teşekkürler nasihatlerini dikkate alacağım

+ Yorum Gönder
birine ateist demek,  ataist demek