+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 8942500 sene cehhenemde öylesine yanacağız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qnqster
  Üye
  Reklam

  8942500 sene cehhenemde öylesine yanacağız

  Reklam

  8942500 sene cehhenemde öylesine yanacağız Mumsema ortalama bir insan ömrü 70 yıldan fazldır ama ben 70 yıl olrak ele adlım bir insan 1 vakit namaz ı kazaya baraksa 70 sene cezası var imiş ben kaza değilde hıç namaz kılmayan bir insan için bir hesap yaptım 5.70=350 . 1 yıl 365 gün =127750.70sene yaşasak =8942500 sene cehhenemde sadece namaz kılmadığımız için kalacak Allah kularını yakmak için yaratmamıştır diye biliorum yanlısam düzeltin hiç namaz kılmamış ama iyi ammeler işlemiş bir insan elbeteki cehheneme girecekse öyleyse neden yaşıyoruz bilmiorum tabi doğrumu bu 1 vakit namaz kılmayan cehenemde 70 sene yanacaktır bilgisi yorumlarınızı bekliorum

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: 8942500 sene cehhenemde öylesine yanacağız


  Reklam


  70 değil 80 sene kardeşim.hem yanlış hesaplamışsın kardeşim bir kere erkekse ortalama 12 yaş düşeceksin kadın ise 9 yaş düşeceksin.bunu hesaplamada amacın nedir anlamadım.kullarını yakmak için yaratmamış diye biliyorum demişsin.aşağıdaki ayeti oku.
  Araf suresi, 7/179: "Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir."
  sadece namaz kılmadığı için bilmem kaç sene yanacak demişsin.bu cümlenede 4 hak mezhebden birinin kurucusu olan ahmet bin hanbelin ictihadıyla cevap verecem.
  2 vakit namaz kılmayan öldürülüp çöpe atılır. Müslüman mezarlığına gömülmez
  işin ciddiyetini anlatabilmişimdir umarım. 3. qnqster
  Üye
  2 vakit namaz kılmayan öldürülüp çöpe atılır. Müslüman mezarlığına gömülmez
  nasıl bir vicdan bunu yapar dinde zorlama yoktur allah her kulunu sevendir ve cehhendemde yakılmak için yaratılmamıştır yani mesala bana allah kendi ruhundan uflemistir ben kalkıp 2 rekat namaz kılmayan bir müslümanı öldürmeye vicdanım el vermez iken böyle bir hükmü nasıl dinimiz öne sürer

 4. Gemlik
  Üye
  arkadaşım önce bütün aklınla dilinle kalbinle bütün benliğinle Bismillahirrahmanirrahim de

  bunlar sorun değil daha dur o iblis sana daha çok vesvese vericek inkara sürüklüyecek kendi cehennem azabını hak etti seni ve bizide sürüklemek için son nefesiimize kadar uğraşacak ama Rabbim bize şeytana karşı koymamız için akıl kitap ve Resul göndermiş.Kitabıma uyun Peygamberime uyun iman edin cennet girin .Allah kimseye zülmetmez herkes kendine zülüm eder.Cehennemde ateş yoktur herkes ateşi dünyadan götürür.
  Rabbim affı çok büyüktür Gaffur ve Rahimdir.Bizim eksikliğimiz dinimizi bilmiyoruz OKUYOMUYORUZ hep kulakdan dolma bilgilerle yaşıyoruz.

  Senin için değil sadece hepimiz için bu zamana kadar kaç tane dinle ilgili peygamberimiz ile ilgili kitap okuduk.Kur'an ı anlayarak okuduk meal okuduk tefsir okuduk...
  Bak kardeşim bu videoyu izle Rabbimin affı ne kadar büyük olduğunu hakkında bi fikrin olsun  kardeşim bu videolardan istifade et ve nerde olduğumuzu bir gör
  Rabbim heryönden bize rızık verirken biz ne kadar nankörüz o şeytanın tuzağında olduğumuzu anlıyacaksın ve Rabbim izniyle şeytandan vesvelerinden kurtulacağız.izle inşallah Allah razı olsun


 5. Galus
  Devamlı Üye
  sen Allah cc den dahamı merhametlisinki bunu öne sürmüşsün,Allah insana akıl ve düşünme becerisi vermiştir daha neyi tartışıyorsunki ...bu dünyaya başı boş bırakıldığınımı zannediyorsun öyle zannediyorsan yanılıyorsun.
  peki sen bi düşün örneğin sen bir işyerinde patronsun ve elinin altında işçilerin var,onlara görev veriyorsun kimisi senin dediğin şeyi yapmış kimiside o işten kaytarmak için işi savsaklamış yada adi bir şekilde veya işi ertelemiş,maaş günü geldiği vakit hangi işçini sever fazla para vermek istersin az çalışanımı yada işini tam yapmayanımı sever ve çok maaş verirsin sence bu mantıklımı,tabikii senin verdiğin işi en iyi şekilde değerlendireni mükafatlandırırsın demi...
  ahiret hayatıda böyledir.


 6. leventtanju
  Devamlı Üye
  ha bes ha 10 yanicaz ta ne?HADIS HADISTIR O AYRI...

 7. islamyolu
  Emekli
  hesaplama yanlış yapılmış. ilk olarak her vakit namazın 80 yıl azabı vardır. peki o 80 yıl dünyadaki 80 yıl değil. Ahiretteki 80 yıl. Peki Allah katında 1 gün bizim 1000 yılımız gibidir. hesaplamayı buna göre yapın.

  gelelim diğer bir rivayete İmanını kurtarmış bir müslüman cehenneme düşse en fazla 7 000 yıl yanacak. yani cehennemden en son çıkacak kişi 7000 yıl yandıktan sonra çıkacak. tabiki o 7 bin yılda Ahiret yılı hesaplanmalı.

  hadi şimdi bir hesaplama yapın

 8. Ercan
  Devamlı Üye
  Namaz her insanın borcudur. Alacaklı ise Allah'tır. Allah'ın rahmetinin ve merhametinin sonsuz olduğunu biliyoruz. Hiç namaz kılmamış bir insanın, bir yetimin başını okşaması, karnını doyurması belki de bütün borçlarını sildirir. Benzer şekilde 5 vakit namaz kılan biri belki de boşuna namaz kılmıştır. Rakamlara takılıp kalmayalım. Biz üstümüze düşeni yapalım 70 mi 80 mi orası Allah'ın bileceği iştir.

 9. islamyolu
  Emekli
  Namaz her insanın borcudur. Alacaklı ise Allah'tır. Allah'ın rahmetinin ve merhametinin sonsuz olduğunu biliyoruz. Hiç namaz kılmamış bir insanın, bir yetimin başını okşaması, karnını doyurması belki de bütün borçlarını sildirir. Benzer şekilde 5 vakit namaz kılan biri belki de boşuna namaz kılmıştır. Rakamlara takılıp kalmayalım. Biz üstümüze düşeni yapalım 70 mi 80 mi orası Allah'ın bileceği iştir.
  aynen doğru söylüyor kardeşim. Zaten hadisi şeriflere bakıldıgı zaman çoğunluğunda hep Allah namaz kılmayanlara herhangi bir vaadim yoktur demiştir. Dilerse yakar dilerse bağışlar demiştir. Ama tehtit içerikli çok hadisi şerifte vardır. Hatta Namazı kazaya bırakmak bile kabir azabına sebebiyet verdiği , Tadili erkana riayet etmeyenler hakkında , Namazlarını kılıpta başı ağıranlar , hatta eraeytellezi süresinde. o namaz kılanlaraki namazlarında yanılıyorlar diyor. oradada bir tehtit var. Hatta namaz kılmayanlar bile demiyor. Namaz kılanlara diyor. daha Namaz kılıpta ciddi bir şekilde kılmayanlara kabirde haşir isminde yılanın gelmesi akrebin gelmesi hepsi hadisi şeriflerimizde mevcuttur. Kılmayanlar için Tehtit içerikli hadisi şerif çok az miktarda. Ama namazını kılıpta tembellik yapanlar , gösteriş yapanlarla ilgili çok sayıda hadisi şerifler mevcuttur.

  Yani namaz kılıpta o kadar tehtit varken. Namaz kılmayanların vay haline. Onu Allah Bilir. Tabiki Allah diledigini affeder. yinede riske girmek olmaz tabiki.

  Namazıda Allahın rızası için kılınması lazım. özellikle Günümüzde Tadili erkan çok çok önemsenmiyor. Tadili erkan hanifide vacip tir. vede çok önemlidir. şu secdelerde , rukularda , Kavmede , celsede biraz bekleyin arkadaşlar. Namazınız tehlikeye düşer yoksa. Kıraat ler çok önemlidir. Ağzınızdan Harfleri çıkartın. Kıraat namazın farzlarından dır. yanlış harf çıkarmayın. vede harfleri yutmayın tek tek tane tane okuyun. bunlar benim çok karşılaştığım sorunlar oldugu için söylüyorum. bunları arkadaşlarıma anlattığımda millet öyle Tuaf olmuşki sure okumasan da olur. Yeterki sen o secdeyi temiz kalbinle yap. Türkçede dua etsen olur namaz da. Allah her dilden anlar. diyorlar. vede dini iyice zorlaştırıyorsun diyorlar bana.

  Dünya işleri için her türlü Menfaati için ne eğitimler gören. ne diller öğrenen , ne yazılar okuyan . ne emekler sarfeden milletimiz. namazda doğru düzgün 2 sure ezberlemekten aciz olmuş durumdalar. onada düzgün ezberle denildiginde. Dini zorlaştırmış oluyoruz.

 10. Gemlik
  Üye
  Allah Gafur ve rahimdir.

 11. peugeot_bor
  Devamlı Üye
  Yaw niye boşuna hesap yapıyorsunuz ki? Alnı hiç secdeye gitmeyene ALLAH c.c merhamet edermi? Namaz kılmayan zaten ALLAHA günde 5 kere emrine karşı geliyor. Melekler lanetliyor. ALLAH c.c muhafaza eylesin namaz kılmayanın dili ve kalbi zikirden uzaktır buda son nefeste imanın gitmesine bile sebeb olurki buda insanı gavur eder. Gavurlarda cehennemde ebedi olarak kalacaklardır. Hesaba hiç gerek yok.

+ Yorum Gönder
cehennemde kaç yıl yanacağız