+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eşi ölen kadın evinden ne zaman çıkar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. medine nebi
  Üye
  Reklam

  Eşi ölen kadın evinden ne zaman çıkar

  Reklam
 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Eşi ölen kadın evinden ne zaman çıkar


  Reklam


  konu başlığını düzgün bir şekilde açalım.

  kocası ölen kadın 4 ay 10 gün dışarıya ihtiyaç dahilinde asla çıkamaz.


 3. medine nebi
  Üye
  ama neden 4. Galus
  Devamlı Üye
  Allah cc emri olduğundan sual sormak haddimize değildir.
  ayetle sabittir.


  وَالَّذِينَ يُتَوَفَّوْنَ مِنكُمْ وَيَذَرُونَ أَزْوَاجًا يَتَرَبَّصْنَ بِأَنفُسِهِنَّ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَعَشْرًا فَإِذَا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا فَعَلْنَ فِي أَنفُسِهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ


  Ve sizden vefat ettirilenlerin, geriye bıraktığı eşleri dört ay on gün kendi kendilerine beklerler. Böylece onların bekleme süresi tamamlandığı zaman artık, kendileri hakkında marufla (örf ve adete uygun olarak) yaptıkları şeylerden sizin üzerinize bir günah yoktur. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.


  buyur istersen birde buradan takip et umarım açıklayıcı olur.

  Kocası ölen kadının iddet suresi tıkla


 5. Çevrim Dışı
  Üye
  Ummu Atiyye (r.anha)dan rivayet edildiğine göre, Pey-gamber (s.a.) şöyle buyurmuştur; "Kadın, kocasından başka hiçbir ölü için üç günden fazla yas tutamaz. Kocası içinse dört ay on gün yas tutar. Bu süre içerisinde boyalı elbise giyemez, fakat (boyalı bir yemen kumaşı olan) asb kumaşını giyebilir. Sürme çekinemez ve koku sürünemez. Ancak hayızhyken temizlik yaklaşınca, kust ve-ya azfar denilen buhurlardan biraz sürünebilir.

  Bu hadîsi Ebû Davud'a nakleden iki râvîden biri olan Yakub hadîste geçen, "Asb kumaşı" yerine "yıkanmış kumaş" kelimesini rivayet etmiş ve hadise, "kına yakmama/" cümlesini de eklemiştir. (Ahmed b. Hanbel, V, 85. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi Şamil Yayınları: 9/90-91.)

  Açıklama

  Bilindiği gibi "ihdâd" veya hidâd menetmek manasına gelen hadd'dan alınmıştır. Zînetlenip kokulanmayı terketmek, matem tutmak demektir.

  Metinde geçen "asb" bir çeşit yemen kumaşıdır. Bunun ipliği bir/ara-ya toplanarak bağlanır, sonra boyanır ve yayılır. Bu suretle bağlanan yer-lere boya işlemediğinden kumaş alacalı kalır.

  "Kust" ise, bir nevi güzel buhur veya öd ağacıdır; "Ezfâr" da onun başka bir çeşididir. Hayızdan yıkandıktan sonra pis kokuyu gidermek bazı yerlerde âdettir.

  Hadîs-i şerîfte kocasından boşanan bir kadının iddetini beklerken te-mizlik haline girmesi yaklaşırken bu kokuyu sürünebileceği ifâde edilmek-tedir. İmâm Ahmed'in Müsned'in ile Nesâî'nin Sünen'inde ise, temizlik haline girince sürünebileceği ifâde edilmektedir. Nesâî'nin ifâdesinde ayrı-ca taran a m az ifâdesi de vardır.

  Metinde geçen "sürme çekinemez" sözüyle kocası ölen bir kadının gözde süs teşkîl eden ve süs için bulunan sürme çeşitlerini kullanamayaca-ğı fakat göz ağrılarını kesmek için kullanılan sürme çeşitlerini kullanabile-ceği ifâde edilmek istenmiştir.


 6. medine nebi
  Üye
  allah senden razı olsun 'çevrim dışı'

 7. medine nebi
  Üye
  galus 'Allah cc emri olduğundan sual sormak haddimize değildir.
  ayetle sabittir.' bu emri bende biliyorum ama nedeni öğrenmek için yazdım.
  cevapladığın için allah razı olsun


+ Yorum Gönder
kocası ölen kadın evden çıkabilir mi,  kocası ölen kadın kaç gün evden çıkamaz,  kocası ölen kadın evden çıkamaz mı,  iddet bekleyen kadın evden çıkabilir mi,  kocasi olen kadinin iddet beklemesi,  kadin bosandiktan sonra evden cikamaz mi,  kocası ölen kadının iddeti