+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaç yemin kefareti vermem gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. brkr
  Üye
  Reklam

  Kaç yemin kefareti vermem gerekir?

  Reklam

  Kaç yemin kefareti vermem gerekir? Mumsema arkadaşlar ben şimdi evdekilere fena kızdım Allahı anarak size bi daha bu diziyi izletmicem dedim yemin kefareti vermem gerek bunu biliyorum ama daha vermedim şimdi yine sinirlendim bu sefer Allahı şahit etmedim " büyük konuşmuyorum bu diziyi izletmicem bi daha görürsünüz"dedim şimdi 2 kefaret mi oluyo

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: önemli yemin kefareti


  Reklam


  Keffaret, mal ile yapılabileceği gibi bedelini ödemekle de olur. Ayrıca vekil tayin ederek de ödenebilir.

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir. Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak, günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek ya da bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, üç gün art arda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse,
  her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.


  Şâfiîlere göre yemin keffâretini art arda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.
  S.İslmyt


 3. brkr
  Üye
  benim anlamadığım benim ikinci cümlem yemin midir yani okudğum bazı yerlerde Allah üzerine yemin edilmesi gerekiyomuş( vallahi billahi tallahi gibi) diyo

+ Yorum Gönder