+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cinlere 3 harfli demek doğru mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ercan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cinlere 3 harfli demek doğru mudur?

  Reklam

  Cinlere 3 harfli demek doğru mudur? Mumsema  Bu iddia: Bilerek veya bilmeyerek cinkelimesini söyleyen kişiye cinlerin musallat olacağı, onun yerine üç harfliler denildiğinde cinlerin musallat olmayacağıdır.
  Bu konuya girmeden önce biraz cinlerden bahsedelim. Korkmayın! Okurken cin diye okuyun, inanın hiçbir şey musallat olmayacak.
  Önce şunu belirtmeliyim ki cinler vardır. Aynı insanlar gibi yerler, içerler, doğarlar, büyürler, evlenirler, yaşlanırlar ve ölürler. Tek farkları ömür ortalamaları insanlara göre daha fazladır. Aynı insanlar gibi dişileri ve erkekleri vardır. Onlar da bizler gibi ibadetten sorumludurlar. Onlara da peygamberler gönderilmiştir. Ayrıca imanlı, imansız olanları vardır. Ölmeden önceki amellerine göre öbür dünyada cennete veya cehenneme giderler.
  İnsanlarla cinlerin arasındaki fark Kuran da şöyle belirtilmiştir:
  "Andolsun biz insanı, (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattık. Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık. Hani Rabbin meleklere demişti ki: `Ben kupkuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan bir insan yaratacağım.'" (Hicr, 15/27-28)
  Buradan anlıyoruz ki cinlerle aramızda o kadar benzerliklere rağmen farklar da var. En büyük farkımız bizler topraktan yaratıldığımız halde cinler dumansız ateşten yaratılmışlardır.
  Cinlerden korkanlar cinleri çok kudretli varlıklar sanmaktadırlar. Oysa yukarıda okuduğumuz gibi onlar da en az insanlar kadar acizdirler. Belli sorumlulukları ve ihtiyaçları vardır.
  Gaybı bildikleri de yalandır. Bir insan gaybı bilemeyeceği gibi cinler de bilemezler. Onlar da bizler gibi yaratılmış aciz varlıklar olduklarından çoğu konuda kendilerine bile faydaları yoktur. Ayrıca gaybı bilselerdi günahkar olmaz hepsi imanlı olurlardı.
  Cinler mekan olarak da insanlardan farklı boyutlardadırlar. Farklı boyutta olmalarından dolayı bir cinin insanlara musallat olması öyle bir iki kelimeyle olacak iş değildir.
  Gelelim üç harflilere: Peygamberimiz hiçbir zaman cinler için böyle bir kelime kullanmamıştır. O kullanmadığı gibi sahabeler, evliya-ulema da kullanmamıştır. Hepsi cine cin demiştir. Kuran-ı Kerim’de de cin diye geçmektedir. Peygamberimiz hiçbir zaman ümmetine cin kelimesini kullanmamalarını söylememiştir.
  Peygamberimizin kullanmadığı bir şeyi bizim kullanmamız bidattır. Bidat dinde olmayan, sonradan uydurularak dine katılan şeyler demektir. O yüzden içinizde anlamlandıramadığınız bir korkunuz varsa cin söylemeniz gereken yerde sessiz kalabilirsiniz ama üç harfli veya üç harfliler demeyin.
  Peki cinlerin musallat olduğundan şüpheleniyorsak ne yapmalıyız?
  İlk şunu söyleyeyim ki insanlar nasıl gökte ışık saçan her şeyi ufo sanıyorlarsa, duydukları bir ses, gürültü, ürperti…. gibi çoğu şeyi de cinlere bağlamışlardır. Böyle bir şey hissederseniz öncelikle korkmayın derim. Sakın cinci hocalara falan gitmeye kalkmayın. Aldatılmanız kaçınılmazdır. Cin olduğunu sandığınız şeylerden korunmak için Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini okuyabilirsiniz. Gene rahatlayamadıysanız bir psikoloğa gidin derim. Sizi rahatsız ettiğini sandığınız şeyler küçüklüğünüzden beri beyninize kazınan cin korkusuyla kafanızda oluşan paranoyanın sonuçlarından başka bir şey değildir.

  Mesut TURAN
 2. elif gibi...
  Üye

  Cevap: Cinlere 3 harfli demek doğru mudur?


  Reklam


  yanımda birisi cin yerine üç harfli deyince uyarıyorum ama pek dikkate alınmıyorum sanırım. bazıları çok korkuyorlar çünkü bilmiyorlar. zaten insanoğlu bilmediğinden korkar.
  paylaşım için Allah razı olsun. artık sadece uyarmakla kalmayacağım aynı zamanda bilgi de sunacağım. belki böyle daha etkili olur.

 3. S-a-b-i-h-a
  Kıdemli Üye
  Allah azze razı olsun bende korkarım cin demeye aa diyorum kormadan

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Birisi bana Ercan yerine 5 harfli dese sinirlerim heralde

 5. @mir
  âb ü kil
  batıl dinlerden birinde bir tanrı vardı
  adını söyleyenlere musallat mı oluyordu?
  adını gereksiz tekrar etmek günahı mıydı?
  adını söyleyince ölüyor muydu? neydi?
  öyle birşey işte

 6. Daerk
  Üye
  Daha karanlık odada bile oturamıyorum.Gecenin bir vaktinde rüyamda karabasan gördükten sonra uyanıyorum.Sandalyede oturan bir kişi gördüm.Bana bakıyor gibiydi.Direk ışığı yaktım, halbuki yastıkmış. -.-

 7. TarikateSon!
  Üye
  Cinlere üç harfli diyenler,Kur'an'daki CİN suresine de ÜÇ HARFLİ SURESİ mi diyorlar.Eğer öyleyse değil Kur'anın bir harfini değiştirmek,Koskoca Surenin adını değiştirmekten müebbet yerler bunlar

+ Yorum Gönder
üç harfliler,  cin demek günah mı,  uc harfliler