+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti almadan önce ağzımızı temizlemeli miyiz, diş fırçalamak şart mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdesti almadan önce ağzımızı temizlemeli miyiz, diş fırçalamak şart mıdır ?

  Reklam

  Gusül abdesti almadan önce ağzımızı temizlemeli miyiz, diş fırçalamak şart mıdır ? Mumsema Bugün bir arkadaşıma sordum yok dedi ben direk ağzıma su veriyorum, dişlerimi fırçalamıyorum öncesinde. Ben ise dişlerimi sertçe fırçalıyorum hatta hatta yirmilik dişimin yarısı çıktı yarısı diş etinin altında diş etininin altına bir şey girmiştir diye kürdanla diş etiğimin altını sözde temizliyorum, kanatmadan içim rahat etmiyor.

  Bir sorayım dedim fırçalamadan gusül abdesti alsak sorun olur mu ? Veya ben her gusül alışımda kürdanla diş diş etimle dişin arasında bölgeyi kürdanı diş etine sürterek temizlemek zorunda mıyım ?


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Gusül abdesti almadan önce ağzımızı temizlemeli miyiz, diş fırçalamak şart mıdır ?


  Reklam


  Hanefi mezhebine göre ağzı yıkamak farzdır.Şafi mezhebine göre farz değildir.Onun için hanefi mezhebini taklit eden kişinin gusulden önce ağzını yıkaması lazım...

 3. 3
  Ercan
  Devamlı Üye
  Diş fırçalamak şart değildir. Ancak Hanefi mezhebine göre üç defa ağza su alıp çalkalamak gerekir. Selametle.

 4. 4
  SALİH1990
  Emekli
  işler arasında yemek artığı kalıp, altı yıkanamazsa, gusül caiz olur; çünkü su akıcı olup, bu artıkların altına sızar; fakat bu artıklar, katılaşmışsa, gusül caiz olmaz; çünkü su, bunun altına sızmaz. Bunda zaruret ve güçlük de yoktur. (Halebi-yi kebir)

  Dişlerin arasında, diş kovuğunda katılaşmış yemek artığı bulunursa, gusül sahih olmaz. (Kadıhan)

  Diş arasındaki yemek kırıntısı katılaşır da, suyu geçirmezse, gusle mani olur. (Mec. Zühdiyye)

  Dürr-ül-muhtar’ın, (Diş çukurundaki şey, gusle zarar vermez diyen olmuşsa da, bu şey, katı olup, altına su geçmezse, guslü caiz olmaz) ifadesini İbni Abidin hazretleri şöyle açıklıyor:
  Zarar vermez denilmesi; su, dişteki şeyin altına sızıp, ıslatacağı içindir. Hulasat-ül-fetava’da da, böyle yazmaktadır. Bu fetvadan da anlaşılıyor ki, altına su geçmezse, gusül caiz olmaz. Hilye’de veMünyet-ül-musalli şerhinde de böyle yazılıdır. (Redd-ül-muhtar)

  Merakıl-felah’ı açıklayan Tahtavi, (Diş çukurundaki yemek artıklarının altına su geçerse, gusül caiz olur. Bunlar, sert olup altına su geçmezse, gusül caiz olmaz. Feth-ul-kadir’de de böyle yazılıdır) diyor.

  Yine Tahtavi, (Dürr-ül-muhtar) haşiyesinde buyuruyor ki:
  Diş çukuruna giren yemek parçası altına su sızacağı için gusle mani olmaz. Suyun sızdığında şüphe varsa, bunları çıkarıp orayı yıkamalı. (Bu yüzden diş goldusu konusundada değişik görüşler vardır bir kısım diş dolgusu olan kuru kaldığı için bu alan sahih olmaz diyor bir kısım ise sahih olur diyor sahih olmaz diyenler bu alimlerin görüşleri ile maliki mezhebini guseülde taklit etmemiz gerektiğini söylüyor.


 5. 5
  Misafir
  Selamun Aleyküm ben gusül almadan önce dislerimi hafifce fırçaladım filan neyse gusül aldım sonra dişlerimin birinde beyaz bi kir gibi bi artık vardı gusül kabul olurmu

 6. 6
  klav
  Özel Üye
  Ve aleykümüsselam. Sakıncası yok guslün geçerlidir.

 7. 7
  Misafir
  Gusulden sonra ellerde kurumuş sabun görülürse daha sonra bu sabun yıkandığında gusul geçerli olur mu? Gusulden sonra yıkadım çıkmadı tekrar gusul gerekir mi ??

 8. 8
  suheda
  Üye
  Sadece ellerini yıkaman yeterlidir. yeniden gusle gerek yok.

+ Yorum Gönder

gusülden önce diş fırçalamak

gusülde diş temizliği

gusül abdesti almadan önce diş fırçalamak

gusül abdesti alırken diş araları

gusül abdesti almadan öncegusulde disi fircalamak mecburi migusül abdesti alırken diş fırçalamak