+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezi ve Idrar bulasan kiyafet ile namaz konusunda. LUTFEN BAKINIZ. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. HakDinİslam
  Üye
  Reklam

  Mezi ve Idrar bulasan kiyafet ile namaz konusunda. LUTFEN BAKINIZ.

  Reklam

  Mezi ve Idrar bulasan kiyafet ile namaz konusunda. LUTFEN BAKINIZ. Mumsema Esselamualeykum kardeslerim. 16 yasindayim ve bir takintim var. Bazi zamanlar mezi geliyor. Bazende tuvaletten sonra her ne kadar bitmesini beklesemde idrarim geliyor. Ve ic camasirima bulasiyor. Bildigim kadari ile az bir miktarda idrar geldigi zaman o ic camasiri ile namaz kilinabiliyor. Kafami karistiran sey bu. Mezi ve idrardan sonra o ic camasirini yikamam gereklimidir. Hanefi mezhebine mensubum. Bilgisi olan kardeslerimin guzel bir yazi ile cevap vermelerini rica ediyorum. Islam ile kalin..

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Mezi ve Idrar bulasan kiyafet ile namaz konusunda. LUTFEN BAKINIZ.


  Reklam


  Meni ve mezi necistir. Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.

  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünseyok edilmesi sünnettir.

  İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir.

  Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.

  Mezi ve vedi de meni gibidir.


 3. HakDinİslam
  Üye
  Allah razi olsun hocam cok tesekkur ederim. Idrar dada bu durum aynimidir peki

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  İdrarda da durum aynıdır. Avuş için kadardan fazlası yayılmışsa namaza manidir.
  Rabbim cümlemizden razı olsun. Selametle.


 5. husnu89
  Üye
  Peki bi miktar idrar bulaştı diyelim el ayası geçmiyecek kadar,o iç çamaşırı ile ertesi günkü namazlar içinde de giyebilir mi ?Yoksa değiştirmemiz mi lazım arkadaşlar...

 6. Ercan
  Devamlı Üye
  Değiştirmek yada temizlemek sünnettir. Ayrıca sorularınızı sizden gelen sorular kısmına sorunuz. Aksi takdirde cevap alamayabilirsiniz.

 7. peugeot_bor
  Devamlı Üye
  Erkek arkadaşlar küçük abdesten sonra bir şey daha önere bilirim. Cinsel organınızı 3-4 kere pir peçeteye sıktırın ve sonra silin kesin çözüm. Pamukta koya bilirsiniz. buda bir çözüm yöntemi.

+ Yorum Gönder