+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çorap Ve Ayakkabıya Bulaşan Necis Hakkında Yardım.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. husnu89
  Üye
  Reklam

  Çorap Ve Ayakkabıya Bulaşan Necis Hakkında Yardım..

  Reklam

  Çorap Ve Ayakkabıya Bulaşan Necis Hakkında Yardım.. Mumsema selamün aleyküm arkadaşlar,benim bir sorum olucak ; idrarımızı yaparken çorabımıza meni yada idrar bulaştığında, giydiğimiz botların içine bulaşırsa bunu nasıl temizleyebiliriz acaba ? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim arkadaşlar...

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Çorap Ve Ayakkabıya Bulaşan Necis Hakkında Yardım..


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Necasetin değdiği yeri yıkamak gerekir.
  Necasetten Temizlik Ne Demektir?

  Maddî olan kir ve pisliğe "necaset" denir. Temiz olmayan, necasetli maddeye ise "necis" adı verilir. Necasetten temizlik de, beden veya elbisede bulunan ve necis sayılan maddelerden temizliktir. Pis olan maddelerin bâzısı aslından pistir. Bâzısı da aslı itibariyle temiz iken, daha sonra kendisine bir pisliğin bulaşması sebebiyle pis olmuştur. Bunlara misal olarak, idrar ile, kendisine idrar bulaşmış elbiseyi verebiliriz. İdrar, bizzat kendisi pis ve necistir. Elbise ise, aslında temiz iken, kendisine bulaşan idrarla pislenmiş, necis olmuştur.


 3. husnu89
  Üye
  Anladım,ancak necisin nereye değdiğini bilmiyorum ayakkabının içinde.

 4. Kurtubi
  Devamlı Üye
  ayakkabıyı komple yıka

 5. husnu89
  Üye
  Spor ayakkabı olsa makinede olurdu da,koca botları makinede olmaz yani.Başka bir şekilde giderilme durumu yok mu acaba ?

 6. свеча
  Devamlı Üye
  botları 3 defa suya batır çıkar temizlenmiş olur

 7. husnu89
  Üye
  Soğuk havada komple yıkayıp kurutmak zor olucak ama madem başka yolu yok dediğinizi yapıcam bir şekilde.

 8. berkehan
  Emekli
  Ayakkabının neresine bulaşmışsa(içine yada dışına)orasını üç defa elinizi ıslatarak silersiniz.Oradaki necaset gitmiş olur ancak kalan su da pis sayılır,aynı yeri dördüncü defa ıslatarak sildiğinizde kalan su da temizlenmiş olur.Bir bez ya da kağıt mendille kalan suyu silerek ayakkabınızı kurulayarak giyebilirsiniz.

  Çorabınıza bulaşan necesetin olduğu yeri de(sadece necesetin bulaştığı yeri yıkamanız yeterlidir) dört defa yıkayarak,su damlamayacak derecede sıkarak çorabınız giyebilirsiniz.

  Bu söylediklerim idrar için geçerlidir.

  Gaita içinse,önce gaitanın bulunduğu yerden tamamen temizlenmesi gerekir (kazıma yada yıkama yoluyla) daha sonra yukarıda tarif ettiğim gibi bulunduğu yerin dört defa yıkanması gerekir.

 9. gökhanagt
  Sorma neden?
  botları musluğun altında tazyikli suya tutabilirsin
  bunun en az miktarı üç kere yıkamış kadar olmalı

 10. husnu89
  Üye
  yalnız arkadaşlar şöyle bir durum var ; ben bu çoraplar ile botları 1 gün sonra giyiyorum.Hemen botlarımı giymedim yani,ertesi günü sabah giymiştim.Bu sürede botlarıma bulaşma riski var mıdır ?

 11. Misafir
  yolculuk yaparken otobüs mola verdi bende lavaboya gittim. ben abdest alıp mescide girdim. ayakkabımın yan tarafı delikti koridordayken ayakkabım su almış mescide girip bir kaç adım atınca bunu farkettim sonra geri gelip ıslak çorabımı çıkarıp namazın farzın kıldım arabam kalkıyordu hemen ona yetiştim. ben o mescidi hatırlamıyorum acaba orada kılınan namazlar benim yüzümden kabul olma sıkıntısı yaşarmı ben günaha girmiş olurmuyum

+ Yorum Gönder
rüyada ayakkabıya bok bulaşması,  botun içine çiş gelmesi