+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şafii mezhebinde kaza namazı hakkında bilgi istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. arsl
  Üye
  Reklam

  Şafii mezhebinde kaza namazı hakkında bilgi istiyorum

  Reklam

  Şafii mezhebinde kaza namazı hakkında bilgi istiyorum Mumsema kardeşlerim şafii de kaza namazlarını kılmak için hangi vakitlerin hangi sünnetlerini terketmemiz gerkiyo ve hanefide olduğu gibi sabah namazında veya başka bir vaktin namazının sünneti de kaza ediliyo mu

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Şafii mezhebinde kaza namazı hakkında bilgi istiyorum


  Reklam


  Farz namazlardan önce ve sonra kaza namazı kılınabilir. Kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Her zaman kılınabilir. Zimmetinde (üzerinde) sayısını bilmeyecek kadar çok sayıda kaza namazı bulunan bir kişi, zimmetinden kurtulduğuna kesin olarak kanaat getirinceye kadar kaza namazı kılmaya devam etmelidir. Kaza namazını kılarken günlerini belirtmeye gerek yoktur.

  Kaza etmeye niyet edilen namazı sadece sabah, öğle, ikindi veya akşam namazı şeklinde belirtmek yeterlidir. Yani "Niyet ettim sabah namazının kazasını kılmaya" şeklinde niyet edilir.

  Şâfiî Mezhebi'ne göre de, üzerinde kaza namazı borcu olan bir insanın, bu namazları kılıp borcundan kurtuluncaya kadar gerek beş vakit namazların sünnetlerini, gerekse diğer nafileleri kılması mekruhtur. Çünkü bir an önce kazaların kılınıp bitirilmesi gerekir.


  Büyük Şafii İlmihali - Mehmet Keskin


+ Yorum Gönder