+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vergi ve İslam (İslam dinine göre, vergi vermenin ve fatura kesmenin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kibrit
  Devamlı Üye
  Reklam

  Vergi ve İslam (İslam dinine göre, vergi vermenin ve fatura kesmenin hükmü nedir?

  Reklam

  Vergi ve İslam (İslam dinine göre, vergi vermenin ve fatura kesmenin hükmü nedir? Mumsema Bir alışveriş yaptığımızda fiş veya fatura alma mecburiyeti var mıdır?)

  Devlet her ne kadar da İslam devleti olmasa da büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum bazı konularda.

  Mesela KDV ? İslama göre bunun hükmü nedir? Bu uygulamaya benzer uygulamalar olmuş mudur önceden?

  Ben malı alırken vergiyle alıyorum, satarken bir daha vergi veriyorum, nasıl iş bu? Bu düpedüz soygundur.

  Devletten aldığım hizmetler için bir şey diyemem. Elektrik su gibi ihtiyaçları karşıladıkları için vergi vermek gerekir ama benim arabam var ben bunun vergisini neden vereyim? Benim olan bir şeyin vergisinin alınması ne derece doğru İslami olarak?


  Not: Vergi kaçırmak vs. gibi yanlış şeyleri savunmuyorum. Vatandaş olarak vermek mecburiyetindeyiz. Merak ettiğim İslamda bunun uygulaması eskiden nasıldı?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Vergi ve İslam (İslam dinine göre, vergi vermenin ve fatura kesmenin hükmü nedir? Bir alışveriş yaptığımızda fiş veya fatura alma mecburiyeti var mıdır?)


  Reklam


  İslam dinine göre, vergi vermenin ve fatura kesmenin hükmü nedir? Bir alışveriş yaptığımızda fiş veya fatura alma mecburiyeti var mıdır?

  Fiş kesmemek, vergi kaçırmaya sebep olacağından caiz değildir. Bu bakımdan alışverişlerimizde fiş almaya dikkat etmek gerekir. Fiş kesilmediği zaman alıcı mesul olmasa da satıcı vergi kaçırdığından dolayı mesul olur.

  Yaptığımız alışverişlerin fiyatından daha yüksek bir rakamla kesilen fişlerin alınması caizdir.

  Vergi, kamuyla ilgili olduğundan tüm toplumun hakkını ihlal söz konusudur. Vergi vermek, kişinin topluma karşı sosyal bir görevidir. Bu nedenle vergi kaçırmak caiz değildir. Vergi kaçıran kişi üzerine kul hakkı geçirmiş olur. Buna göre; vergi kaçırma:

  1) Bir iş yerini alırken fiyatını düşük göstererek vergi kaçırmak caiz değildir.

  2)
  İşyeri sahibinin vergi kaçırmasından, o iş yerinde çalışan işçilerin her hangi bir sorumlulukları bulunmamaktadır.

  3)
  Vergi kaçakçılığı yaptığı bilinen işyerinde çalışan işçilerin yapmış oldukları ibadetleri sahihtir.

  4)
  Vergi kaçıran bir kimsenin diğer kazançları haram olmaz. Kaçırdığı vergi miktarı haram olur.

 3. Misafir
  Allah razı olsun bu konu hakkında faydalı bilgiler öğrendim

 4. Misafir
  “Vergi alan kimse cennete giremez.” (Ebu Davud 2548) “Vergi alan kimse cehennemdedir.” (Ahmed b. Hanbel 16387) Hocam Bu Hadisler Varken Vergiyi Helal Gösteren Fetvalar Verilmekte. Hangi Ayet Ve Hadise Dayanarak Fetvayı Verdiğniizi Öğrenebilir miyim

 5. Misafir
  Soyleki dinimizde ne peygamberimiz zamaninda nede dort halife zamaninda su anki gibi bir vergi alinmasi yoktu bu islamin bir emri degildir ve zaten bu bir zulumdur Isin aciklamasi ise kendini besleyemeyen devlet kendini kayitli halkina besletiyor oz kaynaklarini ise yabanci gavura peskek cekiyor iste soygunun acilimi

 6. Misafir
  Kullanılmayan suyun parasını alan devletin vergisini savunmak nedir. Asıl biz alacaklıyız ahirette inşaallah. Bizim evin kaldırımını her sene değiştiriceklerine arabadan bile 5 kalem vergi alıp ayrıca maaştan gelir vergisi kesmek hırsızlıktır

 7. Misafir
  Size katılıyorum zaten biz maaşını almadan önce devlet vergisini alıyor ne kadar fazla mesai yaparsak o kadar artıyor kesinti işçi devlet daha fazla vergi alsın diye çok calismiyor ve sonra satın aldigimiz herseyden KDV ÖTV alınıyor bir araba alıyorsun yüzde yetmiş vergi bitmiyor her altı ayda birde vergi oduyorsun resmen soygun

+ Yorum Gönder
islamda vergi,  islamda vergi kaçırma,  vergi kacirmak gunahmi,  fatura satmak günah mıdır,  vergi kaçırmanın dinen hükmü,  islam dininde alinan vergiler,  kdv ve vergi caizmi