+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu ayete göre Allah bizi saptırmak yani günah işlememizi istediği bir durum olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Kapsül2
  Emekli
  Reklam

  Bu ayete göre Allah bizi saptırmak yani günah işlememizi istediği bir durum olur mu?

  Reklam

  Bu ayete göre Allah bizi saptırmak yani günah işlememizi istediği bir durum olur mu? Mumsema “Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini İslâma açar; kimi de saptırmak isterse kalbini iyice daraltır.” (Enam
  125) Allahımız bizi saptırıp günah işlememizi istediği bir durum olur mu yukarıdaki ayeti anlayamadım tam olarak yani Allah bize zorla günah işletirmi yada bizim günahlarımızı affettirmeye vesile olsun diye günah işletir mi?

 2. 2
  Kapsül2
  Emekli

  Cevap: Bu ayete göre Allah bizi saptırmak yani günah işlememizi istediği bir durum olur mu?


  Reklam


  bu ayete göre böyle bi yorum çıkarılabilir mi ltfen yardım

 3. 3
  berkehan
  Emekli
  Enam 124 ü de okursan manasını daha iyi anlarsın.Ayetlerin manaları yukarıda yazdığın başlıkla alakası yok.

 4. 4
  Kapsül2
  Emekli
  kardeşim sadece ayetin yorumunu yaparmısın ben böyle bişey aklıma geldı

 5. 5
  HAMMADUN
  Emekli
  Gramerine göre arapçadan türkçeye çeviri ile kendi anlayışlarına göre birileri çeviri yaparlarsa işte böyle sonuçlar çıkar. Böyle sonuçlar çıkarsada bu ayet diğer ayetlerle tezat oluşturur ve birileride haklı olarak kalkar ve bu soruyu sorar.

  Allahu Taala hiç kimseyi doğru yada eğri yola yöneltip onunla muamele etmez. Zira İNSAN'a cüz-i irade'sini vermiştir. İNSAN O cüz-i irade ile doğru yada eğri yolu kendi tercih eder. Bu tercih onun iki eliyle yaptıklarının karşılığı olarak hesaba çekilmesine vesile olur. Yoksa eğer Allahu Taala kimimizi doğru yola, kimimizi eğri yola iletiyorsa, burada cüz-i irade kalkmış demektir ki; günah işleyenler günahlarından dolayı ve sevap işleyenlerde sevaplarından dolayı karşılıklarını asla bulamazlar.

  Kim kendini doğru yola iletmek isterse, Allah O'nun kalbini İSLAMA AÇAR. Kimide sapkınların yolunu seçerse, o pislik içerisinde kalbi daralarak, küfür azabına kendini duçar eyler..

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 6. 6
  Kapsül2
  Emekli
  Haklısın kardeşim çevirileri okuduğumda bir ayet diğerinin dediğinin zıttını söyleyip insanın kafasında çelişkiler oluşturabiliyor ama tabi kutsal kitapımızda böyle değildir bu çeviri yapanlardan kaynaklanan bir sıkıntı olduğu açıktır Allah razı olsun guzel kardeşim..

 7. 7
  HAMMADUN
  Emekli
  Elhamdulillah, Rab'bim Sizden Razı Olsun.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. 8
  Kapsül2
  Emekli
  Amin güzel kardeşim

+ Yorum Gönder