+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dünyada melek görmek mümkünmü? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  AhMeT066
  Üye
  Reklam

  Dünyada melek görmek mümkünmü?

  Reklam

  Dünyada melek görmek mümkünmü? Mumsema
  Selamun Aleyküm Arkadaşlar Ben Bunu İnternetten Araştırıyorum 1-2Saat Önce Annemle A.V.M Den Gelirken Havaya Baktım 2Tane 2Kanatlı Melek Anne Bak Melek Gördüm Dedim Hemen Gittiler Havada Uçuyolardı Vallaha Yalan Deyil Arkadaşlar Görebiliriyim???Soruma Cevağ Bulursanız Sevinirim
 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Dünya hayatında melekleri görmek, imtihan sırrına aykırı mı?


  Reklam


  Melekler Görülür mü?
  Melekler nurdan yaratılmış lâtif cevherler, ruhanî varlıklar oldukları için, aslî hüviyetleri ve gerçek mâhiyetleri ile insan gözüne gözükmezler. Görme kabiliyetimiz, melekleri görebilecek şekilde yaratılmamıştır. Ancak Cenâb-ı Hak Peygamberlerine, melekleri görme kabiliyetini verdiğinden, onlar melekleri hakikî şekilleri ile görebilmişlerdir.

  Melekleri hakikî mâhiyetleri ile göremememiz ve 5 duyumuzla hissedemeyişimiz, onların yok oldukları iddiasını gerektirmez. Duyu organlarımızın maddî âlemde kendi dahi hissedemedikleri pek çok şey vardır. Kulağımız çok tiz ve çok pes sesleri işitmez. Bugün varlığı âletlerle tesbit edilen ışık dalgalarının hepsini, hele röntgen ve ültraviyole ışınlarını gözle görebilseydik, dünyayı şimdikinden çok başka şekilde tanıyacaktık.

  Biz daha kendi âlemimizdeki tezahürlerin hakikatına vâkıf değilken, Cenâb-ı Hakk`ın yarattığı nâmütenâhî âlemlerdeki nâmütenâhî hâdiselerin varlığını nasıl inkâr edebiliriz? Demek ki bir şey`i gözle görememek, o şey`in yok olduğuna delil olmaz. Gözle göremediğimiz pek çok şey var ki, o şey`in vücudunu aklımızla, ilim ve tecrübe ile, deneylerle kabûl ediyoruz. İşte, melekler de gözle göremediğimiz halde, varlığını kabûl ettiğimiz nesnelerdendir.

  (Mehmet Dikmen)


 3. 3
  Misafir
  Dünya hayatında melekleri görmek, imtihan sırrına aykırı mı?


  - Mucizeler, akla kapı açar, fakat iradeyi elinden almaz. Bu da imtihan sırrına uygundur. Çünkü, gösterilen mucizelerin benzerlerinin aklen ihtimal dahilinde olması, akla zorunlu inanma yolunu engeller. Örneğin, Hz. Musa (as)’ın harika asasına, Hz. Muhammed (sav)’in ayı ikiye ayırması mucizesine, inkârcılar sihir demişlerdir. Genellikle, gösterilen mucizelerin sihir veya başka gözbağcılıkla bir açıklaması olabilme ihtimali vardır. Hz. Musa (as)’ın diğer dokuz mucizesi (taştan suyun çıkması, çekirge afeti, evlerin kapılarına kanın bulaşması gibi) harikalar, normal birer tabiat olayı olarak değerlendirilme şansına sahiptir. Kavimlerin başına gelen musibetler türü uyarıcıların hepsi birer tabiat olayı olarak tesadüfe verilmiştir. Bugün de bu işler böyle görülüyor.

  - Bir de mucizeler, belli bir zaman diliminde gerçekleştiği için, çok az kimse tarafından görülmüştür. Diğer insanlar ancak bunu duyarak öğrenmişlerdir. “Bir şeyi duymak, onu görmek gibi değildir.” kaidesi gereğince, bunların bu duyuşları -samimi müminler hariç- her zaman vesveselerle kesinliğini kaybetmeye mahkum olmuştur.

  - Hadis rivayetlerinde, Hz. Abdullah b. Abbas, Hz, Cebrail’i Efendimiz (asm)'in yanında görmüş ve bunu öğrenince Efendimiz (asv) ona “Bir gün gözlerin ama olacak” demiş ve aynen öyle olmuştur. Ayrıca, Cibril hadisi olarak meşhur olmuş hadiste, sahabelerden bir cemaat, Hz. Peygamber (a.s.m)’ e gelip soru soran bir kimseyi görmüşler, sonra dışarı çıkıp kaybolunca, Efendimiz (asm) onun Cebrail (as) olduğunu bildirmiştir.

  - Kur’an’da inkârcılara meleklerin gelmesi durumunda artık onlara göz açtırılmayacağına dair ayetlerde, hem inkârcıların alaycı bir tavırla, şımarıkça yaptıkları istekleri reddedilmekte, hem de bizzat vahiyle birlikte meleklerin gelmesinin imtihan sırrına aykırı olduğuna işaret edilmektedir.

  - İlgili bir iki ayetin mealinden de bunu anlamak mümkündür:

  “Bir de: ‘Ona/Peygambere, bizim de görebileceğimiz bir melek gönderilmeli değil miydi?’ dediler. Eğer biz bir melek gönderseydik, elbette iş bitirilmiş olur, sonra kendilerine göz bile açtırılmazdı.”
  (Enam, 6/8).

  “Ahirette huzurumuza gelip bizimle karşılaşacaklarını düşünmeyenler; ‘Bize elçi olarak melekler gönderilmeli, yahut Rabbimizi görmeli değil miydik?’ dediler. Gerçekten onlar kendilerini büyük görüp azgınlıkta iyice haddi aştılar.”(Furkan, 25/21).

  “İnkârcılar, alay ederek; ‘Ey o kendisine kitap indirilmiş olan! Mutlaka sen bir delisin.’ dediler. ‘Ne diye bize o melekleri getirip göstermiyorsun?’ Biz o melekleri hikmet gereğince göndeririz. Ama o zaman da, kendilerine hiç mühlet verilmez, derhal işleri bitirilir, mahvolup giderler.”(Hicr, 15/6-8)
  Yazar: Sorularla İslamiyet

 4. 4
  Misafir
  arkadaşlar yoldan gelirken ailece ben arka camdan bakarken 2 kanatlı bir cisim gördüm . Arkadaşlar o melek olabilir mi? söyleyiniz

 5. 5
  Misafir
  Hocam yanis anlama ama ben gozumle gordume inanirimi insan olmeden melek gorebilir insanin kalbi temiz olmali alah sahitir ben melek gordum dogru duzgun cvp hocam yok biz goremeyis felen yalan soylemk gunahtir insan melek gorebilir arkadaslar ben sahidim benimde sahidim alahtir insanlari yalandirmayin ltf

 6. 6
  Misafir
  Benzeer birşeyi ben loğusayken yaşadım, insanlara söylüyorum inanmıyorlar ben de zaten inandırmaya ve anlatmaya da luzüm olmadığı için konuşmama kararı almıştım ama burda ismim belli olmadığı için yazabilirim diye düşünüyorum. Bebeğim 2 günlükken ben çok uykusuz ve perişan onun uyumasını bekliyordum. Bir ara bir baktım yaşlı bir kadın sureti ama yüzü filan yok ve gölge gibi, bana yat uyu kızım ben onunla ilgileniyorum tedirgin olma dedi, ben de normalde böyle şeylerden çok korkarım aklıma türlü türlü şeyler gelir, enteresan bir iç huzuru ve güvenle ,ondan zarar gelmeyeceğini anlayıp bebeğimin beşiği başında onu bırakıp sırtımı dönüp yattım. Ne olduğunu bilmiyorum ama kötü bir ruhani varlık olmadığına eminim.

 7. 7
  Misafir
  Ben yatsı namazı kılıp yatmıştır ve benim elime tiklatti beni uyandırdı bembeyaz ler içindeydi yüzü yok etrafı manyetik alanla çevrili yürüyerek camda çıkması mümkün olmazdı ama o dışarı çıktı gitti biliyorsunuz onlar kapıdan duvarlar geçerler ve cenapi Allah isterse luluna gostermezmi hocam

 8. 8
  Misafir
  Ben do gördüm bana baktı yüzü benbeyazdı agzı falan gorukmuyordu soruma cevap lutfen

 9. 9
  Misafir
  bence gorulur ben rüyamda peygamber efendimizi gordum ve o bana boyle dedi eyer olursen cihennem deyil cennete gideceksin iyliklerinin karşılıhını goruceksin sen hergun cennette mutlluk ysaşarken cihennemdekiler acı gorecek dede yaptıhın hic bir iyilik karşılıksız kalmıyacak en iyi yardımın bili sana ahiriyettev sorulacak dede o gunden beri aynı uruyayı 9 kere goruyorum ve bir gun kendi kendime bir tane dilek diledim o nilekte şuydu ama soyluyumem cunku uruyamda peygamber

 10. 10
  Misafir
  ben 9 yaşındayken gökyüzünde bembeyaz kanatlı boynuzlu bir at (şu görsellerde pegasus atı varya aynı o )üstündede 3,4 insan cüzsesine sahip oda bembeyaz uzun saclı uzun sakallı(saçı sakalı elbise gibiydi üzerine) 4,5 saniye kadar havada uctuğunu gördüm bir anda sanki başka boyuta geçiş yaptı. yani anlıcanız harika bir deneyimdi bu. yanlız bu olay bana baya bir uzun süre unutturuldu çoçukluğumda da zaten kimseye böyle bir olay oldu diye anlatmış değilim. bence bu anormal olaylar gönül gözüyle alakalı, tertemiz kalp işi bu.

 11. 11
  Misafir
  Selam, babam rahmetli tasavvuf ilmiyle alakalı biriydi. bir gün bana yazılmış iki adet muska verdi abdest al sonra iki cepli bir gömlek giyip bu muskaların birini sağ cebine diğerini sol cebine koy ve 249 kere ( sanırım 249 kere idi) "hay Allah Cami" de dedi. ben de abdestimi aldıktan sonra odama gidip babam rahmetlinin dediğini yaptım. baktım bir şey olacağı yok kafamı hafiften yastığa bıraktım bi anda kendimden geçmişim. nasıl anlatayım bilemiyorum sanki başka bir boyuttan bir kapı açılıyormuş gibi önce beyaz bir nokta gördüm, ardından bu beyaz nokta giderek büyüdü ve oradan bir ışık geliyordu Allahım ben dünya üzerinde böyle beyaz bir ışık görmedim neyse duygulanmadan anlatayım. derken bu beyaz ışığın içinden bir varlık çıktı orada öylece durdu havada. üzerinden renkli renkli nur yağıyor bu mübareğin. hafif bir korktum bu nedir diye yani baka kaldım sonra sağıma doğru hızlı bir hareketle kayboluverdi. ardından tekrar kendimden geçmişim burasını anlatmayacağım. sonra babam rahmetlinin yanına gittim olanları anlattım. bana şöyle bir baktı sonra keşke ondan yardım isteseydin dedi. meğersem o muskanın meleği imiş ve herkese gelmiyormuş. nereden bilebilirdim ki anlatmadığım kısımda da öyle şeyler gördüm ki o an aklımdaki bütün şüphelerden kurtuldum Allahın izni ile inanan bir kulum artık. Bu yazıyı birileri okur mu bilmiyorum ama okuyan kişiye şunu söylemek istiyorum. cennet ve cehennem en az senin kadar gerçek ve var elinden geldiği kadar iyi insan olmaya çalış hangi dine mensup olursan ol Allah a inan.

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Ben Simdi 41 yasimdayim 1996 lar da birzaman bir olay basimdan gecti.Aksamlari yatigimda kotu Kagbuslu Ruya goruyordum ve Gozumu actigimda kos koca siyah El ve Siyah golgeler goruyordum.Bir Aksam yatiyorum ve Uykuda Okadar guzel Sesler duyuyordumki uyan uyan diye Ismimle uyandim Karanlikta ve o kalkisla Onumdeki Elbise dolabinda duruyorum ve icim den bir SES bu dolabin ustunde birseymi var dememle sag kolumu kaldirip dolabin Ustunu eleyip elime gecen bir Nuska idi sasirip kaldim bunu bagsi kisilere anlatigmda tuylerim diken, diken oluyor beni yanlis anlamayin ben ne Evliya nede iyi Insanim kusurlarim var ve Nefis hep urastiriyor Allah yardimcimiz olsun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

melekleri görmek mümkün mü

melek görmek

melekleri görmek

melek görmek mümkün mü

melekleri gormek mumkunmu

melekleri gormek mumkun mudünyada melek görmek