+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şafii mezhebinde bir erkek ile bir kadının elleri sütresiz olarak birbirene değerse abdest bozulur. Bundan dolayı toplu araçlarda vb yerlerde abdestli kalmak güçleşiyor. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. isot
  Üye
  Reklam

  Şafii mezhebinde bir erkek ile bir kadının elleri sütresiz olarak birbirene değerse abdest bozulur. Bundan dolayı toplu araçlarda vb yerlerde abdestli kalmak güçleşiyor.

  Reklam
 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Şafii mezhebinde bir erkek ile bir kadının elleri sütresiz olarak birbirene değerse abdest bozulur. Bundan dolayı toplu araçlarda vb yerlerde abdestli kalmak güçleşiyor


  Reklam


  Şafii mezhebinde mecruh (zayıf) bir kavle göre sadece dokunanın abdesti bozuluyor, dokunulanın ise bozulmuyor. Ancak bu kavl tam anlamıyla ihtiyaca cevap verememektedir. Bu şekilde zor durumda kalan bir Şafii, Hanifi mezhebine göre amel edebilir. Çünkü Hanifi mezhebinde kadın ve erkeğin birbirlerine teması abdesti bozmuyor.Ancak telfikin (bir meselede işine geldiği şekli ile iki imama göre hareket etme) meydana gelmemesi için, ki bu alimlerce caiz görülmemiştir, bu durumdaki bir Şafii abdest ve namazın diğer hükümlerinde de İmam Ebu Hanife’ye uymalıdır. Yani İmam Şafii’den farklı olarak Hanifi mezhebinde var olan şartları yerine getirmelidir.


+ Yorum Gönder