+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazı tamamladığı için, oturup son teşehhüdü okuyarak selam vermesi gerektiği halde imam sehven (yanılarak) ayağa kalkıp fazladan bir rekat kılmaya başlarsa cemaat ne yapmalı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. isot
  Üye
  Reklam

  Namazı tamamladığı için, oturup son teşehhüdü okuyarak selam vermesi gerektiği halde imam sehven (yanılarak) ayağa kalkıp fazladan bir rekat kılmaya başlarsa cemaat ne yapmalı

  Reklam
 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Namazı tamamladığı için, oturup son teşehhüdü okuyarak selam vermesi gerektiği halde imam sehven (yanılarak) ayağa kalkıp fazladan bir rekat kılmaya başlarsa cemaat ne


  Reklam


  Cemaat namazın tamamlandığından emin ise “Subhanellah” diyerek imamı uyarır. Buna rağmen imam devam ederse cemaat kalbinden mufarakat (ayrılma) niyetini getirir ve kendi başına namazını tamamlayarak selamını verir.Son olarak şunu belirtmek istiyoruz: Şartlar ne olursa olsun namazı bilerek kazaya bırakmak kebair günahlardandır. Ancak Rabbimiz; “…ALLAH size zorluk çıkarmak istemez…” diye buyurmuştur. İslam fıkhı bu konudaki bütün zorlukları aşarak kolaylık ve genişlik göstermiştir. Yukarıdaki cevaplarda görüldüğü gibi kişiye hiçbir mazeret bırakmamıştır.
  Her şeyin doğrusunu bilen ALLAH’a emanet olun.
  (M.Beşir Varol)


 3. bahadır emin
  Devamlı Üye
  Hayırlı sabahlar. birşey sorucaktım. ben arasıra sabah namazının farzına geçikiyorum. takvime bakıyorum namaz biter bitmez. tam dakikası dakikasına güneşin doğum vaktine geliyor selam verip namazdan çıkmam. şimdi o namazı kaza etmem gerekir mi?

+ Yorum Gönder