+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kul Hakkı ile ilgili Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yasemin1
  Üye
  Reklam

  Kul Hakkı ile ilgili

  Reklam

  Kul Hakkı ile ilgili Mumsema Selamünaleyküm,

  Bugün bizim beden dersimiz vardı ve erkekler giyinmemize engel oluyorlardı. Sonunda onları çıkardık ve giyinmeye başladı. Sinirlenmiştik hepimiz tabi. Daha sonra bir erkek açtı ve kapadı. Bende sinirle afedersiniz '' bu erkeklerin alayı gerizekalı'' dedim. Daha sonra erkek bir hocadan konu açıldı. İçimden o da erkek diye geçirdim. Ondan sonra din hocamıza sorduğumda kul hakkına girdim mi diye, eğer söylediğin kişiler belirtiliyse onların hakkına girersin dedi. Ondan sonra içimde bir vesvese oluştu ya tüm erkeklere söylediysem gibi. Ben kendi sınıfımın erkeklerine söyledim diyorum ama ya tüm erkeklere kastettiysem gibi bir soru oluşuyor bende. Sizce bu olaya bakılırsa benim sınıfıma söylediğim kanıtlanamaz mı ? Yoksa tüm erkeklere hitap ettiğimi mi açıklar ?Kısa ve öz olarak bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

 2. imam
  Üye

  Cevap: Kul Hakkı ile ilgili


  Reklam


  Konuşurken dikkat etmek lazım.
  Birine kızarken tüm hemcinslerini yada bulunduğu cemaati veya ırkı kastetmek zulumdur kul hakkıdır.
  ______________
  Kardeş sınıfı kastetmişsen zaten özür dilemişsin. şayet bütün erkekleri kastetmişsen tevbe et. Allahtan af dile ve bir daha yapmayacağına söz ver inşallah affedilirsin.

 3. yasemin1
  Üye
  Şimdi bana şöyle bir vesvese geliyor ya hadi tüm erkeklere kastettiysem gibi, ama bizim sınıftaki erkekler sürekli rahatsız ettiği için öyle dedim.Şimdi düşünüyorum başka sınıftaki erkeklere onlara demedim mesela diyorum;ama yine de ben sınıfıma kastettiğimi biliyorum. Saolun Allah razı olsun

+ Yorum Gönder