+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Din'e girmek için kelime i şehadet şart mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burakin
  Devamlı Üye
  Reklam

  Din'e girmek için kelime i şehadet şart mı

  Reklam

  Din'e girmek için kelime i şehadet şart mı Mumsema Din'den çıkan,büluğa ermiş çocuk,birde kafir...Bunların din'e girmeleri için kelime i şehadet getirmeleri gerekir mi,veya hangisinin-hangilerininki gerekir?

 2. kibrit
  Devamlı Üye

  Cevap: Din'e girmek için kelime i şehadet şart mı


  Reklam


  Nasıl ki bilgisayarı açmak için güç düğmesine basmak gerekiyorsa dine girmek içinde şehadet getirmek gerekmektedir.

 3. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..
  İslam'ın 1. Şartı Kelime-i Şehadettir..

  İslâmın Şartları Beştir

  Müslümanlara farz olan, muhakkak yapılması gereken beş esas vazife vardır. Bunlar;

  1- Kelime-i şehâdet getirmek (Yâni, îmân etmek)

  "Eşhedu en la ilahe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve resüluhu" demek. Manasi sudur: "Ben şehadet ederim ki, (Yani gormus gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah'tan baska ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resuludur." Resulullaha inanmak demek, Onun bildirdiklerinin tamamini kabul etmek, inanmak ve hepsini beğenmek demektir.

  2- Her gün beş kere vakti gelince namaz kılmak,

  Akıl balig olmus yani ergenliğe girmis akılli her müslümana gunde bes vakit namaz kılmak cok onemli bir farzdir. Namaz dinin diregidir. Namaz kılmamak en buyuk gunahlardan biridir. Kilmayanin imanla olmesi cok zordur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Namaz kılan kıyamette kurtulur, kılmayan perisan olur."

  3- Malın zekâtını vermek,

  Nisap miktari yani borclarini dustukten sonra alacaklariyla beraber elinde 96 gram degerde, para veya ticaret mali olanin kirkta birini zekat vermesi farzdir. Meyve ve tarla mahsulunun de onda birini fakire vermek farzdir. Bu onda bir zekata da usur denir.

  4- Ramazan-ı Şerîf ayında her gün oruç tutmak,

  Ramazan ayinda, bir ay oruç tutmak farzdir. Tutmamak buyuk gunahtir.

  5- Gücü yetenin ömründe bir kere hac etmesidir .

  Mekke-i mukerreme sehrine gidip gelinceye kadar, geride biraktigi coluk-cocugunu gecindirmeye yetisecek maldan fazla kalan para ile oraya gidip gelebilecek kimsenin, omrunde bir kere, Kabe-i şerifi tavaf etmesi ve Arafat'ta durması farzdır.


+ Yorum Gönder
dine girmek i