+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aylardır 5 vakit namazımı kaçırmayan ben dün hiç namaz kılmadım ve çok pişmanım:( Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Aylardır 5 vakit namazımı kaçırmayan ben dün hiç namaz kılmadım ve çok pişmanım:(

  Reklam

  Aylardır 5 vakit namazımı kaçırmayan ben dün hiç namaz kılmadım ve çok pişmanım:( Mumsema Ben önceki yerimde namazlarımı hiç aksatmazdım kaçırmazdım asla bazende kaçıyordu çünkü tek çalışıyordum ve zor oluyordu ben şimdi yeni bi yerde çalışıyorum ama dün ne olsuysa namazlarımı kılamadım işte vardı ama yok değildi çok çalıştık eve gittim yorgun argın oturdum öyle saatler geçmiş bi baktım saat 2 olmus zaten pat diye uyudum sabah kalktıgımda pişman oldum niye böyle yaptım onuda bilmiyorum Nasıl tövbe edebilirim kardeşlerim belkide 8 9 ay olucak namaz kılalı ama ilk defa böyle oldu içimde bi diklenme var sanki banamı öyle geliyor bilmiyorum kıldıgım namazların kabul olup olmadıgındanda emin değilim

 2. Saif Al-Din
  Devamlı Üye

  Cevap: Aylardır 5 vakit namazımı kaçırmayan ben dün hiç namaz kılmadım ve çok pişmanım:(


  Reklam


  Sana öyle geliyor, sakın kendini bırakma. hayat şeytana karşı bir savaş gibi elbette bu savaşta bazen gel-gitlerimiz olur. Zaten Allah senden hatasız olmanı istemiyor ki. Tersine llah hata yapmanı, arkasından tevbe etmeni istiyor. Bir hadiste ne der Efendimiz (a.s.) " Eğer siz hiç günah işlemeyip tevbe etmeseydiniz Allah sizi tümden giderir sonra günah işleyip tevbe eden bir kavim getirirdi".
  Başka bir hadiste :" Her insan hata yapar. Hata yapanlaın en hayırlısı tevbe edenlerdir" buyuruyor.

  Şeytan, Yahya (a.s.)' ın sabah namazına 5 dakika geç kalmasına neden olur. Bunun üzerine Yahya (a.s.) öyle bir tevbe eder ki ettiği tevbe nedeni ile kendisine çok çok sevaplar bahşedilir. Öyle ki şeytan ertesi gün " Kalk" der "sabah namazını vaktinde kıl da tevbe edip beni zarara sokma".

  Şeytanın bundaki amacı seni "ben günah işledim" diye üzüntüye sıkıntıya sokup, içine vesveseler atmak. İçindeki diklenme de bundandır. Halbuki sen de bilirsin ki insan hem günah hem sevap işleme kabiliyetiyle yaratılmıştır. Adam (a.s.) babamız gibi biz de buyruklara itaat etmeyip günah işleyebiliriz, işliyoruz da. Bu nedenle, bizim hem nefisle, hem şeytanla uğraşacağımızı bilen Allah tevbe kapılarını sonuna kadar açmıştır. Zaten Allah(c.c.) hangi günbah işlenirse işlensin, pişma olunup tevbe edildiği takdirde tevbeleri kabul edip affedeceğini bildirmiştir.

  Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki :
  -Aziz ve Celil olan Allah(c.c.) gündüz günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için geceleyin rahmet kapısını açar. Gece günah işleyenlerin tevbesini kabul etmek için gündüz rahmet kapısını açar. Bu hal, (kıyamet günü) güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder."

  -Hiç kimse, Allah kadar özür kabul etmeyi sevmez. Bu sebeple, Allah(c.c.) kitap indirmiş, Peygamber göndermiş, insanlara özür dileme yollarını bildirmiştir."

  Başka bir hadiste Allah(c.c.) 'ın kulunun tevbesine olan sevincinin, çölde üzerinde suyu ve yiyeceği olan devesini kaybedip tekrar bulan adamdan, daha fazla olduğunu söylemiştir aleyhisselat vesselam. Düşün bak, çölde suyunu ve yiyeceğini kaybetmek ölmek demek değil midir ? Bu adam bunları tekrar bulunca ne kadar sevinmez mi ?
  Allah(c.c.) senin tevbene bu halden daha çok seviniyorsa seni de mutlaka sevindirir.

  Güzel tevbe et, namazlarının kazasını kıl, şeytana uymada hayatına ve namazlarına hiçbirşey olmamış gibi devam et, hadi Allah(c.c.) kabul etsin inşaAllah.

+ Yorum Gönder