+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda aklıma bazen kötü düşünceler geliyor (benden değil şeytandandır) geldiğinde ne yapalım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @_gül_@
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda aklıma bazen kötü düşünceler geliyor (benden değil şeytandandır) geldiğinde ne yapalım?

  Reklam

  Namazda aklıma bazen kötü düşünceler geliyor (benden değil şeytandandır) geldiğinde ne yapalım? Mumsema 68- (2203) Bize Yahya b. Halef El-Bâhilî rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Abdü'l-A'lâ, Saîd El-Cüreyrî'den, o da Ebû'l-A'lâ'dan naklen rivayet etti ki, Osman b, Ebi'l-Âs Peygamber (Sallalahü Aleyhi ve Sellem)'e gelerek:
  — Yâ Resûlallah! Muhakkak şeytan benimle namazımın ve kıraati-min arasına girdi. Onu bana karıştırıyor, dedi. Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) de:
  «Bu Hinzeb denilen bir şeytandır. Onu hissettiğin vakit ondan Allah'a sığın ve sol tarafına üç defa tükür.» buyurdu. Osman: Ben bunu yap-tım; Allah da onu benden giderdi, demiş.

  burda ben bir şeyi anlıyamadım.Osman b, Ebi'l-Âs peygamber efendimize namaz ile ilgili sıkıntısını
  anlatmış ve peygambe efendimiz (sav) de ona sol tarafına 3 defa tükür demiş,bunu namazda iken gelince nasıl yapalım


 2. tuharatu
  Üye

  Cevap: namazda geldiğinde ne yapalım


  Reklam


  Kardeşim ben namaz kılarken (inşallah daim olur)mesela esneme geldiğinde ( peygamber efendimizde namazda esnemezdi)diyorum içimden ve gerçekten esnemiyorum yada şeytandan gelen başka bir sıkıntı olduğunda böyle yapıyorum ve anında o şey olmuyor tavsiye ederim

 3. Yuzarsif
  YAKIŞIKLI
  Gül kardeşimiz
  Hadisin sağlamlığını araştırmadım ama Hadisler bazıları müevveldir, önceleri izin verilmiş daha sonra yasaklanmış olabilir.
  Onun için siz namazı vb ibadetleri fıkıh kitaplarından öğrenin, hadis kitaplarından değil.

 4. @_gül_@
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun.....
  tuharatu kardeşim bende aynısını yapıyorum ama şeytanyta yinede rahat bırakmıyor.

 5. tuharatu
  Üye
  Bendede eskiden oluyordu ama dini konularda çok güvendiğim bir teyze vardı bana dedi ki sen Allaha dua et Allahım aklıma bazen kötü düşünceler geliyor benden değil şeytandandır de dedi bende dua ettim zamanla geçiyor sonuçta Allah çabanıda görüyor

 6. @_gül_@
  Devamlı Üye
  inşallah RABBİM dualarımızı kabul etsin ve bu şeytanı bizden ve bütün müslümanlardan uzak etsin

 7. tuharatu
  Üye
  Amin kardeşim Allah uzak etsin inşallah

 8. bahadır emin
  Devamlı Üye
  Ben de namaza başlarken iftitah tekbiri alırken "Allahüekber" i tam söyleyemedim gibi geliyor ve bazen 3-4 defa doğru okuduğuma kani olana kadar tekrar iftitah tekbiri alıyorum. Ama arada tekrar namaza niyet etmiyorum. iki tekbir arasında mutlaka o namaza tekrar niyet etmek gerekir mi acaba?

 9. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Namazda iken elbette ki üç kere solunuza tüküremezsiniz.

  Namazda vesvese bir çoğumuz için yabancı birşey değildir, çünkü Şeytan insanı namaz kılarken de rahat bırakmıyor. Bu insanın kalbinin gafil olmasından ileri gelir, örneğin kalben değilde sadece dil ile niyet ederek abdest aldıktan sonra namaza durur ve namazda dünya düşünceleri olursa huşu olmaz. Şeytan o zaman vesvese ile aklı bulandırmak ve şaşırtmak için gelir. Onun için Abdest aldıktan sonra namaza daha başlamadan Kadir Suresini okuyun bu bir ila üç kere olabilir. Namaz esnasında aklınıza sadece Alemlerin Rabbine secde ettiğinizi getirin çünkü Şeytan insana namazda "kime secde ediyorsun onu görmüyorsun ki" vb. gibi vesveseler verir.

  Eğer vesvese bundan ibaret ise bu ayeti düşünerek o vesveseye kulak vermeyin.

  Musa tayin edilen sürede gelince ve Rabbi onunla konuşunca: "Rabbim, bana göster, Seni göreyim" dedi. (Allah "Beni asla göremezsin, ama şu dağa bak; eğer o yerinde karar kılabilirse, sen de Beni göreceksin." Rabbi dağa tecelli edince, onu paramparça etti. Musa bayılarak yere düştü. Kendine geldiğinde: "Sen ne Yücesin (Rabbim). Sana tevbe ettim ve ben iman edenlerin ilkiyim" dedi. (Araf Suresi, 143)

  Eğer Musa A.S göremediyse biz nasıl görebiliriz ? O halde biz ancak gayba iman ederiz.

  Onlar, Rablerine karşı gayb ile (O'nu görmedikleri halde) bir haşyet içindedirler ve onlar, kıyamet saatinden 'içleri titremekte olanlardır.' (Enbiya Suresi, 49)

  Kısacası Allah kelamı vesveseleri def eder onun için ondan gafil olmamak lazım.

  Kadir Suresinin fazileti hakkında

  Hadisi şerifte, Bir kimse abdest aldiktan sonra "Kadir Süresini" bir veya üc kere okursa kiyamet günü peygamberlerle beraber hasrolur (diriltilir) Ve abdest alip kelimeyi sahadet getirerek bu sureyi okursa sekiz cennetin kapisi acilir."istedigin kapidan gir denir" buyrulmustur.

 10. fanihayat
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Bahadır Emin Kardeşim,

  hangi namazı kılacaksan ona bir kere niyet et ve tekbirini al namazını eda et bunu tam söyledim mi, söylemedim diye düşünme çünkü bu Şeytanın bir vesvesedir seni yanıltmak istiyor. Namaza kalben hazır ol kendini Rabbinin huzurunda ona hesap veriryor gibi düşün ve Tadili Erkana riayet et. Namazı kıldıktan sonra artık kabul oldu olmadı mı diye düşünme !

  O gün insanlar, amelleri kendilerine gösterilsin diye, bölük bölük fırlayıp-çıkarlar. (Zelzele Suresi, 6)
  Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse, onu görür. (Zelzele Suresi, 7)
  Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür. (Zelzele Suresi, 8)

+ Yorum Gönder
namazda vesvese gelince tukur,  namazda 3 defa sola tukurmek