+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Büyük Sureler Hakkında! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. By JoKer
  Üye
  Reklam

  Büyük Sureler Hakkında!

  Reklam

  Büyük Sureler Hakkında! Mumsema Selamun aleyküm. Allahın selamı üzerinize olsun kardeşlerim.

  Ben bir konu hakkında bilgi almak isyorum. Namazdaki kısa süreleri biliyorum. İnşirah duha vs. ama mesela ben diğer büyük surelerden de okumak istiyorum. Örneğin. 4 rekatlık bir namaz kılıyorum. 1. rekatta fatihadan sonra Rahman suresini okumak istiyorum. İllada o sureyi ortadan bölüp mü okumalıyım. Yoksa örneğin ilk 15 ayeti okudum. ikinci rekatta fatihadan sonra 10 ayet okudum devamı olarak okudum. üçüncü rekatta 6 ayet okudum devam ederek . son rekatta yine 3 -4 ayeti okudum devamı olarak (devamı olarak derken mesela 10. ayette isem ikincisinde 11 den başladım)


  bu şekild eolurmu imamlar genellikle 2 3 ayet okuyup rukua gidiyorlar. Ben kuranı ezberlemeyi çok istiyorum. eğer böyle birşey olursa ezberlediğimdede zaten nafile namaz olarak kıldığım namazlarımda büyük sureleri sure sure sırasıyla okumayı planlıyprum. sizce ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  Selam ve dua ile.

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Büyük Sureler Hakkında!


  Reklam


  İstersen kaldığın yerden devam edersin istersende rahman süresinden sonra gelen başka surelerin ayetlerinden okuyabilirsin...Devam etmen şart değildir...

 3. nurya
  Devamlı Üye
  maşaALLAH maşaALLAH çok güzel aferim kardeşime devam et ALLAH ilmini arttırsın

 4. By JoKer
  Üye
  Amin kardeşler kusura bakmayın internete pek giremiyorum. Geç cevap verdim. Kusura bakmayın.

  Ben bir soru daha sormak istiyorum. Amenerrasulu. huvallahullezi. ayetel kürsi gibi ayetler namazlarda okunmaz diyorlar bu nekadar doğrudur? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. mümkin
  Üye
  Okunmaz olur mu hiç onlar Allah'ın sözleri değil mi sanki ayet değiller mi!.. kim söylüyor onları?
  Kardeşim amel etmek istediğin husus çok güzel gerçekten lakin umarım tecvid kurallarına göre okuyabiliyorsundur umarım. Çünkü namazda bu husus çok önemlidir, tüm namazlarda tecvidli okunan misal tebbet ve ihlas sureleri tecvidsiz bakara suresine efdaldir. bu hususa dikkat edelim yeter. rabbim yaptığımız tüm ibadetleri katında kabul ve makbul eylesin inşallah.

 6. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  İstersen kaldığın yerden devam edersin istersende rahman süresinden sonra gelen başka surelerin ayetlerinden okuyabilirsinDevam etmen şart değildir
  Muhasibi kardeşimiz bu hususu çok güzel ifade etmişler.....

  Bunun dışında sizi yılgınlığa sevk edecek her halden uzak durmanızda yarar var. Şevkinizi arttıracak ve NAMAZ'ı orta namazı kılar gibi kılan MÜMİN KULLAR gibi kılabilmeniz içinde asgari şartları sağlayarak, NAMAZ'ın adabına uygun bir şekilde kılmanız, hakkınızda daha hayırlı olandır. İnşaAllah. Yoksa zorlama bir takım gerekçelerle kılınan namaz, aslına rücu edecek bir hal ile sizi asla yılgınlığa sevk etmemelidir.

  İbadetin azı bile olsa, şevk ile devamlı olanı, hakkınızda İnşaAllah daha hayırlı olanıdır.

 7. DinimiSevdim
  Devamlı Üye
  Mesela Ayet'el Kürsi nedir 1 ayet ancak uzun ve bakara suresinden. Yani ne kadar çok okursan okadar iyi. Ve parça parça okumanda iyidir çünkü sonuçta ALLAH'ın sözlerini ezberliyorsun ve söylüyorsun.
  Ve bir şey tavsiye edeyim ilk 10 ayet sonra yükselt bakarsın 5 yıl sonra hafız olursun ve cennetin başlarından olursun bunu unutma.

+ Yorum Gönder