+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. asker1
  Emekli
  Reklam

  Şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu?

  Reklam
 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: cennet ve cehennem


  Reklam


  kardeşlerim merhabalar... şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var amma içinde insanlar yok doğrumu
  cennet cehennem şuan hazırda bekliyor. cennette huriler vildanlar vs vardır. ama şuan buradan ölüpte oraya giden yoktur. herşey mahşer günü terazi kurulduktan sonra . cennet ve cehennem' e gidilecektir. ve cennette ebedi kalınacaktır. Cehennemdede Kafirler ebedi kalacaktır.

 3. asker1
  Emekli
  allah razı olsun kardeşim.. benim bildiğim şekilde... peki ölen bir kimsenin ruhu diğer önce ölenlerle buluşur görüşürmü ve gezinir mi?

 4. islamyolu
  Emekli
  Allah razı olsun kardeşim.. benim bildiğim şekilde... peki ölen bir kimsenin ruhu diğer önce ölenlerle buluşur görüşürmü ve gezinir mi?
  Kardeşim amelleri sağlam ise. Kabir azabı çekmiyorlarsa. Allahın izni ile birbiri ile görüşürler.

 5. asker1
  Emekli
  peki bu ölen kişilerin ruhları neredeler neler yaparlar...eğer azap çekmiyorlarsa... bir yerlerde dolaşıyorlar mı

 6. islamyolu
  Emekli
  peki bu ölen kişilerin ruhları neredeler neler yaparlar...eğer azap çekmiyorlarsa... bir yerlerde dolaşıyorlar mı
  Değerli kardeşimiz;

  Ölüm yokluk değildir. Daha güzel bir alemin kapısıdır. Nasıl ki, toprak altına giren bir çekirdek, görünüşte ölüyor, çürüyor ve yok oluyor. Fakat gerçekte daha güzel bir hayata geçiş yapıyor. Çekirdek hayatından ağaçlık hayatına geçiyor.

  Aynen bunun gibi, ölen bir insan da görünüşte toprağa giriyor, çürüyor ama geçekte berzah ve kabir aleminde daha mükemmel bir hayata kavuşuyor.

  Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor ve var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek te inanıyoruz ki, elektrik hala mevcuttur.

  Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor. Fakat var olmaya devam ediyor. Cenab-ı Allah Ruh’a münasip daha güzel bir elbise giydirerek, kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor.

  Bu sebeple Peygamberimiz, “Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, yada Cehennem çukurlarından bir çukurdur.” buyurarak, kabir hayatının varlığını ve nasıl olacağını bize haber veriyor.

  İmanlı bir insan iyileşmeyen bir hastalıktan ölürse şehittir. Böyle şehitlere manevi şehit diyoruz. Şehitler ise kabir hayatında serbest dolaşırlar. Kendilerinin öldüğünü bilmezler. Sanki yaşadıklarını zannederler. Sadece daha mükemmel bir hayat yaşadıklarını bilirler. Peygamberimiz, “Şehit ölüm acısını hissetmez.” buyurur.

  Kur’an-ı Kerim de şehitlerin ölmediği bildirilir. Yani kendilerinin öldüğünün farkında değillerdir. Mesela iki adam düşünün. Rüyada çok güzel bir bahçede beraber bulunuyorlar. Biri rüya olduğunu bilir. Diğeri ise rüya olduğunun farkında değil. Hangisi daha mükemmel lezzet alır? Elbetteki rüya olduğunu bilmeyen. Rüya olduğunu bilen, şimdi uyanırsam şu lezzet kaçacak diye düşünür. Diğeri ise tam ve gerçek lezzet alır.

  İşte normal ölüler, öldüklerinin farkında olduğu için lezzetleri eksiktir. Halbuki şehitler öldüklerini bilmediğinden aldıkları lezzet tamdır.

  İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır. Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler. Bir anda çok yerde bulunabilirler. Aramızda dolaşmaları mümkündür. Hatta şehitlerin efendisi Hz. Hamza pek çok insana yardım bile etmiştir, ve halada yardım ettiği insanlar vardır.

  Ruhlar aleminden anne karnına gelen insanlar, oradan dünyaya doğarlar. Burada buluşup görüşürler. Aynen bunun gibi bu dünyadaki insanlar da, ölüm ile öbür tarafa doğarlar ve orada dolaşırlar. Nasıl ki buradan öbür tarafa gideni uğurluyoruz. Kabir tarafından da buradan gidenleri karşılayanlar var. İnşallah bizleri de başta Peygamberimiz olmak üzere, bütün sevdiklerimiz orada karşılarlar. Yeter ki bizler Allah’a gerçek kul olalım.

  Yeni doğan çocuğu burada karşıladığımız gibi, buradan öbür tarafa giden bizleri de inşallah dostlarımız karşılayacaktır. Bunun şartı Allah’a iman, O’na ve Peygamberine uymak ve iman ile ölmektir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 7. nkaya2
  Üye
  Selamun aleyküm. Cennetttin ve cehennemin var olduğu muhakkak. İnancımıza göre Adem babamız ve Havva annemiz Cennetten çıkarılarak bu dünyaya geldiler.Benim bildiğim Cehennemin ise var olduğu ancak nerede olduğunun bilinmediği dir. Cennet ve cehennemin içlerinde kimsenin olup olmadığını ise tam anlamıyla bilmiyorum.Bunu bilen varsada açıklarsa bende bilgi edinmiş olurum. Sevgilerimle.


 8. asker1
  Emekli
  ölünün kabirdeki sorgu ve sual işi nezaman başlar ne zaman biter kardeşim

 9. @mir
  âb ü kil
  Alıntı islamyolu Nickli Üyeden Alıntı
  İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır
  .
  Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler
  .
  Bir anda çok yerde bulunabilirler
  .
  Aramızda dolaşmaları mümkündür
  .
  Hatta şehitlerin efendisi Hz
  .
  Hamza pek çok insana yardım bile etmiştir, ve halada yardım ettiği insanlar vardır
  .
  bu İslam dışı bir inançtır
  hiçbir sahih kaynağı yoktur
  bu yazılanlar doğru olsa Resulullah sav
  Hamza ra şehid olduğu zaman o kadar çok ağlamaz
  hatta sevinir ve gülerdi

  İbn-i Mesud, “Rasûlullâh (s.a.v.)’i Hz. Hamza’ya ağladığı gibi şiddetli ağlarken hiç görmemiştik.” derdi.” (es-Siyretü’l-Halebiyye, II/534)

  Nihayet Cibril-i Emin Allah Rasûlü’nü teselli için geldi. “Yedi kat semavât ehli için, Hamza b. Abdulmuttalip, Allah’ın ve Rasûlü’nün Aslanı’dır, yazılmıştır.” diye muştuladı. (Türabitü’l-İdariyye, II/37)

  Efendimiz (s.a.v.)’in halaları Safiye, kardeşi Hz. Hamza’nın başucuna geldi. Onun için Rabb’ine duada bulundu; ancak kendisini tutamayıp ağlamaya başladı. Bununla birlikte hem kendisi içli içli ağlıyor hem de Hz. Peygamber (s.a.v.)’i ve Cennet Kadınlarının Efendisi Fatıma Annemizi ağlatıyordu.” (Ebû Abdullah el-Hakim, el-Nisaburî, el-Müstesreku ale’s-Sahiheyn, Beyrut 1977, III/214-218)


 10. asker1
  Emekli
  kardeşlerim ölümden sonrasında namazdan soruluyormu? yoksa dinin ilahın ve peygamberin mi soruluyor

 11. Ercan
  Devamlı Üye
  kardeşlerim ölümden sonrasında namazdan soruluyormu? yoksa dinin ilahın ve peygamberin mi soruluyor

  Ölümden sonra ilk sorgu namazdan olacaktır.

  Ayrıca sorularınızı, sizden gelen sorular başlığı altında sorunuz.


 12. asker1
  Emekli

  Reklam


  farklı yerlere soru açmama amacım forumda boşa kalabalık etmemek dir zaten konular alakalıdır....eğer ilk sorgu namaz dan ise bu hadis i nasıl anlayalım?

  Ebu Hüreyre'den; Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

  "Ölü defnedildiğinde, ona gök gözlü simsiyah iki melek gelir. Bunlardan birine Münker diğerine de Nekir denir. Ölüye: "Bu adam (Rasûlüllah) hakkında ne diyorsun?" diye sorarlar. O da hayatta iken söylemekte olduğu; "O, Allah'ın kulu ve Resûlüdür. Allah'tan başka Allah olmadığına, Muhammed(s.a.s.)in O'nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim"sözlerini söyler. Melekler; "Biz de bunu söylediğini biliyorduk zaten" derler. Sonra kabri yetmiş çarpı yetmiş zira' kadar genişletilir ve aydınlatılır. Sonra ona "Yat!" denir. "Aileme dönüp onlara haber versem mi?" diye sorar. Onlar da; "Akrabalarından en çok sevdiği kimseden başkası kendisini uyandırmayan, güveğinin uyuması gibi uyu!" derler. Böylece, yatlığı yerden, Cenab-ı Allah onu tekrar diriltinceye kadar uyur.


  Kaynak: İnsanlara amel defteri ne zaman verilir.Kabirde azap çeken insan cennete gidebilirmi?


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
cennet ve cehennem şu anda var mı,  şu anda cennet cehennem var mı,  cennet cehennem şu anda var mı,  cennette kimse varmı,  cennet çehennem var mı,  cennet varmı,  şu an cennette kimse varmı