+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ercan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu?

  Reklam  Cevap: şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu?
  Kardeş bu bahsettiğiniz kabir sorgusudur. Kıyamet günü ilk sorgu namazdandır.

  İnsanlar öldükten sonra dirilecekler ve Allah'ın huzurunda dünyada yaptıklarının hesabını vereceklerdir 0 gün ibadetlerden ilk sorgulama namazdan olacaktır Nitekim Peygamberimiz şöyle buyurmuştur;

  “Kulun kıyamet gününde, hesabı ilk önce sorulacak ameli namazdır Eğer namazı dürüst çıkarsa kurtulmuş ve kazanmıştır Eğer namazı düzgün çıkmazsa kaybetmiştir”
  Hesap gününde insanın, ilk önce namazdan sorguya çekilmesi, namazın ibadetler arasındaki önemini göstermektedir Esasen günde beş defa insanın, Mevlânın huzuruna çıkmasına vesile olan bir ibadetle hiç bir şeyin mukayese edilemeyeceği açıktır


  Ömer Nasuhi Bilmen - Büyük İslam İlmihali


 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: şu an cennet veya cehennem varmı? benim bildiğim var ama içinde insanlar yok doğrumu?


  Reklam


  Ölümden sonra ilk sorgu namazdan olacaktır.
  aynen bu doğrudur. Zaten imansızlıktan sonraki en büyük günah namazsızlıktır. Hatta kaynağı aklımda degil ama. Ahirette hesap gününde. Allah'ın ilk soracağı namazdır ve kulumun namazının başına ve sonuna iyi bakın . Başı ve sonu hayırlı ise ortası fazla incelenmeyecek. Bir de namazı doğru düzgün huşu içinde Yani kıraat , tadili erkan , ruku secde vs tam tamına düzgün yapmış ise. Diğer günahları fazla incelenmeyecek. Amaki namaz sız veya namazını bozuk şekilde kılıyorsa. Diğer amelleri didik didik edilecek. Namazın Önemi baya bir çok hadisi şeriflerlede açıklanmıştır.

 3. asker1
  Emekli
  kardeşlerim ozaman dediğinize bakacak olursak namaz kılmayan cennete gidemez... bir insan ne kadar iyi olursa olsun ne kadar iyilik yaparsa yapsın nekadar imanlı olursa olsun eğer namaz kılmıyorsa cennetin yüzünü göremez... esasında bu bana biraz yanlış gibi geliyor

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Namaz kılmayan cennete gidemez demek çok tehlikeli bir laftır. Namaz kılmamak büyük günahlardandır ancak kalbinde Allah inancı olan bir kul cezasını çektikten sonra cennete inşallah girecektir.

 5. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..
  ancak kalbinde Allah inancı olan bir kul cezasını çektikten sonra cennete inşallah girecektir.
  Hiç kimse son nefesinde İmanlı öleceğinin garantisini weremez.. Ayrca Hadiste belirtildiği gibi ("İnsan nasıl yaşarsa öyle ölür; nasıl ölürse öyle dirilir; nasıl dirilirse öyle haşrolur.") kişi namazsız (İslamı benimsememiş) bir şekilde yaşarsa o şekilde ölecektir.. 6. islamyolu
  Emekli
  kardeşlerim ozaman dediğinize bakacak olursak namaz kılmayan cennete gidemez
  İmanını kurtarabilmişse elbette en sonunda yine cennete gidecektir. Ama Tehtit var. Namaz kılmayanın imansız gitme olasılığı çok yüksektir. son nefesi tehlikededir.

 7. asker1
  Emekli
  diehard kardeşim "kişi namazsız (İslamı benimsememiş)" şeklinde yazmışsın senin demene göre namazsız biri islamı benimsememiş demektir... nasıl işdir bu bir insan namaz kılmazsa allaha olan borcunu ödemez demektir bu Allah ile kul arasındadır affedebilir de etmeyebilirde ayrıca maun suresini okursanız namazdan daha önemli olan şeylerden bahseder söyle ki namaz kılarlar ama yoksul yetimi gözetmezler ... bence bu konu amacından saptı ve gereksiz yorumlar yazıldı.. tamam amenna namaz çok önemlidir amma namaz ı da islamın tamamı gibi göstererek diğer okuyan kardeşlerimize yanlış manalar vermeyelim...

 8. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..
  namaz ı da islamın tamamı gibi göstererek diğer okuyan kardeşlerimize yanlış manalar vermeyelim...
  Kardeşim ben cewabımı hangi cümleye yazdığımı alıntı olarak kendi mesajımda gösterdim kimse yanlış anlamaz merak etme., yanlış anlayan da görmek istememiştir..

  Namaz İslamın şartlarındandır., Şart denilince aklına ne geliyor?? İslam dini için namaz kılmak şart.!


  "Başkasından geçerek hep O'na gönül verin ve O'ndan sakının. Namaza devam edin ve müşriklerden olmayın." (Rum 31)


 9. asker1
  Emekli
  evet islamın şartlarından dır amma yapmayan da kafir dir denemez.... Ayrıca namaz dinin temelidir kabul ama bir var inanır gibi yapar ama inanmaz ve o şekilde namaz kılmaz birde var inanır kılmak isder her namaz duyduğunda içi gider ama iş den güçten veya ortamı müsait değildir kılamaz... unutmayın ki kalp de çok önemlidir kalpten inanan kişi mutlaka sonunda kurtuluşa erer... amma ben namaz kılmamanın büyük günahlardan olduğu konusunda emin değilim.. ona bakar ise oruç tutmamak da büyük günahdır hac da zekat ta....Namaz Allah a olan borç dur affetmek ancak ona kalmıştır..

 10. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..
  evet islamın şartlarından dır amma yapmayan da kafir dir denemez....
  "kişi namazsız (İslamı benimsememiş) bir şekilde yaşarsa..." Namaz kılmayan kafirdir diye birşey söylediğimi hatırlamıyorum..

  Ayrıca namaz dinin temelidir kabul ama bir var inanır gibi yapar ama inanmaz ve o şekilde namaz kılmaz birde var inanır kılmak isder her namaz duyduğunda içi gider ama iş den güçten veya ortamı müsait değildir kılamaz.
  Peygamberimiz sawaşda dahi sahabelere namaz kılmalarını emrederken acaba senin iş güç dediklerin nasl birşey??

  Samimi söylüyoum., ben namaz kılamıyacağım bir işte çalışmam.!


  ona bakar ise oruç tutmamak da büyük günahdır hac da zekat ta..
  Ewet., onlar da İSLAM'ın Şartlarındandır..

  Namaz Allah a olan borç dur affetmek ancak ona kalmıştır..
  Amenna tabiki Rabbimiz bağışlayıcı., affedicidir ama hiç kimsenin buna (kılınmayan namazların affına) garantisi yoktur we olmamalıdır..!

 11. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..
  Namzın önemiyle ilgili Hizmetkar kardeşimiz Risale-i Nur'dan bir kesit paylaşmış.. Okumanızı tawsiye ediyorum..

 12. Misafir

  Reklam


  evet namaz ilk önce sorgulanacagin seydir! kabirde, Allah'in,Din'in,Peygamber'in,Kitab'in ve Kible'n sorulacaktir.Eger iyi bir musluman isen Allah'in izniyle bu dorulara dogru cevap vereceksin❤️😌

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
cennet ve cehennem şu anda var mı,  şu anda cennet cehennem var mı,  cennet cehennem şu anda var mı,  cennette kimse varmı,  cennet çehennem var mı,  cennet varmı,  şu an cennette kimse varmı