+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haşa Allahın bir başlangıcı yokmu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qnqster
  Üye
  Reklam

  Haşa Allahın bir başlangıcı yokmu

  Reklam

  Haşa Allahın bir başlangıcı yokmu Mumsema S.a arkdaşlar bnim aklım almıyor O ezeli ve ebedidir Ebediyi kavriya biliyorum ama ezeli de duruyor beynim haşa Allah kendi kendine olmuştur dersek büsefer Haşa haşa haşa bi Allah dah kendi kendine olabilir Onun yaratıcı yok tektir 1 dir ondan başka illah yoktur öylese onezamn oldu kahinat biz yoktan varız ya rahman ve rahim dilerse insanlar yok olsun diye yok oluruz ama o asla yok olmas o hande biz yartıcımıza bağlıyız varlığımızda yokluğumda onun elinde biz yokuz sadce gerçek var Allahtır aslında hiç bişey var değildir tek var olan Allhtır cünkü bağımsız tek ve yücedir

 2. DieHard
  ..Hayat Werenin Kulu..

  Cevap: Haşa Allahın bir başlangıcı yokmu


  Reklam


  Kardeşim aklımızı böyle sorularla işgal etmemeliyiz., bilmeliyizki bu tarz sorular şeytanın bize weswesesidir.. Fani olan aklımız yada beynimiz bu soruların cewabına hazır ya da uygun değildir.. Rabbimizin ihtişamını bırakıp da cismaniliğini araştırıp düşünmeyelim.. Bu soruların cewabını ahirette alacağız inş.. Rabbim şeytanın şerrinden we desiselerinden bizi korusun.. (Amin)

 3. kibrit
  Devamlı Üye
  Kardeşim altındaki araba şahin 300 km hız yapacağım diye tutturmuşsun Boş ver motoru yakma. Sadece Allah'ın ezeli ve ebedi olduğunu bil, bu sana yeter gerisi hep vesvesedir.

  Varlık yokluk konusu da bu şekilde onu da fazla düşünme...

 4. insanmahmudi
  Üye
  Bismillah

  Ebediliği kavrayışınız ruhunuzun ebedi oluşundandır. Ezelide duraksamanızsa, onun sizde olmayışındandır.

  Allahın ezel ve ebed oluşunun Kurani olması ve Kuran’ın üzerinde düşünülmesinin farz olması ezeliyet ve ebediyet hakkında düşünmenin farziyetini ortaya koyuyor.

  Kendinde ezeliyet olmadığını gören kul ezel olan bir Ezeli Mutlak’a müteşekkirane muhtaciyetini itiraf edip bağlanır.

  Vesselam.

 5. Alenderon
  Üye
  Şüphesiz Allah yeryüzünü ilmiyle kuşatmıştır ve insan oğlu bu ilmi bile binlerce yıl vaybe diyerek karşılamıştır. Allahın ebedi ve ezeli oluşu onun ilminde saklıdır ve gayba girer biz bize emredildiği şekilde yaşamak için burdayız. sınavı verip gideceğiz, sen cenneti kazan gerisini Allaha bırak .

 6. imam
  Üye
  Kader ezeli midir? Başlangıcı var mıdır? Yani Allah'ın isim ve sıfatları gibi mi ezeli; yoksa kaderler sonradan mı takdir edildi? Her şey ezeli ilimde biliniyorsa bizim suçumuz nedir?


  Kader, olmuş ve olacak her şeyi Allah'ın bilmesidir. Allah'ın ilmi ise ezelidir, sonradan olmuş değildir. Çünkü sonradan bilmek mahlukata aittir. Allah'ın ilim sıfatı ezeli olduğu gibi bildikleri de ezelidir.

  -Kader ikiye ayrılmaktadır. İnsan iradesiyle ilgili olmayanlar ve insan iradesiyle ilgisi olanlar. Mesela, insanın göz rengi, erkek mi dişi mi olacağı vs. birinci kısma girer ve hiç bir kimse bunlardan sorumlu değildir. Diğeri ise, bu dünyada imtihan için gönderildiğimizden dolayı bizler ne istiyorsak Cenab-ı Hak ona göre bazı şeyleri halk ediyor yaratıyor. Mesela, ezan okununca nefsini gemlemiş olan birisi camiye gider. Diğeri, nefsinin peşinden giden ise meyhaneye doğru gitmektedir. İşte bunu isteyen insanlardır, yaratan ise Rabbimiz Halıkımızdır.

  Dünyaya gelen her insan bir kader programına tabidir. İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Yüce Allah ezeli ilminde biliyor. Ancak Allah’ın bilmiş olması, insanın o işi yapmasını zorlamaz. Çünkü Allah, insanın önüne seçenekler koymuştur. İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu tercih ederse, Allah onu yaratır. Dolayısıyla sorumlu olan insanın kendisidir.

  Bu meselede şöyle bir örnek verilir: Bir apartmanın üst katının nimetlerle, bodrum katının ise işkence aletleriyle dolu olduğunu ve bir kişinin bu apartmanın asansörü içerisinde bulunduğunu farz edelim. Kendisine, apartmanın bu durumu daha önce anlatılmış bulunan bu kişi, üst katın düğmesine bastığında nimetlere kavuşacak, alt katın düğmesine bastığında ise azaba uğrayacaktır.

  Burada iradenin yaptığı tek şey, sadece hangi düğmeye basılacağına karar vermesi ve teşebbüse geçmesidir. Asansör ise, o kişinin gücü ve iradesiyle değil, belirli fizik ve mekanik kanunlarla hareket etmektedir. Yani, insan üst kata kendi gücüyle çıkmadığı gibi, alt kata da kendi gücüyle inmemektedir. Bununla beraber asansörün nereye gideceğinin belirlenmesi, içindeki kişinin iradesine bırakılmıştır.

  Ayrıca Allah'ın her şeyi ezeli ilmiyle bilmesi, onu yapan kimseyi sorumluluktan kurtarmaz. Çünkü bimek ile yapmak farklı şeylerdir. Bir suçluyu bilen ve gören değil o suçu işleyenin kendisi sorumludur.
  Yazar: Sorularla İslamiyet

 7. EarthQuake®
  Yolcu
  Zaman, Allahu Teala'nın yaratmış olduğu bir lütuftur. Dolayısıyla başlangıç ve son, bu lütfun sınırları dahilindedir, Yaratıcıyı kapsamaz.

  Allah (cc)'ın bize vermiş olduğu aklın da belli sınırları vardır. İlerisini düşünmeyi aklımız almayacağı gibi bu hususta şeytanın vesvesesi muhtemeldir. O yüzden Allah (cc)'ın başlangıcının ve sonunun olmayışını bilmeniz sizin için yeterli olacaktır. Selametle.


 8. HAMMADUN
  Emekli
  Allahu Taala'nın bir başlangıcı varmı....????

  İnsanın aklına böyle bir soru gelirmi....???? Gelmiş bile.

  Allahu Taala diyorki, BEN BİR HAZİNEYDİM. BİLİNMEMİ MURAD ETTİM.

  Ezel ve Ebed olanda benim.... diyor üstelik. Geçmiş ve gelecek olanda O.

  Şahsında kendi kendini tam ve kamil olarak bir hazine olarak vasfettiğine göre ve tanınmamı istedim dediğine göre ve kendinden başka hiç bir şeyde olmadığına göre ve tanıtmak için tüm alemleri yeri gökleri ve bunların arasındakileri belli bir zamanda altı günde yarattığına göre müthiş bir ilim ve hikmet sahibi demektir.

  Şimdi bir çember düşünelim. Tefekkür edelim, İnşaAllah bu tefekkürde küfre düşenlerden olmayız.

  Çemberin bir başlangıç noktası ve bitiş noktası olur. Başlangıç noktası bitiş noktasıdır. Bitiş noktasıda başlangıç noktası.

  Çemberi yaratan başlangıç noktası, Çemberi bitirende bitiş noktası, aynı noktadır. Ancak başlangıçtan bitişe yaratanda, o çemberi çizip üzerindekileri yaratanda aynıdır.

  Başlangıçla bitiş noktası arasına hiç bir şey girebilirmi....???? Asla çünkü Allahu Taala'dan başka hiç bir şey yok. O tüm çizimi kendi nurundan, kendi ruhundan, yarattı.

  O çember öylesine kusursuz bir şekilde bağlanmıştır ki; siz yaşadığınız zamanda o birleşim yerini ne bulabilir. Ne de çözebilirsiniz. Zira siz o çemberin üzerinde bir noktadasınız ki; başlangıç ve bitiş noktaları size çok uzak.

  Milyarlarca yıl ömrünüz olsa dahi, o başlangıç noktasına ulaşmanız veya milyarlarca yıl ömrünüz olsa dahi o bitiş noksatısan ulaşmanız mümkün değildir. Zira O çember üzerindeki seyahatiniz sonsuzdur. Sonu yoktur. O çemberin her bir zerreside, o çemberi çizene muhtaçtır. Çemberi ortadan kaldırdığı anda tüm semavat dahi arş kürs ve göklerle yer yok olur. Ancak Başlangıç noktası olan ALLAHU TAALA' yine vardır. Üstelik O kendi zatında sonsuzdur ve kendinden hiç bir şey kaybetmemiştir. Geçmişi ve Geleceği yaratıp sebeplerle birbirine bağlayan Allahu Taala, İlim ve Hikmet sahibi Allahu Taala. Zahiren yok ettiklerini, en ince detayına kadar tekrar yaratmayada muktedirdir. Zira o ilk yaratmayı kusursuzca başarmış, sonraki yaratma asla ona zor gelecekte değildir.

  Eğer o çemberin üzerinde ek yerini arayacaksanız, size tavsiyem o çemberin her zerresinde olan Allahu Taala'yı arayın. Zira o size şah damarınızdan da yakın. Size bu kadar yakın, müşvik ve merhametli bir Rab'be uzak kalmayı başarmak, doğrusu çok büyük bir maharet gerektirir.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 9. Şebir88
  Üye
  böyle sorular insanı küfre sürükler bir müslümanın diyebileceği en güzel söz

  '' işittik ve itaat ettik ''

  gerisini ALLAH'a bırakacaksın !

+ Yorum Gönder