+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınların çalışması günahmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @_gül_@
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kadınların çalışması günahmı

  Reklam

  Kadınların çalışması günahmı Mumsema selamun aleykum.
  ben bir işe girmeyi düşünüyoorum,çalışmak zorundayım eşimin maaşı yetmiyor.
  ama nedense herkez kadınların çalışması günah diyor ve bana çalışma diyorlar.
  gerçekten günahmı.
  namusumla çalıştıktan sonra edebimle işe gidip geldikten sonra yinede günah olurmu. sonuçta canım sıkıldığı için çalışmıcam mecbur olduğum için çalışıcam.
  şimdiden ALLAH razı olsun, selam dua ile...

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: kadınların çalışması günahmı


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  Dinen kadının çalışmasında bir sakınca var mıdır?

  İdeal olanı, kadının çalışmamasıdır. Yani dışarıda yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalmamasıdır. Çünkü kadının evindeki çalışması kendisine yetip de artar bile.

  Zaten evindeki çalışması da bir bakıma nafile ibadet hükmünde bir meşguliyettir. Hanımların bu konuda imtiyazlı durumları vardır. Beyine gönül rızasıyla hizmeti, çocuklarına bakması, onlarla gece gündüz haşir neşir olması nafile ibadetten başka bir manaya gelmez. bu kudsiyette bir çalışma ise düşünen bir hanımefendi için tatmin edici olsa gerektir.

  Çünkü bu çalışma, yuvasında huzur, amel defterinde de sevaba vesiledir. Ancak ekonomik şatların zorlamasıyla yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalan hanımları da görmekteyiz.

  Bir mühim nokta da, çalışacak hanımın beyi ile olan durumudur. Hanımının çalışması beyinin izin ve rızasına bağlıdır. Beyinden izin çıkmaz, rızası söz konusu olmazsa hanımın çalışması meşru da olmaz, makul de görülmez.

  Bu izni vermeyen beyden hanımın makul ve meşru isteklerine cevap verip vermediği araştırılır. Zaruri ihtiyaçları temin ediyor, mecburi olan istekler eve getiriliyor da hanım bunlara kanaat etmiyo, daha fazlasını, daha lüks ve israflısını talep ediorsa, buna çalışma gerekçesi olarak bakılamaz. İhtiyaç üstü istekte bulunan hanımın arzularına haklılık payı verilmez.

  Bu konuda bazı hadisler bizi uyarmaktadır.

  Ahir zamanda lüks ve israf alıp yürüyecek. Öyle ki, ihtiyaç olmayan şeyler dahi zaruri ihtşyaç talakki edilirhale getirilecek. Bu durumda hanımlar, kızlar, oğullar ailenin reisini, steklerini karşılama konusunda zorlayacaklar... Helal kazançla bu istekleri karşılayamayan evin reisi de bu defa helal haram sınırlarını tanımaz hale gelecek, ne bulursa almaya çalışacak. Böyece aile reisini, çocuklarıyla ailesi, uhrevi yönden felakete sürüklemiş olacaktır. Demek ihtiyaç anlayışı çok değişecek...

  Hadisin bu ikazı aile bireylerini ciddi şekilde düşündürmeli, çevrenin telkin ettiği ihtiyaç olmayan şeyleri de ihtiyaç gibi görmekten uzak kalmalı, helal lokmayla iktifa etmeye nefsimizi razı etme basiretini göstermeliyiz. Aksi halde beyi bırak hanımın çalışması dahi geçinmeye yetmeyecektir.

  Kadının kazancı kendine aittir. Eğer koca kadına çalışması için izin verirse kazancına ortak olamaz.

  Çalışmak zorunda kalan kadınlar için akla ilk gelen teeml şartlar şunlar olsa gerektir:

  1- Çalışma yerine gidip gelirken ve iş yerinde fitne olmayacak, hanımı ve yakınlarını zihnen rahatsız edecek ahlaki davranışlar mevcut bulunmayacaktır. Yani çalışma ortamında emniyet ve ciddiyet bulunacaktır.

  2- Çalışan hanım yabancı bir erkekle iki ikiye muhatap olmayacak, baş başa kalma gibi mecburiyetler söz konusu hale gelmeyecektir.

  Bu konuda Efendimiz (s.a.v.) in ikazı her zaman hatırda tutulacaktır.

  "Bir kadınla yabancı bir erkek, iki ikiye muhatap olur, baş başa kalırsa bunların üçüncüsü şeytandır!"

  3- Tesettürlü bulunmak, namahreme tesettürsüz muhatap olmak zorunda kalmamak.


  Sorularla İslamiyet

 3. @_gül_@
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun soruma çok güzel bir cevap olmuş...

 4. serde
  Üye
  çok güzel cevapp..k

 5. umutsokağı
  Üye
  çalışmaması tabiki ama hayatta herşey olur.onun için büyük konuşmamak gerek.

+ Yorum Gönder
kadinlarin calismasi günahmı,  Calismamak gunahmi