+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazlarımızda bilmeyerekte olsa yaptıgımız hatalar günah oluyormu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Namazlarımızda bilmeyerekte olsa yaptıgımız hatalar günah oluyormu?

  Reklam

  Namazlarımızda bilmeyerekte olsa yaptıgımız hatalar günah oluyormu? Mumsema Arkadaşlar ben namaz kıldıgımda sanki eksik şeyler yapıyormuşum gibi geliyor vesvese diceksiniz ama ondanda emin değilim yani bazen rükuya giderken ALLAH u ekber demeyi unutuyorum kalktıktan sonra aklıma geliyor bu durumda rahatsız ediyor beni bide mesela namaz 4 rekat ben bazen kıldıgım rekatı unutuyorum hani 3.cü rekattamıydım 4.cü rekattamıydım diye şüpheye düşüyorum o yüzden garanti olsun diye 1 rekatta fazladan kılıyorum belkide 3.cü rekat taydım 4.cüyü kıldım belkide 4 yerine 5 kıldım ne biliyim bunlarla ugraşıyorum kendi kendime Namazda genelde çok esniyordum ama ne zaman bi günah işlemiş olsam ve ezan okundugunda namaz kılsam o zaman esneme olmuyor ve bende şüpheye düşüyorum namazım oldumu olmadımı diye Yani Namazda istemeyerek ve bilmeyerek yaptıgımız hataları rabbim affeder mi?

 2. Hanne
  Üye

  Cevap: Namazlarımızda bilmeyerekte olsa yaptıgımız hatalar günah oluyormu?


  Reklam


  vesvese bu dur zaten.

 3. ebuturab
  Site Doktoru
  Namazlarımızda bilmeyerekte olsa yaptıgımız hatalar günah oluyormu?
  (Farz veya nafile kılarken, unutarak veya bilmeyerek konuşanın namazı bozulmaz; çünkü Kur’anda, (Rabbimiz unutur veya hata edersek, bizi sorumlu tutma) buyuruluyor) diyor. Bütün fıkıh kitaplarında unutarak da olsa, namazda konuşanın namazı bozulur buyuruluyor. (Hindiyye)

  Bu âyet-i kerimeyi her unutmaya delil olarak gösteriyor. Kendi görüşüyle çelişkili olarak, (Unutarak abdestsiz namaz kılanın o namazı iade etmesi gerekir) diyor. Hani unutmak özürdü?

  (Unutarak yapan, bilmeden yapan gibi sorumlu olmaz. Aksıran birine bilmeden yerhamükellah demek namazı bozmaz) diyor. Hâlbuki aksırıp elhamdülillah diyene, yerhamükellah demenin namazı bozduğu, bütün fıkıh kitaplarında yazılıdır. (Dürr-ül muhta

+ Yorum Gönder