+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Babannem gençlerin namazı daha makbüldür bizimkisi mum ışıgı ise sizinkisi florasan lambası derdi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Babannem gençlerin namazı daha makbüldür bizimkisi mum ışıgı ise sizinkisi florasan lambası derdi

  Reklam

  Babannem gençlerin namazı daha makbüldür bizimkisi mum ışıgı ise sizinkisi florasan lambası derdi Mumsema Babannem 7 yaşından beri namaz kıldıgı için annesi ona öyle dermiş oda bzie böyle diyor ne alakası var ki gençlikle?

 2. EarthQuake®
  Yolcu

  Cevap: Babannem gençlerin namazı daha makbüldür bizimkisi mum ışıgı ise sizinkisi florasan lambası derdi


  Reklam


  Gençler içinde bulundukları yaş itibariyle nefsine daha düşkündürler, hevesleri ve dünyevi işlere ilgileri yaşlılara nazaran daha fazladır. Gençlik yıllarında nefsi bir kenara bırakıp dinini yaşamak elbette ki daha faziletlidir. Babaanneniz bunu kastetmiştir. Selametle.

 3. kibrit
  Devamlı Üye
  Çok alakası var kardeşim. 70 yaşındaki birinin namazı ile 20 yaşındaki birinin namazı bir olmaz normal şartlar altında. Düşmanla savaşan yatağında yatandan daha hayırlıdır her zaman. Dünya ise yaşlıların peşini bırakmıştır kancayı gençlere atmıştır.

  Bizim tek avantajımız genç olmamız değil, asıl avantajımız ahir zamanda genç olmamızdır. Bu ise işi daha ileri boyutlara taşır... "Bir insan dünyayı da ahireti de gençlikte kazanır"

  Bir kaç hadisi şerif buldum onları da yazayım;

  Allahü teâlâ, ibadet eden genci, meleklerine gösterip, ”Bakın bu genç, benim için şehvetini bırakıyor. O benim nazarımda kıymetli bir melek gibidir” buyurur [Deylemi]

  (Bir genç, ilim ve ibadet içerisinde yetişir, olgunlaşırsa, Allahü teâlâ, Kıyamet günü ona yetmiş iki sıddık sevabı kadar sevap verir.) [Taberani]

 4. ordeall
  Emekli
  ALLAH razı olsun kardeşlerim ama ben 20 yaşında namaza başladım ama nedense namazlarım kabul olmuyor gibi geliyor bana hatalarda yapıyorum üstelik mesela namazda her hareketimizde normalde ALLAH u ekber dememiz gerekirken ben bazen demeyi unutuyorum bazende 4 farz namazının 2.ci rekatında oturuyorum sonra kalkıyorum ama 3.cü rekat bana sanki 4.cü rekat gelior tekrar oturuyorum aklıma başıma geliyor bozup tekrar kılıyorum yeri geliyor dua okurkende takılıyorum tekrar başlıyorum bu gibi şeyler canımı sıkıyor istimla yapardım eskiden çok Ailem bile anlamış onu yaptıgımı bişey diyemediler tabi ama kendinle çok ugraşıyorsun diyorlardı çünkü 2 günde bir banyo yapıyordum namaza başladıktan sonra hafta da 1 en fazla 2 onuda yapmadıgım zaman sıkılıyorum yaptıgım zaman ise üzerimden bir yük kalkıyor bunu yapıyorum ama bi yandan sevaba girip bir yandanda günah işlemek bana salakça geliyor ve kendimi suçluyorum

 5. kibrit
  Devamlı Üye
  2 rekatlık bir namaz da 1 mi 2 mi kıldım diyorsan işin yaş Kendini namaza adapte et, başka şeyler düşünürsen unutursun doğal olarak. Sen yine de bırakma namazını, Allah yardım eder.

  İstimna yapmak ise başa bela! Her taraftan gelen saldırılar sonucu kişi o merete bağımlı hale geliyor. Ne diyeyim dayanabildiğin ve azaltabildiğin kadar azalt. Unutma, istimna hafızayı köreltir ve fiziksel olarak insanı çok güçsüz kılar.

 6. ordeall
  Emekli
  Hayır kardeş 4 rekatlık diyorum:D sen iyi okumadın galiba:D

 7. HAMMADUN
  Emekli
  İnsanlar kendi görüşlerine göre bazı hükümler verirler. Ancak Rab'lerinden gençlerin namazları daha makbuldür, ihtiyarladığınızda kıldığınız namazlar hiç makbul değildir yada az makbuldür diye bir ayetini doğrusu hatırlayamıyorum.

  Gençken namaz kılınmaya başlasa iyi olmazmı.....???? Ala olur. Hemde ne ala.

  Olmadı ihtiyarlığınıza denk geldi, her tarafınız ağrıyor, dizleriniz tutmuyor, hafıza hafif kayık, binbir meşakkatle eğiliyorsunuz. Binbir meşakkatle secdeye gidiyorsunuz, binbir meşakkatle tahiyattasınız.

  Birde hemen aynı safta, belkide yanınızda bir genç, maaşallah pire gibi. Hoca Allahu ekber diyor, rükuda, siz rükuya eğilene kadar o çoktan subhane rabbiyel aziym dedi, hocanın tekrar Allahu ekber demesini bekliyor. Hoca Efendide sizi hesaba katıp bir müddet daha bekliyor malum.

  Bu hususu kendi aklımıza vurursak eğer, biri meşakkatler içerisinde namaz kılmaya aht etmiş iken, diğeri gençliğinde Rab'binin huzurunda.

  Peki kendi aklımıza vurduğumuz bu husus hakkında günaha girermiyiz. Hiç şüpheniz olmasın gireriz. Takdiri üzerimize alırız ki; burada Rab'bimizin takdiri üzerinde aklımızla hüküm bildirerek takdir belirtmiş oluruz.

  Peki bir müslümana bu yakışırmı???? Asla.

  Rab'bimin takdirinin üzerine takdir olmaz. Olmamalı.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. kibrit
  Devamlı Üye
  Ben iyi okudum da sende unutkanlık ne boyutta onu sormaya çalıştım o zaman 3. rekata geçtiğinde ona 3. rekat değilde 1.rekat gibi düşün, madem 2 den sonra zorlanma var :D

  Hammadun bunlar hadisler;

  Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Genç yaşta ibadetle meşgul olan kimsenin, ihtiyarlığında ibadetle meşgul olan kimseye olan üstünlüğü; peygamberlerin diğer insanlara olan üstünlükleri gibidir.”

  3-Kenzu’l-Ummal 43052

 9. HAMMADUN
  Emekli
  Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: “Genç yaşta ibadetle meşgul olan kimsenin, ihtiyarlığında ibadetle meşgul olan kimseye olan üstünlüğü; peygamberlerin diğer insanlara olan üstünlükleri gibidir”

  3-Kenzu’l-Ummal 43052


  Bu hadismidir....????

 10. ebuturab
  Site Doktoru
  Babannem gençlerin namazı daha makbüldür bizimkisi mum ışıgı ise sizinkisi florasan lambası derdi
  arkadaşlar acıklamış ama babaannen ne güzel örneklemiş Allah razı olsun kendisinden...

 11. kibrit
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimi buyuruyor görmüyor musun??? Yok bana ters aklım almadı diyorsan hadisi bari küçümseme!

 12. HAMMADUN
  Emekli

  Reklam


  Hemen zamanımızdan bir kıyas yapalım o zaman madem hadis diyorsunuz.

  Konumuz Aziz NESİN. Beş vakit namazına beş vakit daha katan ve HAFIZ biri.

  Bu hadise göre Peygamberin ümmetine üstünlüğü gibiyse eğer.....

  Devamını yazayımmı KİBRİT yoksa devamının ne olabileceği hakkında bir fikir yürütebilirmisin.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu