+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti alırken aklımıza gelen küfür, kötü düşünceler vs. gusül abdestini bozar mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. aforizma
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Gusül abdesti alırken aklımıza gelen küfür, kötü düşünceler vs. gusül abdestin

  Reklam  Cevap: Gusül abdesti alırken aklımıza gelen küfür, kötü düşünceler vs. gusül abdestin isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Gusül abdesti alırken aklımıza gelen küfür, kötü düşünceler vs. gusül abdestin
  1- sıra önemli değildir
  2- evet lavaboda gargara yapıp,burnuna su çekip,sonra duşa girebilirsin
  3-sabunlu olmak,sabunlanmak guslüne engel değildir.

 2. GDI
  Üye

  Cevap: Gusül abdesti alırken aklımıza gelen küfür, kötü düşünceler vs. gusül abdestin


  Reklam


  Arkadaşlar benim de birkaç sorum olacak. Gusülde epeydir vesveseye kapılıyorum. Sanırım artık yener gibiyim ama arada oluyor. 3 kere burnuma su çektiğimi unutursam, ''Ben 3 kere çekmişimdir.'' deyip devam edebilir miyim? İnternette araştırdım herkes unutmak normaldir demiş.

  Esas sorum şu arkadaşlar: Neden bilmiyorum ama ben hep şöyle yapıyorum. Banyoda sabunlandıktan sonra her yerimi yıkadıktan sonra gusül abdesti alıyorum. Sonra tekrar komple yıkanıyorum ama abdestten önce zaten her yerim yıkanmış oluyor. Acaba 2. defa yıkanmaya gerek var mıdır yoksa bir kere her yerini ıslatıp gusül almak yeterli midir?

  Bir de bazen burnuma su girmemiş gibi hissediyorum. Eğer bu durumdan emin olamazsam ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  Şimdiden hepinize teşekkürler kardeşlerim.

 3. EarthQuake®
  Yolcu
  @aforizma, söylediklerinde kaynak belirtirsen- veya "Bunlar benim yorumlarımdır." diye not düşersen daha doğru olur. Diğer taraftan, bu gibi meseleler yorum götürmez, insanı vebale sokar.


  1- Güsulde sıra önemli mi?
  2- Güsle girmeden lavobada ağzımıza ve burnumuza su çekip sonra banyoya girip sadece vücudumuzu yıkasak güsle mani olurmu?
  3- Güsulde vücuda su dökülürken vücudun sabunlu olması güsle manimidir
  4- 3 kere burnuma su çektiğimi unutursam, ''Ben 3 kere çekmişimdir.'' deyip devam edebilir miyim?
  5-
  2. defa yıkanmaya gerek var mıdır yoksa bir kere her yerini ıslatıp gusül almak yeterli midir?
  Abdestte olduğu gibi, gusülde de tertip ve muvâlât'ın(ara vermeden yıkamak) şart olup olmadığında ihtilâf edilmiştir.  Bu ihtilâfın sebebi; Peygamber (sas) Efendimiz'in guslederken tertip ve muvâlât'a riayet etmesi, bunlann vacib olduğu için mi, yoksa guslün sevab ve faziletini arttıran birer sünnet olduklan için mi idi diye iki çeşit yorumda bulunmalarıdır. Çünkü Peygamber (sas) Efendimiz'in, bir kere olsun ters bir şekilde ve aralıklı olarak -azalarını yıkadığı rivayet olunmamıştır.


  Kimisi: «Gusülde tertibin vacib olması, abdestte vacib olmasından daha açıktır ki o da baş ile vücudun diğer kısımları arasındadır. Çünkü Ümmü Seleme (ra) 'nin hadisinde, «Başına üç kere su döktükten sonra su akıtman senin için kâfidir.» denilmektedir. «Sonra» ile tercüme ettiğimiz kelimesinin tertip ifâde etmediğini de hiç kimse söylememiştir» demiştir. [13]


  Gerek Hanefi ve gerekse Şafii mezheplerinde gusül ederken, Tertib (sıraya uymak) farz değildir. Bu nedenle, sıraya riayetsizlik gusl'e zarar vermez.


  Mumsema:
  Hanefi ve Şafii mezhebinde Gusül abdestinde sıra sünnettir/farz değildir.
  ***************************************


  SORU: Gusül abdestinde vücudu yıkarken sabun kullanmak abdestin sıhhatine mani olur mu?
  CEVAP: Önemli olan suyun vücuda değmesidir. Sabunun gusle bir zararı yoktur. " Nureddin Yıldız  SORU:
  Gusül abdesti alırken (iğne ucu kadar kuru yer kalmaması hususunda) çok vesveseleniyorum. Bu konuda çok yazıda okudum ama yinede vesveseden kurtulamadım. Kuru yer kanaati oluşuncaya kadar suyu çok kullanıyorum. Bu nedenle bazen 2-3 saat sürüyor gusül abdestim. Aksi halde gusül abdesti geçersiz olursa ibadetler boşagider, temizlenmemiş olurum endişesi beni kemiriyor, manevi huzur kaçıyor. Bundan kurtulmak için malesef çok su, çok zaman ve ısıtıcı harcıyorum. İsraf beni üzüyor. Bu vesveseden nasıl kurtulurum?


  CEVAP:
  Değerli Kardeşimiz;
  Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir. Kuru yer kalması halinde gusül abdesti geçerli olmaz. Şayet kuru yer kalmışsa ve bunu daha sonra farketmişse yeniden baştan ayağa yıkanmak gerekmez. Sadece kuru olan yerin yıkanması yeterlidir. Örneğin kişi ağzını yıkamayı unutmuşsa ve daha sonra aklına gelmişse sadece ağzını yıkaması yeterlidir. Zaten daha önce diğer yerleri yıkamıştır. Kuru kalan yerde yıkanarak gusül tamamlanmış olur.
  Gusülde ve abdeste suyun uzvun üzerinden akması ile yıkanmış olur. İster bir defa yıkansın ister üç defa yıkansın su bedenin tamamının üzerinden akıp geçmişse gusül tamamdır. Ayrıca insan iğne ucu kadar bir yerin kuru kalıp kalmadığını bilemez. Bu bakımdan bu tür vesveselere kapılmaya gerek yoktur. Sünnete uygun bir şekilde gusül abdestimizi alıp vesveselere aldırış etmeyeceğiz.


  Bir insan, abdest uzvunu yıkayıp yıkamadığından devamlı şüpheye düşüyorsa, hiç vesveseye meydan vermeden o uzvunu yıkadığını kabul ederek namaza durmalıdır. Sorularla İslamiyet


  ***************************************


  Guslün farzları üçtür:

  1 - Bir kere ağza dolu dolu su vermek,

  2 - Bir kere burna sertçe su çekmek,
  3 - Bir kere de bütün vücudu yıkayıp, temizlemek.

  Ağzı, burnu ve bütün bedeni en az bir kere yıkamak farzdır. Bu yıkamayı üç`e çıkaran kimse ise, farzı yerine getirmekle beraber, sünnet sevabını da kazanır. Guslün farzlarını îfa ederken bilhassa şu hususlara dikkat etmelidir:


  * Ağza bolca su alarak, ağzın içini iyice ıslatmalı, dişler arasında, suyun dişlere temasını önleyecek yemek artıkları varsa, onları temizlemelidir.

  * Burna ise sertçe su çekerek, burun içinde kuru yer kalmamasına ihtimam göstermeli; kurumuş sümük artıkları varsa, onları el ile temizleyerek veya sümkürerek gidermelidir. Yalnız oruçlu iken burna su çekmekte dikkatli olup, boğaza su kaçırmamaya çalışmalıdır.

  * Vücutta iğne ucu kadar bile olsa, hiçbir kuru yerin kalmamasına, suyun bedenin her tarafına ulaştırılmasına itina gösterilmelidir. Bu sebeble, bedende suyun deriye ulaşmasını önleyici hamur, mum, yağlı boya, oje, vs gibi maddeler varsa, yıkanmadan önce bunların temizlenmesi şarttır. Tırnak kirleri, pire ve sinek pislikleri, kına, mürekkep gibi suyun cilde ulaşmasına engel teşkil etmeyen boyalar, gusle mâni değildir.


  * Kapanmamış olan küpe deliklerinin de içinin yıkanması gerekir. Kulakta küpe takılı ise, onları ileri geri oynatmakla bu te`min edilir.


  * Göbek çukurunun içi de yıkanmalıdır.


  * Kadınlarda, uzun veya örgülü saçların bütünü ıslanması gerekmez. Buna binaen, kadın, gusül için saçının örgüsünü açmak mecburiyetinde değildir. Şart olan, saçın diplerine suyun ulaştırılmasıdır. Saçlarda kuru yer kalsa bile, saç dipleri ıslandıktan sonra gusül sahih olur. Erkeklerde durum böyle değildir Çok uzun veya örgülü de olsa, erkeklerin, saçlarının tamamını yıkayıp ıslatmaları gerekir. Çünkü, saç, erkekler için ziynet değildir. Erkeğin saç uzatmasında bir maslahat yoktur.


  * Sakal, sık ve gür bile olsa, suyu cilde mutlaka ulaştırmalıdır. Halbuki, abdestte sık olan sakalın diplerini yıkamak mecburiyeti yoktur; sadece sakalın ıslatılması kâfi gelir.


  * Kaş ve bıyıkların durumu da aynıdır. Kıllar ile birlikte derinin de yıkanması gerekir. Mâlikîler ve Şâfiîler, ağzın ve burnun içini, bedenin zâhirine (dışına) dahil saymazlar, birer iç organ olarak kabûl ederler. Bu sebeble, bunları gusülde ve abdestte yıkamak onlara göre farz değil, sünnettir. Hanbelîler ise, ağızı ve burnun içini yüzün bir parçası kabûl ederler. Abdestte de, gusülde de yıkanması bunlara göre farzdır.

  Sorularla İslamiyet


 4. GDI
  Üye
  Değerli kardeşim ben tam anlayamadım şimdi. Vücudumu yıkayıp guslettikten sonra tekrar vücudumu yıkayayım mı, yoksa gerek yok mu? Bunu biriniz açıklarsa çok sevinirim ama mümkünse bir din hocası olursa daha iyi olur

 5. kurt55
  Üye
  Gusül abdesti alırken bir yerin kanasa yada yellenme gibi bir durum olursa yeniden mi niyet edip abdest almak lazım gelir ?

 6. EarthQuake®
  Yolcu
  Vücudumu yıkayıp guslettikten sonra tekrar vücudumu yıkayayım mı, yoksa gerek yok mu? mümkünse bir din hocası olursa daha iyi olur


  Din hocası değilim, (önceki mesajımda belirttiğim) guslün farzlarını yerine getirdiyseniz vesveseye kapılıp tekrar tekrar gusletmeniz gerekmez inşallah.


  Gusül abdesti alırken bir yerin kanasa yada yellenme gibi bir durum olursa yeniden mi niyet edip abdest almak lazım gelir ?

  Soru: Gusül abdesti alırken yellenmek guslü bozar mı?

  Cevap: Gusülde farz olan ağza, burna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Niyet etmek, namaz abdesti almak, besmele çekmek gusül abdestinin sünnetleridir. Sünnetler olmadan da gusül geçerli olur.

  Gusül sırasında abdest bozucu bir halin ortaya çıkması namaz abdestini bozsa da gusül abdestini bozmaz. Gusül almaya devam edebilirsiniz.

  Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır.

  İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi (sıvı) veya diş kanamaları vs. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.

  Sorularla İslamiyet

 7. GDI
  Üye
  Tamamdır EarthQuake, yardımın için teşekkürler

 8. gali_orun
  Üye
  selamaleyküm gusülden sonra sesli veya sessiz bir şekilde küfür edilse daha sonra bir yerin kuru kaldığına inanılıp yıkanırsa güsul geçerli midir

 9. Misafir
  Gusül alırken içimizden küfredip yanlışlıka sonra tövbe desek bozulur mu tövbe nin bir sakıncası var mıdır?

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  tövbe desek bozulur mu
  Gusül abdesti alırken akla gelen küfürden dolayı tövbe etmek gerekir. Gusül devam eder bozulmaz.

 11. TisselTassal
  Üye
  Bozmaz kardeşim merak etme ama niyet ederken niyet ettim ALLAH rızası için gusul abdesti mi almaya diyebilirsin gusül almaya demeden önce niyetini Allah'a belirtmen daha iyi

 12. Misafir

  Reklam


  Selamın aleyküm kardeşim simdi gusulde tabiki sira önemlidir ilk once bi kendini temizle yani bir kere her tarafini sabunla kafani sampuanla yika sonra
  1 ) euzuvbillahimine seytanirracim bismillahirrahmanirrahim de
  Niyet ettim ALLAH RIZASI İÇİN BOY ABDESTI ALMAYA
  2) 3 ağıza su
  3) buruna 3 kere genzine kadar
  4) vucudunun her yerine su degecek
  Ve bitti
  Bu arada sabunlu olmasi mani olmazz ama iyice durulandiktan sonraa gusul almaya caliss

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Gusül abdesti alırken akla gelen küfür,  gusül abdesti alırken küfür etmek,  gusül abdesti alırken içinden küfür etmek,  abdest alırken akla küfür gelmesi,  küfür abdesti bozar mı,  küfür etmek abdesti bozar mı,  akla gelen küfür