+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mesneviyi okumak icin arastirmaya basladim ne yazikki yanlisim yoksa bazi yerlerinde Tanri diye geciyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yarencik
  Üye
  Reklam

  Mesneviyi okumak icin arastirmaya basladim ne yazikki yanlisim yoksa bazi yerlerinde Tanri diye geciyor?

  Reklam

  Mesneviyi okumak icin arastirmaya basladim ne yazikki yanlisim yoksa bazi yerlerinde Tanri diye geciyor? Mumsema s.a..ben mevlana hz ni cok severim ve mesneviyi okumak icin arastirmaya basladim ne yazikki yanlisim yoksa bazi yerlerinde Tanri diye geciyor ve hüsameddin diye biri anilip duruyor iltifatlar falan pek bisey anlamadim aciklarsaniz okumak istiyorum?

 2. berkehan
  Emekli

  Cevap: mesneviyi okumak icin arastirmaya basladim ne yazikki yanlisim yoksa bazi yerlerinde Tanri diye geciyor?


  Reklam


  Mesnevi farsça yazıldığından Allah lafzı celili orjinal metninde hüda diye geçmektedir.Türkçeye çevirirkende tanrı olarak çevrilmiştir.Siz Allah demek olduğunu bilirseniz tanrı yazmasında bir sakınca yoktur.

  Bahsettiğiniz kişi Hüsamettin Çelebidir.Hz.Pir in manevi gelişimde çok etkileri olan bir Hak dostudur.Mevlana hazretlerine Mesneviyi yazması gerektiğini Hüsamettin Çelebi belirtmiş ve onun isteği doğrultusunda Mesnevi yazılmıştır.

  Hz.Pir den Mesnevinin yazılması gerektiğini dervişlerin sürekli aynı kitapları okuduğunu belirterek bundan duduğu rahatsızlığı dile getirir.Bunun üzerine Hz. Pir sarığının içinde sakladığı Mesnevinin ilk onsekiz beyitini Hüsamettin çelebiye uzatarak "bundan sonrasını sen yazarsan ben de söylerim" dedi.

  Bu beyitlere çok sevinen Hüsamettin Çelebi ve Hz. Pir o günden sonra günlerini gecelerini Mesneviyi yazmakla geçirdiler.Yolda,tekkede,hamada,semah ederken her nerede olursa birlikte Mesneviyi yazdılar.

  Hüsamettin Çelebi Hz. Pir için o kadar değerli bir kimse idi ki.Birgün Hüsamettin Çelebinin bağında sohbet ederlerken Hz. Pir Şemsi Tebrizi den bahsederek onu övmüştü.Beraberlerinde bulunan bir müderris Şems Hazretlerini göremediğinden ona yetişemediğinden yakınınca.Hz. Pir o kişiye "Şems e yetişemediysen öyle birisine yatiştin,öyle birisine kavuştun ki saçının her bir telinde yüzbin Şems aslıdır" demiştir.

  Hüsamettin Çelebi,Mevalana nın Şems ve Selahattin Zerkubi den sonraki gönül dostudur.

  Hz.Pir Şems ve Selahattin Zerkubi nin başına gelenler onunda başına gelmesinden korktuğu için kendisinden sonraki halife olarak Hüsamettin Çelebiyi bizatihi kendisi açıklamış ve herkesin ona mutlaka uymasını istemiştir.Hüsamettin Çelebi Hz. Pir den sonra 10 sene irşad vazifesi yapmıştır.

  Eflaki,Sipehsalar risalesinde Hz. Pir in hiçbir halifesine Hüsamettin Çelebi ye ettiği iltifatı etmediğinden bahsederken,"o kadar ki görenler Mevlanayı,Hüsamettin Çelebi nin müridi sandıklarından bahseder.

  Kısaca yukarıda bahsetmeye çalıştığım sebeplerden dolayı Hüsamettin Çelebi,Hz.Pir için çok kıymetlidir.Mesnevinin pek çok yerinde övülmüştür.

 3. yarencik
  Üye
  ALLAH razi olsun

+ Yorum Gönder