+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah korkusu ve Allah sevgisini becerememek ile ilgili bir soru. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Allah korkusu ve Allah sevgisini becerememek ile ilgili bir soru.

  Reklam

  Allah korkusu ve Allah sevgisini becerememek ile ilgili bir soru. Mumsema Selamun aleykum

  Ben Allah korkusu ile Allah sevgisini aynı şekilde tutamıyorum içimde. Birisi diğerinden çokça fazla oluyor. Üzülüyorum. Allah'tan, cehennem azabından yeri geliyor çok korkuyorum. Öyle korkuyor ve çaresiz hissediyorum ki bu bana çok acı ve sıkıntı veriyor. Yükü ağır geliyor. Böyle hissederken Allah sevgisini de çokca duyamıyorum. Korkudan dolayı pek fazla yer kalmıyor sevgiyi hissetmeme. O korkuyla meşgul olunca üzülüyorum. Allah korkusu elbette iyidir Peygamberimizin dediği gibi ama bu bir yerden sonra ağır geliyor bana. Belki de nefsime. Oysa ben Allah sevgisini de dolu dolu yaşamak istiyorum. Namaza coşkuyla gitmek istiyorum. O zaman tadı başka oluyor. Diğer türlü korkudan oluyor.

  Bir iyilik aklıma geldiğinde ya da Allah'ın güzelliğiyle sevgisiyle rahatladığımı fark ettiğimde hemen kendimi uyarıyorum. Kendinden emin olma. Kendinden emin olursan ahirette sana korku var diyorum. Allah sevgisini korkunun üstüne taşıyamıyor hatta çok aşağısında bırakıyorum. Sürekli korkuyla bir şeyleri kendime hatırlatıyor huzurdan kovalıyorum. Biraz yoruldum aslında. Bunu ne şekilde dengede sağlayacağımı bilmiyorum. Allah sevgisi daha mı içinde olmalı ya da fazla olması doğru mu? Allah korkusu daha fazla mı olmalı? Peki, Allah sevgisini korkunun yanında nasıl tutabileceğiz. Sanırım ben beceremiyorum; ama sevgiyle dolup taşmak, huzur bulmak bana daha hoş geliyor. Acaba nefsime mi daha tatlı geliyor diye düşünüyorum bir yandan da. İki arada kaldım.

  Yardımlarınızı bekliyorum kardeşlerim : (

 2. kibrit
  Devamlı Üye

  Cevap: Allah korkusu ve Allah sevgisini becerememek ile ilgili bir soru.


  Reklam


  mesnevi okumayı denesene yada bir seven bul

 3. Cedd
  Devamlı Üye
  Hiç okumadım, çok istiyorum mesneviyi okumak.
  Ama yine de ne bileyim : (
  Yanlışa doğru gitmekten o kadar korkuyorum ki.
  Halbuki ben de sık sık hatalar yapıyorum bunun yanında.
  Allah'tan korkmaktan başka bir şey mi anlıyorum yoksa biraz da vesvese mi anlayamadım. Şeytan Allah'tan korkmak için niye vesvese versin ki.

  Bir seven bulsam, hakiki bir seven bulsam beni dinleyebilecek, ulaşabileceğim.
  Ah keşke kardeşim, keşke.

 4. kibrit
  Devamlı Üye
  Vesveselere pek itibar etme. Cehennemden korkmak hiç korkmamaktan iyidir. Tabi birde Allah dostlarının durumu var. Aşık olanlar... Mevlana gibi. Bu devirde de var, Allahtan samimice iste, nasibim varsa bir gün karşına çıkartır. Selametle.

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Allah korkusu nasıl bişeydir.....????

  Bir İNSAN, çok sevdiği bir insanı karşıdan görse, kalbi titrer, karşısında ne yapacağını şarırır, eli ayağına dolanır, AKIM diyeceğine başka bişey der.

  Sorsanız bu hal nedir diye.....??? AŞIĞIM DER....

  Allah korkusu bunun gibidir.... AŞK'ı MUHABBETTİR. VUSLATA ERMEKTİR. SEVİLENİN SEVDİĞİYLE olmak için çırpınmasıdır. Gönlün dolup taşmasıdır. Cehennem ne....??? Cennet ne....??? Narıda hoş olur, nuruda..... AŞIKA....

  Türkçe'de AŞK kelimesini sevgi manasına kullanırlarda, Aslında AŞK kelimesinin İNSAN'ın Rab'bine duyduğu nihayetsiz bir ifade olduğunu bilmezler.

  Allahu Taalayı en çok Allah Dostaları severler ve onlar Allahu Taala karşısında AŞK KORKUSU ve KALP SIZISI YAŞARLAR. İnşaAllah.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 6. Cedd
  Devamlı Üye
  Kardeşlerim Allah razı olsun paylaşımlarınız için.
  Hammadun kardeşim bahsettiğin kısmı biraz daha açabilir misin?


  Allah korkusu nasıl bişeydir????

  Bir İNSAN, çok sevdiği bir insanı karşıdan görse, kalbi titrer, karşısında ne yapacağını şarırır, eli ayağına dolanır, AKIM diyeceğine başka bişey der

  Sorsanız bu hal nedir diye??? AŞIĞIM DER

  Allah korkusu bunun gibidir AŞK'ı MUHABBETTİR VUSLATA ERMEKTİR SEVİLENİN SEVDİĞİYLE olmak için çırpınmasıdırGönlün dolup taşmasıdır Cehennem ne??? Cennet ne??? Narıda hoş olur, nuruda AŞIKA
  Ve bir de bunu biraz daha açabilir misin?

  Allahu Taala karşısında AŞK KORKUSU


 7. HAMMADUN
  Emekli
  Hani derler ya; Kalpten masivalarını temizlediğinizde, Orası pür nur olur diye.

  İşte öle bişe.

  Hani derler ya; Narıda hoş, Nuruda hoş diye,

  İşte öle bişe.

  Hani derler ya; Gözleri gönlünün pınarlarından taşkın çıktı diye.

  İşte öle bişe.

  Hani derler ya; Noldu bu gönlüm, Noldu bu gönlüm Derdi gam ile doldu bu gönlüm, Yandı bu gönlüm yandı bu gönlüm, yanmada derman buldu bu gönlüm.

  İşte Öle bişe.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. Cedd
  Devamlı Üye
  Allah cc razı olsun kardeşim.

 9. HAMMADUN
  Emekli
  Elhamdulillah,

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 10. betafix
  huzur yüreğinde saklı
  mesnevi okumayı denesene
  çok güzel ve yerşnde bir tavsiye
  özellikle divanı kebirden seçmeler
  size bu dengeyi öğretecektir..

  "ey lütfuna ihsanına dayandığım ALLAHIM lütfette sen söyle..
  sensiz hiçbir iş yürümüyor değilmi?
  -divanı kebir-


+ Yorum Gönder