+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Metafizik felsefi düşünce Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. acaibamca
  Üye
  Reklam

  Metafizik felsefi düşünce

  Reklam

  Metafizik felsefi düşünce Mumsema bilinmeyenlere bir bakış atalım.

  Yaratılış tıpkı bir fantastik hikaye gibi ve bütün taşlar birbiri üzerine oturuyor. Ben pek az biliyorum. Bir bilenle alış veriş yapmak istiyorum. tariçesinde Aristo'ya kadar gitmeden konuşmak istiyorum. daha çok kişisel düşüncelerle....liva-ul hamd'e.

  Yaratılış tıpkı bir fantastik hikaye gibi ve bütün taşlar birbiri üzerine oturuyor. Ben pek az biliyorum. Bir bilenle alış veriş yapmak istiyorum. tariçesinde Aristo'ya kadar gitmeden konuşmak istiyorum. daha çok kişisel düşüncelerle....liva-ul hamd'e.

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: metafizik felsefi düşünce


  Reklam


  Pekala bir bakış atalım. Başla bakalım. İpin ucu nerden çıkacak. Neyi çözeceğiz o ipi çektikçe....????

 3. acaibamca
  Üye
  kardeşlerim lütfen meraklarımızı küçümsemeden, çapanoğlu aramadan sordum. metafizik felsefi düşünceleriniz varsa yaratılış ve öncesi ile ilgili kişsel bilgilerinizden nasiplenmek isterim.

 4. vuslat..
  Üye
  bilmem böyle bişeymi sorduğunuz,ama ben şöyle bir ilginç duruma dikkat çekeceğim.... .... hiç tanımadığın birini görüyorsun ,vaya muhatabsın veya misal forumda hiç tanımadığın bir rumuz.....biri sana çok ,sanki çok tanıdık gibi yada sevimli ,yani tarif edemediğin bir sempati ,muhabbet duyuyorsun....,veya akraban, komşun, arkadaşın isede,tarif edemediğin özel bir yanı , ayrı bi zaafın oluyor.....
  yanlış anlamayın ,bu hemcinsindir ,

  bu duruma benim kendimce yorumum ....acaba diyorum bu kişilerler ,daha ruhlarımız dünyaya gelmezden, önce ruhlar alemindeyken ,tanıdığımız kimselermidir ???

 5. acaibamca
  Üye
  bazen ben de boyle oluyorum. ruhlar aleminde tanışır mışız gibi

  bazen ben de boyle oluyorum. ruhlar aleminde tanışır mışız gibi.sanki kabe'ye gideceklerin ruhlar aleminde Hz. ibrahim peygamberin çağrısına cevap vermeleri gibi

  örneğin şöyle düşünüyorum. Bilgisayarın ana işletim sistemine sadece onu yapan programcısı müdahale edebiliyor ve içindeki bilgilere vakıf. işte bizim belleğimizde de tüm bilgiller var yaratılıştan önce ve sonrasına ait bilgiler ancak biz buna %0,75'lik kullandığımız zekamızla ulaşamıyoruz. ancak yol arayıp bulmaya çalışıyoruz

 6. HAMMADUN
  Emekli
  Yani bu durumda bir güç, akıl kapasitemizi belli bir bölümüyle kilitleyip, şifreleyip, bizi GAYB BİR ALEME gönderip, Nefsine hükmünü geçirip, Alimin ilmini arttırır dediği Kur'an-ı Kerimi ve O Kitabın, akıl kapasitesini arttırdığı ortaya çıkıyor. Yaş ve kuru her ne ki; var O kitaptaysa, O kitap önümüzde bir sır denizi ve akıl inkişafınında kökenini oluşturuyor.

  Alim'in İlmini ve Kafirin Küfrünüde böylece arttırıyor.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 7. acaibamca
  Üye
  ADEM neden havva'ya uydu da cennetten atıldı?

  Adem ALLAH korkusunu bilmiyor muydu da yasak olana meyletti?

  ALLAH Adem'i yarattı da havva'yı yaratmaya neden ihtiyaç duydu.

  melekler de şeytan da ADEM yaratılırken itirazda veya sitamde bulunmuşlardır. Peki melekleri de ALLAH yaratmış ise nasıl böyle bir cür-et'te bulunmuşlardır.

  melekler de şeytan da ADEM yaratılırken itirazda veya sitemde bulunmuşlardır. Peki melekleri de ALLAH yaratmış ise nasıl böyle bir cür-et'te bulunmuşlardır.

  GAYB'a ''ilim ilmi bilmektir, ilim kendin bilmektir.'' sözünde hareketle ulaşmak.

  ALLAH Adem'i yarattı da havva'yı yaratmaya neden ihtiyaç duydu.

 8. yskk
  Üye
  Kardeş,isyan eden melekler değil seytandır.
  Havva annemiz olmasaydı neslin devamı nasıl olurdu?
  Diğer soruların cevabı ise 18 000 alem de gizli, maalesef bu konuda bilgi sahibi olan yok, ben araştırıyorum bulursam yazarım.

 9. acaibamca
  Üye
  Yaratıcı o zaman çoğalmamızı istemiş ise ADEM peygamberin cennetten kovuluşu cinsellik değildir. Ama havva'yı Bu kadar meraka sürükleyen ne olabilir ve ADEM peygamberimiz neden havva'nın ısrarını reddetmemiştir.

  ADEM yaratılırken peygamberlik vasfı ona yüklenmişmiydi? Peygamber olarak yaratıldı ise kime elçi gönderilmek üzere seçilmiştir?

 10. HAMMADUN
  Emekli
  Toplamda beş adet sorumuz var şimdilik

  ADEM neden havva'ya uydu da cennetten atıldı?
  Bunun iki cevabı var. Birincisi HOCAM'ın latifeyi lutfeten lutfetmesi gibi. Baktıki cennette havvadan daha güzel bişey yok. Bende gideyim dedi.

  Bu sözün latifesi

  Cevaba gelince, Adem(A.S.) yeryüzüne inecektiki, gayb bir alemde, İNSAN FABRİKASI çalışacaktı ki; İNSAN'lar yaradılış gayesine uygun olarak günah işleyecek ve tövbe edecek, yaptıkları hal ve hareketlerle nasıl bir İNSAN olduklarını RAB'lerine karşı kanıtlayıp şahit tutacaklardı.

  Hülasa ADEM(A.S.)'in yeryüzü serüveni vardı. O serüvende sonradan kendisine ne bir ilave nede bir eksiltme yapılacak olan LEVHU MAHFUZ, Mahfuz olan levhada, kitapta yazılıydı. Yazılan yazılmış, çizilen çizilmişti. O herşey gibi RAB'bimin ilmi dahilindeydi. Yinede Rab'bi ADEM'e(A.S.) Cüz-i İradesini vermişti. İmtihan başlayacaktı. Rab'bi Şeytan Aleyyullana'yı da göstermişti üstelik ADEM(A.S.)'e ve ADEM(A.S.)'in hayrına bişey yapmayacağıda muhakkaktı.

  Ne demişti RAB'bi ADEM(A.S.)'e, şu ağaca yaklaşmayın, yiyin için emniyet içerisinde gezin ancak O AĞACA YAKLAŞMAYIN. Peki Şeytan'ın kulağına kar suyunu kim kaçırdı dersiniz. Hangi vasıtalarla öğrendi cennetteki o ağacın onların kovulmasına vesile olacağını, hülasa cilve-i Rahmanın bir oyunu hepsi, yaradılış gayesine denk düşürecek İNSAN'ı

  Adem(A.S.) Havva anamızla yer yüzüne indiğinde, Havva anamızı aradı lakin bulamadı. Koskoca dünyada, binbir türlü tehlikeye rağmen yinede RAB'binin korumasındaydılar. Zira İNSAN'lık onlardan türeyecekti. Sonunda ADEM RAB'bine yöneldide, Eşi benzeri olmayan, kuvvet ve kudret sahibi yüce Rab'bim

  BİZ NEFSLERİMİZE ZULMETTİK, TÖVBEMİZİ EN ÇOK SEVDİĞİNİN HATIRINA KABUL EYLE diye birde PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V.)'ide işin içine katınca, yaradılış gayesine uygun düşmüş ve Rab'bi Onu tövbesiyle birlikte KULUM diyerek Peygamberlikle müjdelemiştir

  Doğaldır ki; Şeytan Aleyyullana'nın ilk yıkıldığı andır bu

  Varmı İNSAN'lık tarihinde, havva'ya uymayıpta cennetten atılmayacak bir fani. Var diye çıkarsa biri, hiç günahsız olması şartıyla birlikte gelmesi gerekiyor. Zira atılmanın sebebi günahtı zaten. Eğer bir insan ben günahsızım derse. O'nu da sizin takdirlerinize arz ederim.

  Gelelim diğer sorulara.

  ALLAH Adem'i yarattı da havva'yı yaratmaya neden ihtiyaç duydu
  Bu soruya Hammadun şundan dolayı derse, Rab'binden öyle bir tokat yerki, bir dahada yeryüzünde burnu yerden kalkmaz maazallah. Burnumuz yerde olsun kıymeti yokta, Rab'bimizin rızasının dışında olmak hırpalar bizi. Rab'bimin hikmetidir der yaratma sanatının zirvesi olarak tanımladığı İNSAN'ın en güzel yaratılmışlıkla yaratıldığına da iman ederiz. Muhakkak ki; O kudret ve hikmet sahibidir. O boştan ve gayesiz hiç bir şey yaratmaz.

  Gelelim diğer soruya.

  melekler de şeytan da ADEM yaratılırken itirazda veya sitamde bulunmuşlardır Peki melekleri de ALLAH yaratmış ise nasıl böyle bir cür-et'te bulunmuşlardır
  Melekler öyle bir cürette asla bulunmamışlardır. Sadece Şeytan Aleyyullana, O'da neden. İlim sahibi olmasından dolayı, Mantık oyunu içine girdi, Nefsine mağlup oldu ve lanetlendi.

  Baktı ki; Rab'bi çamurdan bir İNSAN yaratacağım diyor ve Secde edin dediğim zamanda o'na secde edin diyor. Üstelikte BEKLEYİN diyor. Secde edin dediğim zaman secde edeceksiniz. Bekliyorlar hepsi, Rab'bi Alimleri ve Melekleri Allahın varlığına şahit tutuyor. Ancak Şeytan ve Yarenlerini değil. Adem(A.S.) yaratılmıştır. Rab'bi Ruh'undan bir cüz'iyi ona üflemiş ve SECDE EDİN demiştir. Tüm semavat arşta dahil ve bunların içindekilerin hepsi SECDE ETMİŞLER'dir. Yalnış Şeytan Aleyyullana hariç, Allahu Taala sorar iblis'e SEN NEDEN SECDE ETMEDİN. Orada ilmini kullanmaya kalkar, neticede karşısındaki adalet sahibidir ve ilme itibar edicidir.

  O'nu der. Çamurdan yarattın, Ateşin sönmüş ve en hakir hali. BEN Kİ; ATEŞTEN YARATILDIM. Ateş çamuru temizler. Ancak çamur ateşe hiç bir şey yapamaz. İLMİYLE AMEL ETMEK işte bu olsa gerek.

  Halbuki ALLAHU TAALA'nın İLMİNE SAYGI gösterip, İLMİ İLE AMEL ETMEMİŞ olsaydı lanetlenmiyecektir. ALLAHIN EMRİNE İTAAT ETMEMEK en büyük ilim sahibide olsanız sizi uçuruma sürüklemek için yeterli ve geçerli bir nedendir. İlim sahibi olabilirsiniz, Ancak HİKMET SAHİBİ'nin karşısına İLİM'le çıkılmaz.

  Lanetlenir Şeytan Aleyyullana ve tüm yaratılmışlar EMİR SECDESİ'nden kalkmıştılar ki; ŞÜKÜR SECDESİ'ne yöneldiler. Zira onlar emre itaat etmişler ve Rab'binin rızası ile birlikte lanetlenmekten kurtulmanın şükrünü eda etmektedirler.

  Bakalım diğer sorumuza.

  GAYB'a ''ilim ilmi bilmektir, ilim kendin bilmektir'' sözünde hareketle ulaşmak
  Allahu Taala KEMAL SIFATLAR'la teçhizdir. O eğer kemale ermemiş bir sıfatla, insanı ilk yarattığında, SİZİN RABBİNİZİM dediğinde inkar edenleri anında cezalandırıp, mükafat sahiplerinide anında ödüllendirmiş olsaydı, o konuştukları zaman gökleri çatlacak gibi olanların sözlerine muhatap kalırdı ki; O asla kendisine soru sorulabilecek bir İLAH değildir. O'nda tüm sorular karşılığını bulmuştur. Onlar Rab'lerinin karşılarında olduğunu bizatihi müşahade ederken, O'na inanamadılarda TAHAYYÜLLERİNDEKİ RAB'bi beklemeye koyuldular.

  Rab'leri onlarla tek tek ahitleşti. İSLAM'ıylada, KÜFFAR'ıylada. Her ikisinide aynı yere gönderdi. Hepsiylede ayrı beldelerde farklı bölgelerde, imtihan başlamış oldu. O kendine itaat ve taatte bulunacaklarıda, isyan edecekleri ve edicileride bilendir. Lakin biz seni burada İLAH'a benzetemedik. Tahayyülümüzdeki İLAH'a tapıyor olsaydık, muhakkaki sen gerçeği bilen olarak, bizim tahayyülümüzdeki İLAH'a tapmamızla sana taptığımızıda bilirdin derlerdi.

  DERLERMİYDİ. DERLERDİ.

  Rab'leride onlara bir koşul sundu. Tahayyülünüzdeki Rab'lerin eşleri benzerleri ve çoluk çocukları vardır. Ancak beni bilecekseniz eşsiz, benzersiz ve çoluk çocuksuz olarak bileceksiniz diye de eklemiştir.

  Olaki onlar bizler muhakkakki gayb bir alemde tahayyülümüzdeki Rab'be itaat ettikte, yinede zulme uğrayanlardan olduk derler. Ancak Rab'bim onlara siz tahayyülünüzdeki Rab'be iman ettiniz. Ancak O Rab benim size kendimi tanıttığım Rab değildi diyecektir.

  Ve. Onlardan her biri iman ettikleri Rab'leriyle cehennemi boylayacaklardır. Tıpkı kendilerine kendini tanıtmış olan Rab'bine iman eden Cennetliklerin Rab'leriyle Cennette mükafatlandırıldıkları gibi.

  Bakalım başka soru varmı.? Yok sorular bitmiş.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin

 11. acaibamca
  Üye
  teşekkür! ancak meleklerin sitemkar oluşunu şu sözlere beğlamıştım.''kan dökücü ve bozguncu mu yaratacaksın?''

  Rab'bi Ruh'undan bir cüz'iyi ona üflemiş. Bu olayı sorduğumda ALLAH kendi ruhundan az ya da çok vermemiştir. Öyle olsa idi insan rab olurdu. cevabını aldım.

 12. HAMMADUN
  Emekli

  Reklam


  Nasıl ki; Rab'bim bizimle ahitleştide zamanı gelince berzahtan alıp bizi gayb bir aleme gönderdi. Meleklerinede insanları ve zamanlarını gösterdi. Meleklerin şaşkınlıklarını anlayabiliyorum. Her zaman ibadet ve taatle birlikte zikrini hiç bir zaman eksik etmeksizin Rab'bimize methiyelerde bulunanlar, kendilerinden daha üstün bir yaratığın İNSAN olabileceğini doğrusu anlayabilmiş değillerdir. Ancak itaat ehlidirler. İnsan ise, az şükreder ve nankördür. Ancak meleklerden üstün tarafı ise Cüz-i İradesi elindedir ve Rab'bini bununla bilir yada inkar eder.

  Melekler programlanmış robotlar gibi farzedersek, İNSAN Cüz-i İradesi elinde ve kendi kendine hüküm verip, o hüküm dahilinde Rab'bini bilmesi yada inkar etmesi var. Arada da büyük fark var tabi doğal olarak. Bir melekte Cüz-i İrade ve Gayb alemine NEFS'iyle birlikte gelmiş olsaydı. Ki; iyiki gelmemiş. Biz O'na dahi yaşama hakkı vermezdik. İnsan hakikaten çok gaddardır.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu