+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesvesemi yoksa ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. By JoKer
  Üye
  Reklam

  Vesvesemi yoksa ?

  Reklam

  Vesvesemi yoksa ? Mumsema Esselamu Aleyküm Verahmetullah Ve Bera Katuhu.
  Allahın Selamı Cümlmizin Üzerine Olsun Ey Mü'min Kardeşlerim. Hayırlı Akşamlar.


  Benim sıkıntım şu yönde.
  1. Örneğin namaza kalktığımda felan namaza durduğumda. İçimden bi ses geliyor. Şimdi bu işkenceyi kim kılacak diyor namazdayım bişey diyemiyorum bu vesvesemidir. Devamıda şu şekilde bir an öce bitirsem de kalksam diyor. Ama bunlar benim isteğimin dışında oluyor.

  2. İse Korkumdan cemaatle namaza gidemiyorum. Evde bile yanlız sakin bir yerde namaz vb. İbadetlerimi yapıyorum. Yine içimden bir ses bana "şöyle yapta millet görsün şöyle yapta milletin dikkatini çek " tarzında sesler geliyor. Bunlar da vesvesemidir. Vallahi Cumaları ve diğer namazları eda ederken en arka safa geçiyorum kimse görmesin diye. Ne yapmam lazım. Vesvesemdir bunlar yoksa nefsim mi istiyor ? Hepsi bnm istediğimin dışında gelişiyor. Ben bunlara düşmemeye çalışıyorum. Sizce ne yapmalıyım.

  Selam ve Dua ile.

 2. hallimsib
  Üye

  Cevap: Vesvesemi yoksa ?


  Reklam


  Selamün Aleykum.
  1. sorunun cevabı :
  Bu vesvesedir. Şeytan insanın namaz kılmaması için her yolu dener. İlk önce vaktin diye söyleyim geç kılmanı ister. Ama sen onu yener ve namaza başlarsan bu sefer namazda seninle uğraşır. Mesela hızlı kıl yada sen bir sure okuyorsun sonra içinden yanlış mı okudum diye düşünüyorsun ve seni namazdan soğutmaya çalışıyor.

  2. Sorunun cevabı :
  Şunu bilmen lazım kı sen Allah'ın Rızasını kazanmak için namaz kılıyorsun. Eğer bu düşünce ile olursan şeytanın bu vesvesesinede aldanmazsın. Sana şunu söyleyim. Cemaatle namaz kılman tek kılmandan 27 derece daha üstündür ve cemaatle kıldığın zaman kabul olma olasılığı çok daha yüksektir. Şöyle bir hadis var : Kim cemaatle namaz kıldığı zaman en ön safa geçsin çünkü orada bir büyükbaş kurban etmiş kadar sevap alır. En öne geçemezsen ondan bir arkasındakine geç o da neredeyse öndeki kadar sevap alır.

  Sonuç :
  2 sorunun ortak cevapları, ikisi de VESVESEDİR. Kesinlikle vesveseyle çok uğraşma ve önemseme sanki için hiçbir şey demiyormuş gibi yap.

  İnşallah Yardımcı olabilmişimdir.

+ Yorum Gönder