+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Makata parmak sokmak gusül gerektirir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Makata parmak sokmak gusül gerektirir mi

  Reklam

  Makata parmak sokmak gusül gerektirir mi Mumsema afedersiniz ksura bakmayn yazmak zorndaym kafama takldk büyük abdestten sonra temizlerken pislik kaldm diye parmağmi artk ne deniyor oraya dübür müdür nedir bilemem oraya doğru bastrdm böyle birşey gusül gerektirir mi?

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: gusül gerektirir mi


  Reklam


  Gusül gerekmez kardeşim.

  Guslü gerektiren haller üçtür:
  1 - Cünüplük hâlidir. Bu, iki sebebden ileri gelir:
  a. İster uyanık halde olsun, isterse uyku hâlinde olsun, herhangi bir temas veya cinsî münasebet olmaksızın, erkek ve kadından şehvetle meninin dışarı atılması. Meninin şehvetsiz boşalmasından dolayı cünüplük hâli meydana gelmez. Bu sebeble gusletmek de gerekmez. Sadece abdest bozulmuş olur.
  b. Cinsî münasebette bulunulması... Burada meninin gelmesi (inzal) şart değildir. Cinsî münasebetin kendisi cünüplük sebebidir.
  2 - Guslü farz kılan ikinci hal, kadınların hayız hâlidir. Kadınların hayız halleri son bulunca, gusletmeleri farz olur.
  3 - Gusletmeyi farz kılan üçüncü durum, yine kadınlara mahsus bir hâl olan nifas, yani doğumdan sonraki lohusalık hâlidir. Nifas hâlinden kurtulan bir kadına da gusletmek farz olur.


+ Yorum Gönder